Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť
Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.
Bývanie v USA má svoje odlišnosti, ktoré sú prekvapujúce najmä pre Európanov zo severnejších krajín. Domy, záhrady, elektrické napätie, to všetko vás môže zaskočiť. Preto ešte pred tým, ako si zabezpečíte všetky potrebné formality na vycestovanie, vrátane cestovného povolenia ESTA USA alebo turistických víz, zistite si niečo viac o americkom živote a štýle bývania.
Elektrické napätie
V USA sa využíva napätie 110-120 voltov s frekvenciou 60 Hz (na Slovensku je to 230 V, frekvencia 50 Hz). Čo v praxi znamená, že elektrické zariadenia, ktoré nie sú tomuto napätiu prispôsobené, fungovať nebudú. Ak sa teda rozhodnete zo Slovenska brať elektroniku, pozrite sa na štítok, na zadnú stranu nabíjačky alebo do manuálu a návodu, či je tam údaj 100/240 V - 50/60 Hz, vtedy elektrický prístroj funguje pri oboch napätiach. Dnes sa vyrábajú zariadenia, ktoré sú kompatibilné pre obidva typy napätia, ale pre istotu si to ešte skontrolujte.
Zásuvky majú v USA taktiež iný tvar. Ak si beriete elektrický prístroj zo Slovenska, budete potrebovať redukciu, aby ste ho mohli zapojiť či nabiť. Ak do Spojených štátov cestujete nadlho či sťahujete sa tam, odporúčame si elektrické zariadenia zadovážiť až v USA.
Byt alebo dom?
Pri slovnom spojení cestovanie do USA si zaiste mnohí predstavia typické americké bývanie a domčeky. Takéto domy niečo stoja a pravdaže, platí to, čo aj u nás – čím bližšie k mestu, do centra, tým je cena vyššia. Vo veľkomestách v USA sa ceny nehnuteľností driapu do závratných výšok, preto často aj domáci obyvatelia, a nielen cudzinci, bývajú v podnájmoch s viacerými spolubývajúcimi, majú prenajatú napríklad jednu miestnosť (spálňu) a ostatné izby sú spoločné. Áno, je to presne tak ako vo filmoch.
Ak hľadáte domček, skôr nájdete šťastie na pokojných predmestiach. Domy sú zvyčajne dvojpodlažné a ide o drevostavby, nechýba im terasa, balkón. Kým u nás si domčeky a pozemok oplocujeme, v USA to nepotrebujú.
Krby
Američania si zakladajú na rodinnej pohode a atmosfére. Väčšina amerických domov má preto v obývacom priestore obrovský krb, nad ktorým počas Vianoc visia vianočné ponožky.
Klimatizácia
Automatická klimatizácia je súčasťou každého domu v USA. Vo väčšine amerických štátov sú letné mesiace naozaj teplé a slnečné lúče vyhrejú drevodom omnoho rýchlejšie ako tehlovú stavbu. Američania by si bez klimatizácie život a svoje bývanie už nevedeli ani predstaviť.
Všetko je väčšie a všetkého je viac
Čo vás zaiste pri príchode do USA prekvapí, to je veľkosť. Všetko je tam akési väčšie. Chladničky, sporáky či mikrovlnky, v podstate celá americká kuchyňa je oveľa väčšia ako tá slovenská. Jedáleň býva v samostatnej miestnosti. Zatiaľ čo väčšina slovenských spální ma klasickú manželskú posteľ, tie americké majú obrovské postele veľkosti king a aj svoju vlastnú kúpeľňu.
Nezabúdajte, že ak cestujte do USA len nanajvýš na 90 dní a dôvodom je spoznávanie krajiny a turistika, stačí vám cestovné povolenie ESTA viza. Avšak ak idete do USA za štúdiom alebo prácou, budete potrebovať štandardné víza.
Foto: Shutterstock