Na čo by ste nemali zabudnúť pri zazimovaní chaty či chalupy

07.09.2015, Roman Macháček | Hobby, relax, voľný čas

Chatári a chalupári sa na zimu zväčša presúvajú do svojho bydliska a ich letné obydlie zostáva opustené. Najväčšími nepriateľmi sú v zimnom období sneh a mráz. Chalupu treba na ne pripraviť.

Dom je okrem mrazu potrebné zabezpečiť aj proti zvieracím návštevníkom alebo zlodejom, ktorí by tu mohli nájsť zimné útočisko. Ako chalupu zazimovať a zabezpečiť, to vám poradia aj odborníci z projektových marketov Hornbach. Aby ste pri príprave chalupy na zimu na nič nezabudli, vyplatí sa postupovať systematicky a začať od strechy. Treba sa ubezpečiť, že do objektu nezateká.

"Ak objavíte miesto, kadiaľ dovnútra preniká vlhkosť, treba to ihneď opraviť, lebo v zime bude neskoro. Zároveň je nutné skontrolovať i komín, ktorý by mal tiež prezrieť certifikovaný kominár a správne ho vyčistiť. Otvorený komín je vhodné na zimu zakryť, aby sa dovnútra nedostali zvieratá alebo voda. Keby voda v komíne zamrzla, mohlo by ho roztrhnúť," hovorí Radim Kuřátko, odborník na stavbu z Hornbachu.

Hornbach-zima-1-X.jpg

Hornbach-zima-2-X.jpg

 Šikovný pomocník na vyčistenie odkvapov od napadaného lístia


 

Myši sú prešibané potvory

Nezabudnite vyčistiť odkvapy. Ak sa v nich hromadí napadané lístie, držal by sa v nich v zime sneh, ktorý by odkvapy mohol po opätovnom zamrznutí poškodiť. Poriadok urobte aj pod strechou, teda na povale, kam sa často ukladá množstvo nepotrebných vecí.

Tie by však mohli poskytnúť domov myšiam alebo iným hlodavcom, a preto ich buď vyhoďte, alebo bezpečne uložte. Proti hlodavcom sa navyše môžete poistiť pascami alebo zvukovými odpudzovačmi. Na povale utesnite všetky otvory, ktorými by sa zvier mohla dostať dovnútra.


Ošetrite a zaistite okná aj dvere

Pri zazimovaní skontrolujte aj výplň a náter okien a dverí, pretože mrazivý vietor by ich mohol značne poškodiť. Ak je náter už starý a poškodený, brúskou ho zbrúste a dvere či okenice prelakujte mrazuvzdorným a vodeodolným lakom.

Pri dverách sa presvedčte, že sú skutočne bezpečné, aby sa v chalupe cez zimu neusadil nepozvaný hosť. Ideálnou voľbou sú bezpečnostné dvere. Okná môžete zabezpečiť buď bezpečnostnými sklami, alebo uzamykateľnými okenicami.


Nezabudnite odstaviť vodu

"Jednou z najdôležitejších vecí, na ktorú v žiadnom prípade nesmiete zabudnúť, je vypustiť vodu z hadíc a rúrok. Tá by pri zamrznutí mohla potrhať a zničiť potrubia, bojler, umývačku, vykurovanie alebo záchody. Ak sa voda nedá odstaviť a vypustiť, aspoň ju upravte proti zamrznutiu, napríklad pridaním kuchynskej soli, pričom stačia dve až tri polievkové lyžice na liter vody. Ďalšou možnosťou je naliať do nej nemrznúcu zmes alebo denaturovaný lieh," dodáva R. Kuřátko.

Ešte skôr, ako chalupu či chatu pred zimou opustíte, presvedčte sa, že ste vypli prívod vody, plynu a elektriny. Ideálnym riešením je diaľkové vykurovanie, ktoré môžete cez zimu nechať zapnuté na minimum, aby boli steny chalupy suché a chránené proti plesniam. Na boj proti vlhku si môžete zaobstarať aj pohlcovač vlhkosti. Naostatok odmrazte a umyte chladničku, odstráňte jedlo z pivnice alebo zo špajze, prípadne ho schovajte do uzatvárateľných nádob. Pred odchodom môžete natrieť zámky a pánty nemrznúcim silikónom.

Foto: Hornbach

Podobné články