Nákupné centrá lákajú najmä na zábavu a voľnočasové aktivity

21.11.2019, Katarína Dudáková | Hobby, relax, voľný čas

Vo voľnočasovej ponuke nákupných centier v strednej a vo východnej Európe vedú multiplexové kiná a fitnes centrá. Do mixu však pribúdajú aj ďalšie koncepty. Najviac na zábavu dávajú českí spotrebitelia, priemerne 38,23 eura mesačne.

Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu spoločnosti Colliers International, ktorý mapuje sektor zábavy v 13 krajinách strednej a východnej Európy. Zábavný priemysel je pritom jedným z odvetví, ktoré v posledných rokoch dynamicky napredujú. Developeri a majitelia nákupných centier si čoraz viac uvedomujú, že inovatívna a atraktívna ponuka zábavy je nevyhnutnou súčasťou každého obchodného strediska bez ohľadu na jeho geografickú polohu.

Nakup-centra-Central-1-X.jpg


Najviac kín je v Poľsku

Zo získaných údajov vyplýva, že v nákupných centrách v 13 krajinách strednej a východnej Európy je viac ako 452 kín a multiplexov. Z toho najviac ich majú v Poľsku (vyše 125). Vo väčšine krajín regiónu stále dominujú sieťové a miestne kiná vlastnené domácimi subjektmi. Príkladom prevádzkovateľa kina je poľský Helios, ktorý je lídrom v počte multiplexov v Poľsku.

"Viaceré krajiny, napríklad Česká republika, Bielorusko, Maďarsko, Bulharsko, Chorvátsko alebo Rumunsko, si udržiavajú malé miestne kiná, ktoré sú tu neoddeliteľnou súčasťou kultúry a tradície. Sú podporované grantmi z rozpočtov miestnych samospráv," hovorí Kevin Turpin, regionálny riaditeľ prieskumu pre strednú a východnú Európu v Colliers International.


Unikátnym konceptom sa darí

Hoci zábave v nákupných strediskách dominujú najmä multiplexy a fitnes centrá, v niektorých krajinách sa darí aj špecifickým konceptom, ktoré inde takmer vôbec nemajú:

 • Poľsko: tanečné školy, napríklad Egurolla Dance Studio.
 • Česká republika: wellness centrá, napr. Saunia.
 • Slovensko, Lotyšsko, Bielorusko: kasína, napr. Olympic Casino.

"V Poľsku sú jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich konceptov komplexy, ktoré ponúkajú rozmanité únikové miestnosti a labyrinty, povedzme zábavné centrá TEPfactor a Jump World. Najväčší počet nájomcov tohto typu (121) je na Ukrajine, ktorá je v tomto smere lídrom regiónu," dodáva Dominika Jędrak, riaditeľka prieskumných a poradenských služieb v Colliers International.


Kto sa baví najradšej?

Spomedzi všetkých obyvateľov krajín strednej a východnej Európy utratia najviac výdavkov na zábavu, rekreáciu a kultúru Česi, priemerne 38,23 eura/mes. Nasledujú Lotyši (35,6 eura), Slováci (22,46 eura) a Poliaci (17,89 eura).

Najnižšia hustota nájomcov zo sektora zábavy a voľného času v nákupných centrách (berúc do úvahy počet obyvateľov na jedného nájomcu v stredisku) je takáto:

 • Kino/multiplex: Bielorusko
 • Fitness centrá: Albánsko
 • Detské ihriská: Česká republika

Foto: Martin Matula

Podobné články

 • Ako sa rodia a odkiaľ pochádzajú vianočné stromčeky v Hornbachu

  Hornbach-Vianoce-stromceky-9-X.jpg

  Vianočné stromčeky NordmannGold pochádzajú z produkcie certifikovaných závodov a sú pestované s ohľadom na zdravé životné prostredie. Kúpiť sa dajú len v Hornbachu. Aký je ich osud a čo všetko sa deje, kým sa dostanú do vašej obývačky?

 • Bikesharing v Bratislave zdražie, pribudne aj mobilná aplikácia

  BA-bikesharing-Refresher-2-X.jpg

  Testovacia prevádzka zdieľaných bicyklov v Bratislave sa končí. Od 1. apríla 2019 začne platiť nový cenník s vyššími cenami pre cyklistickú sezónu 2019.

 • Aké sú výhody porovnávania cien tovaru každodennej aj dlhodobej spotreby?

  shutterstock_192063296-2-X.jpg

  Listovanie papierovými letákmi sa stáva minulosťou, je ťažkopádne a neprehľadné. Následný odpad navyše zaťažuje domácnosti aj prírodu, pričom jeho likvidáciu platia všetci občania. Podstatne šikovnejšia je alternatíva – internetové porovnávanie cien potravín, drogérie, kozmetiky, oblečenia, nábytku a ďalšieho tovaru na Zlacnene.sk.

 • Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

  Hornbach-Vianoce-stromcek-3-X.jpg

  Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 • Chcete sa o sebe dozvedieť viac? Všimnite si trebárs to, ako bývate

  Velux-Seocentrum-2-X.jpg

  Často hodnotíme ľudí a svoje okolie podľa vzhľadu, oblečenia a doplnkov, ktoré sú ich súčasťou. Isteže, výpovedná hodnota týchto vecí sa poprieť nedá, no skúsili ste niekedy odhadnúť charakter človeka na základe interiéru a toho, v akých podmienkach žije a ako vyzerá jeho byt či dom? Môže to byť zaujímavé zistenie.

 • Ako treba správne reklamovať tovar objednaný cez internet

  11c shutterstock-money-104533877-XX.jpg

  Cez internet nakupuje viac ako 90 percent jeho používateľov. Nie každý nákup je však vydarený, niekedy sa k nám dostane poškodený alebo nefunkčný tovar, ktorý z rozličných dôvodov nemôže slúžiť svojmu účelu. Čo robiť?