Drevené podlahy stále letia, no aj umelé majú svoje plusy
Koberec stratil farby, linoleum sa začalo nepekne vlniť. Podlaha v izbe sa vám skrátka už nepáči a chcete lepšiu. Alebo si zariaďujete vlastné bývanie a prajete si, aby bolo všetko ideálne.
Podlaha je základom pekného príbytku. Akú si však vybrať? Drevené vraj bývajú obľúbenejšie než tie priemyselne vyrobené. Ale aj umelé majú svoje plusy, keďže sú odolnejšie a lacnejšie.
Voľba materiálu pritom často vypovedá o potrebách a povahe samotného majiteľa. Romantici a milovníci tradičného si skôr vyberú drevo, praktickejšie založení pravdepodobne zvolia umelý variant. Pozrime sa na to, aké podlahy ponúka dnešný trh.
Drevené podlahy
Väčšina populácie sa možno zhodne, že drevo stojí na vrchole kvality a obľúbenosti všetkých druhov podláh. Drevená podlaha v interiéri má svoje čaro, dotvára romantickú atmosféru. Ľudia sa k nej správajú šetrnejšie, a preto tieto podlahy dlhšie vydržia. Vyššie obstarávacie náklady nás teda snáď ani nemôžu zaskočiť.
Existuje však veľa ďalších vlastností, ktoré vyššiu cenu dreva dokážu vynahradiť:
- Typická vôňa, hladký povrch a prírodný vzhľad
- Ochrana nôh – drevo je elastické, preto sa po podlahe príjemne chodí a nedochádza k tvrdým nárazom, ktoré by namáhali kosti, kĺby a väzy
- Hlukový a tepelný izolant – drevené podlahy pôsobia hrejivo a útulne
- Antialergén – nedochádza k úniku alergénov do ovzdušia ako pri umelých povrchoch
Pri rozhodovaní medzi dostupným materiálom sa môžete riadiť tým, či zariaďujete interiér v novostavbe, alebo v staršom paneláku. Do nových domov sa lepšie hodia masívne, do bytov potom dvoj- alebo trojvrstvové podlahy s koncovou povrchovou úpravou. Vo finále však aj tak zväčša rozhodne cena.
Ak je drevená podlaha vaším favoritom, majte na pamäti aj to, že do namáhaných priestorov, ako je kuchyňa či obývačka, sa dáva tvrdšie drevo. Mäkšie drevo je vhodné pre spálňu, ktorá nie je tak zaťažovaná.
Umelé podlahy
Veľkému záujmu domácností sa tešia aj vinylové podlahy. Sú vyrobené z polyvinylchloridu, známeho pod skratkou PVC. Tento materiál má jednu výbornú vlastnosť – dokáže napodobniť viaceré prírodné materiály ako drevo či kameň, ale aj oceľ. Preto naň zákazníci obracajú čoraz väčšiu pozornosť.
Okrem toho, že dokáže imitovať prírodu, má i ďalšie výhody:
- Jednoduchá údržba – vinyl znesie väčšiu vlhkosť, pretože má tvrdšiu ochrannú vrstvu
- Dostupná cena
- Pomerne dlhá životnosť – podlaha sa nedá porovnávať s drevenou, ale ak ju budete šetriť, môže vydržať až 30 rokov
Sú aj iné možnosti
Ak nemáte v úmysle investovať do dreva a PVC sa vám zdá príliš umelé, do interiéru si môžete zvoliť ešte linoleum, lacné koberce alebo korok. Linoleum vyzerá naoko podobne ako PVC, ale so zásadným rozdielom – linoleum je biologicky rozložiteľné. Medzi jeho prednosti patrí predovšetkým široká škála rozmanitého vzhľadu a bezpečnosť proti vznieteniu. Rovnako ako drevo je antialergénne.
Korkové podlahy sa hodia väčšinou do vlhkejších miestností. Korok vyniká odolnosťou voči plesniam a baktériám a je výborným tepelným izolantom. Je preto ideálnou podlahou do kúpelní.
Teraz už teda poznáme druhy a základné vlastnosti podlahových krytín. Pri rozhodovaní bude najlepším pomocníkom vaša vlastná úvaha, do akej miestnosti podlaha pôjde a či bude spĺňať nároky všetkých obyvateľov bytu.
Foto: eamadeo.sk