Zariaďte si doma pracovňu, kde vás osvietia tie najlepšie nápady

10.02.2021, Petra Liptajová | Interiéry, domácnosť

Mnohí Slováci vlani pocítili potrebu domácej kancelárie. Ak máte doma nevyužitú podkrovnú miestnosť a aj chuť na jej renováciu, skúste si urobiť pracovňu, ktorá vás bude motivovať k lepším výkonom.

Podkrovie rozšíri dom o netradičné priestory presvetlené strešnými oknami, zväčší jeho obytnú plochu a zvýši trhovú hodnotu. Novovytvorený priestor môžete využiť ako spálňu, detskú či obývaciu izbu alebo práve pracovňu. Nezabudnite, že na prácu z domu nestačí len pracovný stôl. Ešte dôležitejší je dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu, ktoré vašu produktivitu podstatne zvýšia. V príjemnom prostredí sa sústreďuje oveľa lepšie.

Velux-pracovna-1-X.jpg


Svetlo zvyšuje pohodu aj produktivitu

Prirodzené svetlo má zásadný vplyv nielen na vašu pohodu, ale aj na produktivitu. Rozmery a počet okien, ktoré sem umiestnite, do značnej miery určia podobu obytného priestoru aj dojem, ako na ľudí zapôsobí. Pre optimálny komfort sa odporúča, aby presklená plocha bola najmenej 10 percent celkovej podlahovej výmery miestnosti. Výhodná je aj kombinácia strešných okien Velux so zvislými presklenými plochami, ktoré do príbytku privedú svetlo z rozličných uhlov.

Zmeňte aj pracovňu na príjemný priestor, kde sa budete cítiť dobre. Väčšinu predstáv možno uskutočniť s komfortom diaľkového či automatického ovládania a zároveň jednoducho a za rozumný peniaz. Strešné okná sa dnes dajú otvárať a zatvárať jediným dotykom prsta alebo to za vás vyriešia inteligentné technológie Velux Active with Netatmo.

Tie na základe senzorov v interiéri a podľa predpovede počasia vedia v predstihu vyvetrať či zatieniť skôr, ako sa miestnosť prehreje. Rátajte s možnosťou diaľkového ovládania už pri rekonštrukcii a natiahnite k oknám kábel, aby ste ich mohli neskôr doplniť motorčekmi.


Kam dať pracovný stôl

Keď dáte pracovný stôl priamo pod strešné okno, lepšie využijete celkový priestor podkrovia a cielene osvetlíte pracovnú plochu. Na čítanie a písanie je v miestnosti potrebné osvetlenie 500 luxov. Ak spodnú hranu strešného okna umiestnite do výšky najmenej 950 až 1 100 centimetrov, budete mať aj v sede dobrý výhľad von. Ten môžete mať vďaka doplnkovému fasádnemu oknu aj v prípade, že máte nízky sklon strechy.

Velux-pracovna-2-X.jpg


Riešenie denného osvetlenia v pracovni

Kyvné strešné okno
Strešné okná z kategórie Velux Štandard Plus majú tento rok prinášajú štyri vylepšenia: dokonalejšiu tepelnú izoláciu, lepšiu schopnosť izolovať zvuk, tlmenie hluku z dažďa a samočistiacu vrstvu. Vďaka dostupnej cene okna so zasklením 64 stojí za zváženie aj ďalšie strešné okno v domácnosti – nielenže sa do interiéru dostane viac denného svetla, ale sa uľahčí aj vyvetranie. Vďaka umiestneniu okien do rôznych svetových strán privediete do miestnosti čerstvý vzduch oveľa rýchlejšie a efektívnejšie pomocou priečneho prevetrania.

Doplnkové zvislé okno
V kombinácii so strešným oknom privedie do miestnosti ešte viac denného svetla a váš výhľad bude výborný, hoci zostanete sedieť za stolom.

Vonkajšia markíza
 Vonkajšie tienenie účinne stráži prísun svetla aj tepla. Ideálnou voľbou v pracovni je vonkajšia markíza, ktorá v lete zabráni prehrievaniu a počas celého roku chráni pred priamym slnkom. Jej priehľadná tkanina zároveň prepúšťa dovnútra dosť denného svetla potrebného na prácu.

Velux-pracovna-3-X.jpg

Foto: Velux

Podobné články