Plastové okná šetria peniaze za teplo. Ako si okno dobre vybrať?

24.08.2015, Martin Matějka | Materiály, technológie, konštrukcie

Aj vám v zime unikajú von oknom peniaze za teplo? Práve teraz je ideálny čas na výmenu netesniacich starých okien za nové, napríklad plastové okná. Pri rastúcich cenách energií sa to vyplatí.

vekra-cz-2-X.jpgPlastové okná sa na Slovensku stále tešia značnej obľube. Za prijateľnú cenu dostane zákazník výrobok, ktorý mu bude dlho a spoľahlivo slúžiť a navyše sa oň prakticky nemusí starať. Pri plastových oknách totiž odpadá nutnosť špeciálnej starostlivosti o ich povrch, čo platí tak pre biele, ako aj pre plastové okná v drevených dekoroch. Stačí okná umyť a premazať či nastaviť kovanie, čo je bežná údržba nevyhnutná pri všetkých v súčasnosti dodávaných okien.

Pri rozhodovaní o tom, aké plastové okná si zadovážiť, zaváži najmä to, v akom prostredí budú slúžiť, aká úspora a prípadne aké ďalšie vlastnosti sa od nich očakávajú. Na výber sú plastové okná od tých najúspornejších profilov určených najmä pre pasívne domy až po bežné, ktoré, samozrejme, spĺňajú dnešné technické normy a prinesú požadovanú úsporu tepla.

Je dobré zvážiť aj ďalšie parametre. Do bytu pri križovatke alebo ceste si treba vybrať okná s lepším tlmením hluku. Ak sú okná dostupné z chodníka, treba zasa myslieť na bezpečnostné prvky. Pokiaľ vyriešite tieto otázky pri výbere okien, ušetríte nielen peniaze, ale vyhnete sa aj prípadnému sklamaniu.


Kvalita plastových okien je ukrytá vo vnútri

Plastové okná tvorí plastový profil a zasklenie, pričom obe tieto súčasti majú podstatný vplyv na úsporu tepla. V súčasnosti sú trendom plastová okna so stavebnou hĺbkou aspoň 70 milimetrov, rozdelené minimálne na päť komôr. Pre väčšiu úsporu tepla je dobré zvoliť zasklenie izolačným trojsklom. Ak bývate na mieste s väčšou záťažou hlukom, prachom či náporovým dažďom, je dobré si zadovážiť plastový profil s tzv. stredovým tesnením – izoláciu potom tvoria tri tesnenia namiesto bežných dvoch.

Aby plastové okná dobre slúžili, nemôžu sa krútiť, preto by okná mali byť vystužené kvalitným oceľovým skeletom. Veľké problémy môžu nastať najmä pri oknách väčších rozmerov. Do profilu však nevidíte, preto musíte dôverovať dodávateľovi, že vám dodá plastové okná sľubovanej kvality. Tá sa ale zväčša prejaví až po istom čase používania, najmä v zime.

Už pri výbere dodávateľa plastových okien je dobré sa zaujímať nielen o cenu, ale aj o to, kto a kde okná vyrobil. Je dobré vedieť, na koho sa v prípade problémov obrátiť. Môže to ušetriť viacero nepríjemností.

vekra-cz-8-X.jpg


Predsudky spojené s plastovými oknami

"Často si ľudia myslia, že plastové okná nedýchajú. Všetky okná – plastové i drevené, musia po zabudovaní byť odovzdané v stave, v akom čo najviac tesnia. Úspora tepla je totiž zaručená iba vtedy, pokiaľ oknami neťahá," vraví M. Tomčíková, produktová manažérka výrobcu okien Vekra.

Po zabudovaní akýchkoľvek nových okien je potrebné počítať s tým, že bude treba viac vetrať, predovšetkým tam, kde je vyššia vlhkosť. Ak nie je v byte klimatizácia s rekuperáciou vzduchu, potom jedine pravidelné a dostatočné vetranie zabezpečí dostatočnú výmenu vzduchu a odvádzanie vlhkosti.

Čím viac komôr, tým väčšia úspora tepla je klišé, ktoré takisto nie je celkom presné. Rozhodujúci vplyv na izolačné vlastnosti plastových okien má stavebná hĺbka profilu a zasklenie. Rozdelenie stavebnej hĺbky profilu na jednotlivé komory má význam iba potiaľ, pokiaľ majú komory určitú veľkosť. Zvyšovanie počtu komôr nad určitú hranicu už neprináša významnú úsporu tepla.

vekra-cz-10-X.jpg

Foto: Vekra

Podobné články