Ako vymeniť cylindrickú vložku v zámke a čo je dobré ešte vedieť

01.02.2016, Monika Klemšová | Materiály, technológie, konštrukcie

Aký je správny postup, keď chceme v zámke vymeniť cylindrickú vložku? Radí odborník na zabezpečenie bytov a domov Daniel Gregor z firmy Assa Abloy, ktorá vyrába aj zámky a cylindrické vložky FAB.

FAB-bezpecnost-X.jpgCylindrické vložky sa robia v štyroch bezpečnostných triedach. Stupeň 1 predstavuje úplne obyčajnú vložku a trieda 4, naopak, je vysokokvalitným výrobkom z tvrdých kovov a s rozličnými "vychytávkami" proti prekonaniu vložky.

"Triedy sú od seba farebne odlíšené a bývajú označené aj na obale výrobku," vysvetľuje D. Gregor. Kým na vchod do kôlne pri dome stačí "dvojka", vchodové dvere do bytu, alebo domu by mali mať minimálne stupeň tri. Vyžaduje to tak aj poisťovňa.

Dôležitá je, samozrejme, aj technická špecifikácia konkrétnej cylindrickej vložky a kovania k nej. Rozhodnite sa, či chcete vložku jednostrannú alebo obojstrannú (podľa možnosti odomykania z oboch strán či len z jednej) a stanovte jej veľkosť. Tá sa špecifikuje dvoma číslami: vzdialenosťou od upevňovacej skrutky vložky ku kraju kovania z vonkajšej (A) a vnútornej (B) strany dverí.

FAB-postup-1-X.jpg

 Odmeranie vložky. Jej rozmer udávajú dve čísla: vzdialenosť od stredovej upevňovacej skrutky ku kraju kovania z vonkajšej (A) a vnútornej (B) strany dverí. Rozmer sa potom uvádza ako A + B, napríklad 29 + 35. Pri gombíkovej vložke je gombík na vnútornej strane.


 

Bezpečnostná karta proti kopírovaniu kľúča

Veľkou výhodou cylindrických vložiek vyšších bezpečnostných tried (3 a 4) je to, že väčšina z nich je vybavená tzv. bezpečnostnou kartou. Tá ma zabrániť neoprávnenému kopírovaniu kľúčov. "Bez nej vám totiž žiadny zámočník kópiu kľúčov nevyrobí," pokračuje D. Gregor. Polotovary na tieto kópie navyše majú k dispozícii len licencovaní zámočníci a ich výroba podlieha veľmi prísnej evidencii. To, že by niekto získal kópiu vášho kľúča bez príslušnej karty, je prakticky vylúčené.


Jamky alebo zuby?

Zákazníci sa často pýtajú, či je lepšie zadovážiť si vložku na klasický zubatý kľúč (plochý), alebo na módne kľúče s "jamkami" (čelne rezaný kľúč). "Na tom vôbec nezáleží. Ide vyslovene len o konštrukčný rozdiel a nedá sa jednoznačne povedať, že jeden typ je bezpečnejší ako druhý," hovorí D. Gregor.


Chytré "vychytávky"

Ste typ, čo kľúče stále stráca? Alebo máte doma seniora, ktorý často necháva kľúč vo dverách, a vy sa potom nemôžete dostať do bytu? Cylindrické vložky majú dnes množstvo vylepšení, ktoré vám v týchto prípadoch prídu vhod.

Napríklad zámka s tzv. prestupovou spojkou vám umožní odomknúť aj v prípade, keď je zabuchnuté a z druhej strany je zastrčený kľúč. Funkcia 2v1 vám zas ušetrí peniaze na novú vložku v prípade, že kľúč stratíte alebo vám ho ukradnú. V tomto balení totiž máte dve súpravy kľúčov – ak vám kľúč z prvej zostavy ukradnú, ľahko vložku "preprogramujete" na druhú súpravu, a to iba zasunutím kľúča. Viac tipov a odporúčaní nájdete TU.


Ako vložku správne vybrať a vymeniť

Postup je jednoduchý, stačí naň meter (pravítko) a skrutkovač.

FAB-postup-2-X.jpg

 Odskrutkovanie starej vložky. Zastrčte kľúč do vložky a zo zadlabacej zámky vykrúťte stredovú skrutku, ktorá vložku upevňuje.


 

FAB-postup-3-X.jpg

 Vytiahnutie vložky von. Uchopte kľúč a vložku vytiahnite.


 

FAB-postup-4-X.jpg

 Zasunutie vložky. Vezmite novú vložku, zasuňte do nej kľúč a otočte bubienkom tak, aby bol zub v rovine s telom vložky. Vložku aj s kľúčom zastrčte do zadlabacej zámky.


 

FAB-postup-5-X.jpg

 Zaskrutkovanie vložky. Zarovnajte vložku tak, aby z vonkajšej strany nepresahovala viac ako 3 milimetre z kovania, a pripevnite ju skrutkou.


 

FAB-postup-6-X.jpg

 Kontrola vložky. Otočením kľúča vyskúšajte, či sa vložka nikde nezasekáva a ľahko sa otáča.


 

Foto: Assa Abloy

Podobné články