Bezpečnostné dvere Sherlock majú 30 rokov: z výrobku je dnes služba

28.02.2018, Barbora Valová | Materiály, technológie, konštrukcie

Synonymom bezpečnostných dverí na Slovensku je už 30 rokov značka Sherlock. Z malej rodinnej firmy sa stala súčasťou koncernu Assa Abloy, globálneho lídra na trhu bezpečnostných dverí.

Vývojom prešli aj samotné dvere. Z výrobku, ktorého primárnou úlohou zostáva ochrana nehnuteľnosti, je dnes služba, od ktorej môžu zákazníci očakávať viac ako len mechanickú prekážku proti zlodejom, ohňu či hluku. Čo všetko treba pri kúpe bezpečnostných dverí o nich vedieť?

Dvere-Sherlock-1-X.jpg


Originálny certifikát

Dvere Sherlock sú prvé bezpečnostné protipožiarne dvere s certifikáciou ISO kompletne vyrábané na Slovensku. Práve certifikát by mal byť pri kúpe prvým a základným kritériom výberu. Ak dvere certifikát nemajú, znamená to, že nie sú bezpečnostné.

"Bezpečnostné dvere Sherlock sa testujú v akreditovaných skúšobniach. Tam sa ich pokúšajú prekonať rozmanitými metódami a nástrojmi, pričom sa meria čas, počas ktorého dvere odolajú. Overuje sa ich odolnosť voči vŕtaniu, nárazom, tlakom, ale aj z hľadiska odolnosti voči ohňu či nepriezvučnosť. Na základe výsledkov sú zaradené do príslušnej bezpečnostnej triedy. Čím je číslo kategórie vyššie, tým vyššia je aj bezpečnosť dverí," vysvetľuje Juraj Hroš, bezpečnostný analytik Sherlock Assa Abloy.


Čo musí obsahovať certifikát

Certifikát zhody vydáva autorizovaná skúšobňa. Musí obsahovať minimálne označenie certifikátora, evidenčné číslo certifikátu, označenie výrobcu, názov výrobku a jeho stručnú charakteristiku, zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy EN 1627, pečiatku a podpis certifikátora, dátum vystavenia a čas platnosti. Dokument musí byť v slovenčine.

Dvere-Sherlock-2-X.jpg   Dvere-Sherlock-3-X.jpg


Dvere ako kompletná zostava

Tak ako v minulosti aj dnes laikov pri výbere dverí obvykle zaujíma počet istiacich bodov, ktoré po zamknutí zapadnú do otvorov po obvode zárubne. Faktom je, že tento prvok sám o sebe nie je tým hlavným pre bezpečnosť. Aby istiace body splnili svoj účel – teda ochránili dvere pred vypáčením, musia byť dvere osadené v dostatočne odolnej zárubni.

Nemenej dôležité je, aby boli dvere vybavené zámkou a kovaním, ktoré patria do rovnakej bezpečnostnej triedy. "V záujme kompletného zabezpečenia je okrem dverového krídla s certifikátom potrebné myslieť aj na výmenu zárubne, prahu, kovania a bezpečnostnej vložky. Preto sa bezpečnostné dvere Sherlock dodávajú výhradne v zostavách s bezpečnostnou zárubňou a prahom," vysvetľuje J. Hroš. Pri starej zárubni podľa neho nie je možné garantovať, že udrží nové bezpečnostné dvere, ktoré sú oproti bežným ťažšie.


Zameranie a montáž

Bezpečnostné dvere sú dnes komplexná služba, nie samostatný produkt. Služba sa začína už pri prvom kontakte s autorizovaným predajcom. Po úvodnej konzultácii by mal vyslať ku klientovi do nehnuteľnosti servisného technika, ktorý presne zameria výšku, šírku a hrúbku otvoru pre bezpečnostné dvere a zárubňu.

"Zameranie robíme bezplatne a až na jeho základe vypracujeme cenovú ponuku na celú zostavu vrátane zárubní, prahu, kovaní, zámky a ďalších bezpečnostných prvkov s ohľadom na konkrétne podmienky. Napríklad v tehlových domoch často nie sú múry vždy rovnako hrubé a niekedy je potrebné zložiť zárubňu z dvoch častí," pokračuje J. Hroš.

Po objednaní vyrobia v závode v Malackách celú zostavu prakticky na mieru a zhruba po šiestich týždňoch od prijatia zákazky autorizovaní odborníci nainštalujú všetky objednané prvky. "Zárubne sa osádzajú do steny kvalitným kotvením, vylievaním betónovej zmesi, v prípade potreby zváraním. Tak dosiahneme spoľahlivé zabezpečenie proti prípadnému napadnutiu," hovorí J. Hroš.

Dvere-Sherlock-4-X.jpg


Servis a záruka

Z hľadiska zabezpečenia domácnosti je rovnako ako odborná inštalácia dverí a zárubní dôležitý aj pozáručný servis. Každý seriózny predajca klientovi automaticky ponúkne kompletný, časovo neobmedzený a bezplatný servis. V prípadoch, akými sú strata kľúčov či vymknutie, zákazník určite ocení autorizovanú servisnú službu.

"Havarijný servis by mal byť dostupný nonstop a bez ohľadu na to, v ktorej časti Slovenska bývate. Zároveň je veľmi dôležitá kvalifikovanosť servisného technika, ktorý musí byť schopný posúdiť a vyriešiť váš problém čo najefektívnejšie," pripomína bezpečnostný analytik.

Bezpečnostné dvere sa v skúšobni testujú aj na počet otvorení a zatvorení – tzv. počet cyklov. Kvalitné bezpečnostné dvere zvládnu až 200-tisíc cyklov, čo pri bežnej troj - až štvorčlennej rodine definuje životnosť dverí na 20-30 rokov.

Dvere-Sherlock-5-X.jpg

 Bezpečnostné dvere Sherlock sa zhotovujú vo výrobnom závode v Malackách


 

Dizajn ladí s interiérom

Pri rozhodovaní o kúpe bezpečnostných dverí je podstatným kritériom aj dizajn. Kým v minulosti boli možnosti výberu povrchovej úpravy limitované, dnes majú zákazníci k dispozícii doslova desiatky možností. Dvere Sherlock si možno dať vyhotoviť v rozličných farebných variantoch – od imitácie dreva cez biele až po rozmanité farebné variácie. Dvere môžu mať obojstranne rovnakú povrchovú úpravu, možno ich tiež zladiť s exteriérom a s interiérom bytu.

Majitelia rodinných domov nie sú limitovaní ani veľkosťou otvoru, aký si pre vchodové dvere zvolia. "Spoločnosť Sherlock garantuje zachovanie bezpečnostnej triedy aj v prípade, ak sa svoje dvere rozhodnete doplniť o niektoré zo svetlíkov certifikovaných v tretej bezpečnostnej triede," zdôrazňuje J. Hroš.


Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Najmä v prípade exteriérových vchodových dverí je dôležitá ich povrchová úprava a materiály, z ktorých sú zhotovené. Počas celého roku sú totiž vystavované extrémom počasia, a preto by mali odolať výkyvom teplôt či dažďu. Všetky bezpečnostné dvere by mali okrem ochrany pred vlámaním garantovať aj protipožiarnu ochranu a nepriepustnosť hluku a pachov. Tesnenie dverí má zároveň zabrániť i úniku tepla z vnútorných priestorov.

Dvere-Sherlock-6-X.jpg   Dvere-Sherlock-7-X.jpg

  Zárubňa dverí Sherlock


 

High-tech riešenia

Pred 30 rokmi sa bezpečnosť obmedzovala predovšetkým na mechanické prvky. Dnes si môže zákazník zvýšiť bezpečnosť aj použitím rozmanitých smart technológií. Práve v tomto smere ponúka značka Sherlock svojim klientom benefity vyplývajúce z jej spojenia s medzinárodným koncernom Assa Abloy.

"Unikátne know-how bezpečnostných dverí Sherlock dnes dokážeme doplniť technologickými riešeniami a doplnkami umožňujúcimi kontrolu na diaľku – od sledovania a ovládania vstupu, cez odradenie neželaného návštevníka zvukovým signálom až po otváranie dverí cez smartfón alebo na základe odtlačku prsta," uzatvára J. Hroš.


Smart zámka aj priezorník

Medzi najobľúbenejšie smart technológie patrí inteligentná motorická zámka, ktorú vyhľadávajú zákazníci uprednostňujúci ovládanie dverí inak ako bežným kľúčom. Dvere tak môžu ovládať diaľkovým ovládačom – priložením čipu, dotykovou pin klávesnicou, odtlačkom prsta, aplikáciou cez smartfón. Inteligentná motorická zámka sa dá nastaviť tak, aby pri každom zatvorení dvere automaticky uzamkla, čím je priestor vždy plnohodnotne chránený.

Čoraz väčšej obľube sa teší aj digitálny priezorník, ktorý aktívne monitoruje priestor pred dverami, vie zhotoviť fotografický alebo videozáznam a uložiť ho na pamäťovú kartu. Nové modely sú už vybavené infračerveným videním a pohybovým senzorom, čo umožňuje vyhotovenie záznamu aj počas tmy a bez prítomnosti majiteľa v byte pri pohybe osôb pred dverami. Majiteľ tak povedzme aj počas dovolenky vie, čo sa deje pred jeho dverami.

Dvere-Sherlock-8-X.jpg   Dvere-Sherlock-9-X.jpg

Foto: Sherlock Assa Abloy

Podobné články