Ceny nehnuteľností v Bratislave sa naďalej dynamicky zvyšujú

08.07.2021, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

Napriek neustále rastúcim cenám nového bývania v Bratislave sa oproti vlaňajšku zvýšil dopyt po novom bývaní 2,5-násobne. Počas druhého kvartála 2021 opäť stúpala priemerná cena voľných aj predaných nových bytov.

Nové voľné byty v Bratislave za apríl až jún 2021 podľa prvých údajov zdraželi medziročne priemerne o vyše 16 percent. Oproti predošlému kvartálu sa ich priemerná cena zvýšila o ďalších 184 eur, resp. o 6,5 perc.

Dom-4-byvanie-1-X.jpg

"Nové byty v hlavnom meste SR zdražilo takmer 42 perc. developerských projektov. Pri väčšine týchto realizácií bol rast cien nehnuteľností zapríčinený nedostatočnou ponukou na trhu. Tento fakt spôsobil úpravy cien niekoľkokrát za kvartálne obdobie. K zvyšovaniu cien prispeli aj priaznivé podmienky na získanie úveru a nízke úrokové sadzby, ktoré výrazne ťahali dopyt na trhu," hovorí Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v realitnej spoločnosti Lexxus, a.s., Bratislava.

Ceny rástli v celom meste, najviac v druhom bratislavskom obvode. V porovnaní s cenami zo začiatku roku to bolo až o 12,6 perc. Nové bývanie najmenej zdraželo v treťom obvode hlavného mesta, len niečo o vyše 1 perc. Cena predaných bytov sa vyšplhala na viac ako 2 700 eur/m² (bez DPH). Medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 9,9 perc., jej rastová dynamika sa teda takisto výrazne zrýchlila.


Ponuka a dopyt

Za apríl až jún 2021 sa počet predaných bytov v realizovaných projektoch oproti úvodu roku znížil zhruba o 6 perc. Ak sa však hodnoty porovnajú s rovnakým obdobím vlaňajška, ich objem stúpol takmer o 239 perc. Najviac bytov sa predalo v obvode Bratislava 2 a naopak, najmenej v obvode Bratislava 1.

Byty-BA-1-X.jpg

 Vývoj priemernej ceny voľných a predaných bytov v bratislavských novostavbách (eur/m², bez DPH). Po kliknutí na graf sa predloha otvorí v novom okne.


 

Počas druhého kvartála t.r. ponúkalo nové bývanie menej než 80 developerských projektov. Hoci pre vypredanie svojej ponuky ukončilo predaj deväť celkov, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím celkový počet developerských zámerov zostal rovnaký, keďže pribudlo výrazne viac developerských rezidenčných noviniek. V deviatich prípadoch ide o úplné novinky, vo zvyšku o nové etapy v rámci už existujúcich projektov.

Tieto nové projekty a nové etapy existujúcich projektov obohatili ponuku nového bývania v Bratislave o 36,6 perc. bytov viac ako počas minulého kvartála. Celkovo bolo koncom druhého štvrťroku v Bratislave k dispozícii okolo 2-tisíc nových voľných bytových jednotiek. Ich počet sa medzikvartálne zvýšil o 8,5 perc., oproti vlaňajšku klesol o 2,6 perc.

Na trhu je viac rozostavaných ako dokončených bytov. Rozostavané byty majú podiel 94,9 perc. Znamená to, že nové byty sa kupujú z papiera a developerské projekty sa vypredávajú už v čase ich výstavby.


Staršie byty a trh prenájmov

Počet starších bytov na predaj sa oproti prvému štvrťroku viac-menej nezmenil. Aj v prípade jednotkovej ceny starších bytov na sekundárnom trhu (byty, ktoré mali minimálne jedného majiteľa) však Lexxus zaznamenal rast (o 203 eur, 6,5 perc.). Rovnako ako v prípade cien nových bytov aj tu sa dá hovoriť o zrýchlenej dynamike rastu cien. Priemerné ceny jednotiek ponúkaných na sekundárnom trhu vzrástli v rámci všetkých kategórií bytov, okrem jedno- a dvojizbových.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk
Graf: Lexxus, a.s.

Podobné články