Mýty o realitách: stále existujú

18.06.2012, AReality.sk | Reality, nové projekty, novostavby

Predaj či kúpa nehnuteľnosti so sebou prináša v mnohých prípadoch určité dezinformácie. Ich následkom si môžu záujemcovia či predávajúci zbytočne skomplikovať proces predaja.

Päť najčastejších mýtov o bývaní

Ponúknutie reality viacerým realitným kanceláriám = vyššia šance predaja.
Výsledkom sú chaotické informácie pre klienta a "opozeranie" vašej nehnuteľnosti. Realitné kancelária inzerujú v drvivej väčšine na rovnakých portáloch či v tlači. Váš inzerát sa tak zbytočne opozerá a nehnuteľnosť pôsobí, akoby o ňu nikto nemal záujem. Navyše rôzne realitné kancelárie môžu uviesť odlišné ceny, čo potenciálneho kupca len zmätie.

Mám nejakú povinnosť voči daňovému úradu pri prenájme chát a chalúp?
Áno. Chalupy na predaj či prenájom znamenajú nielen príjem, ale aj určité povinnosti voči úradom. Ak nie ste registrovaný ako podnikateľ, musíte do 30 dní po uplynutí mesiaca, keď ste začali s prenájmom chaty, ísť na daňový úrad, ktorý je príslušný vášmu trvalému bydlisku, a vykonať registráciu. Toto všetko je zadarmo. Ak už ste registrovaný ako podnikateľ, stačí, ak napíšete daňovému úradu list, v ktorom mu oznámite, že ste začali prenajímať nehnuteľnosť.

Najlepšia realitná kancelária je tá, ktorá chce najmenšiu províziu.
Nízke provízie mávajú obyčajne malé realitné kancelárie. Po podrobnejšom preskúmaní ich zmluvy však zistíte, že za ňu takmer nič neposkytujú (právnický servis, znalecký posudok či propagáciu zákazky si zaúčtujú osobitne). Osvedčené realitné kancelárie majú v províziách zahrnuté všetky poplatky spojené s právnymi službami, vypracovanie znaleckého posudku, poradenský servis, sprostredkovanie predaja a kúpa nehnuteľnosti atď.

Realitnej kancelárii budem platiť poplatok, aj keď nehnuteľnosť nepredám.
V prípade dôveryhodnej realitnej kancelárie to v žiadnom prípade neplatí. K uhradeniu provízie dochádza až po ukončení obchodného prípadu (zaplatenie za danú nehnuteľnosť).

Mám stavebný pozemok na krásnom mieste, môžem ho predať drahšie.
Panuje presvedčenie, že pozemok s pekným výhľadom v blízkosti mesta má vysokú hodnotu. Často sa však stáva, že podľa územného plánu nie je označený ako stavebný. Cena sa tak poľahky až desaťkrát zníži.
 

Realitný trh na Slovensku

Slováci sa sťahujú čoraz viac smerom na západ a zaujímajú sa o nové reality. Prešov, Svidník či Humenné ponúkajú síce relatívne lacné nehnuteľnosti, no vzhľadom na finančné podmienky tu Slováci siahajú buď po rekonštruovaných starších bytoch, alebo domoch. Inšpirovať sa môžete priamo tu.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk, AReality

Podobné články