Nové byty v Bratislave sa míňajú dobre, letí najmä Zuckermandel

03.07.2015, Michal Zajíček, Peter Ondrovič | Reality, nové projekty, novostavby

Nové byty v Bratislave sa predávajú dobre. Zájemcovia si kúpili takmer 50 percent nových bytov z ponuky developerských projektov, ktoré odštartovali predaj v druhom kvartáli tohto roku.

Druhý štvrťrok 2015 pokračoval v rozbehnutom pozitívnom trende vývoja bratislavského rezidenčného trhu z prvého kvartála a konca roku 2014, a to aj vo výstavbe, aj v predaji bytových projektov. Každá z mestských častí hlavného mesta SR si v druhom kvartáli pripísala realizáciu minimálne jedného nového projektu alebo odštartovanie výstavby ďalšej etapy už existujúcich projektov.

Zuckermandel-jre-sk-1-X.jpg

 Dobre idú na odbyt momentálne najmä byty v multifunkčnom komplexe Zuckermandel, ktorý v Bratislave na nábreží Dunaja stavia developerská spoločnosť J&T Real Estate


 

Ponuka a dopyt

Od apríla do konca júna 2015 prišlo na trh rezidenčných nehnuteľností 963 nových bytov v siedmich nových projektoch a štyroch nových etapách v existujúcich projektoch. Nielen ponuka, ale aj dopyt po novinkách, ktoré spustili predaj v druhom štvrťroku t.r., bol oproti predchádzajúcemu kvartálu silnejší. Priblížil sa k hranici 480 predaných alebo rezervovaných bytov.

Najväčší záujem o byty, ktoré sa začali predávať počas druhého kvartála, bol jednoznačne v projekte Zuckermandel, kde sa predalo či rezervovalo až 97 perc. z celkovej ponuky bývania. Nasledoval projekt Muchovo námestie z piateho bratislavského obvodu so 69-percentným podielom. Prvú trojku uzatvára predaj druhej etapy projektu Perla Ružinova – bytový dom Smaragd, so 44 predanými, resp. rezervovanými bytovými jednotkami, čo predstavuje 59 perc. bytov z celkovej ponuky projektu.

Tabulka-Lexxus-1-X.jpg


Voľných je 2 924 bytov

Momentálne je na bratislavskom trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami v ponuke 2 924 voľných bytov, čo je v porovnaní s prvým kvartálom o 116 bytov viac. Na okamžité nasťahovanie je k dispozícii 732 dokončených nových bytov.

Zvýšená ponuka nových developerských projektov viedla aj k nárastu dopytu v tých mestských častiach, kde sa stavia. Druhý štvťrok 2015 bol výnimočný najmä tým, že sa podarilo presiahnuť magickú hranicu tisíc predaných či rezervovaných bytov z celkovej ponuky na trhu.

Najväčší záujem je stále o dvojizbové byty, s celkovým počtom 462 predaných alebo rezervovaných bytových jednotiek. Najvyšší predaj v tejto kategórii zaznamenali projekty piateho bratislavského obvodu s počtom 133, čo bolo 14 perc. z celkového počtu predaných bytov. Predaj v rámci všetkých kategórii bytov v jednotlivých mestských častiach osciloval viac-menej okolo hranice 200 bytových jednotiek, okrem štvrtého bratislavského obvodu, kde sa predalo 116 bytov.

Tabulka-Lexxus-2-X.jpg


Ceny a zloženie bytov

Zvyšujúci sa záujem o kúpu nového bytu mal vplyv aj na rast priemernej ceny novostavieb. Zatiaľ však len nepatrný. Priemerná cena bytov oproti prvému kvartálu mierne stúpla a dosiahla 1 843 eur/m² (bez DPH), o 18 eur viac ako v predošlom štvrťroku.

Zvýšenie priemernej ceny ovplyvnili projekty prvého obvodu Bratislavy, pričom sa ceny pohybovali v intervale od 1 637 do 3 529 eur/m² (bez DPH). Všetky ostatné bratislavské obvody si udržali vývojovú tendenciu, ktorú bolo možné badať v predchádzajúcich sledovaných obdobiach.

Majoritnú časť ponuky nových bytov naďalej tvoria dvojizbové byty. Developeri v nových projektoch ponúkajú naozaj nepatrné množstvo veľkometrážnych bytov. Ponuka mezonetých bytov v projektoch, ktoré odštartovali predaj v druhom kvartáli, bola veľmi nízka a záujemcovia si môžu takýto typ nehnuteľnosti kúpiť iba v projekte Villa Penat a Čerešne.

Tabulka-Lexxus-3-X.jpg


Hypotéky

V rámci hypotekárneho trhu bankové domy navzájom naďalej súťažili s ponukou čo najnižších úrokových sadzieb a odpustením poplatkov za poskytnutie úveru. V ponuke bánk sa popri úrokových sadzbách s predponou od stali obľúbenými pevné sadzby, ktoré automaticky získa každý klient spĺňajúci podmienky tej-ktorej finančnej inštitúcie.

Predpokladáme, že tretí štvrťrok prinesie zníženie príjmovej hranice pre úvery so štátnym príspevkom pre mladých, čo mierne obmedzí dostupnosť niektorým klientom. Dôležitejšie je však spomenúť opätovné znižovanie podielu 100-perc. hypoték.

Zuckermandel-jre-sk-2-X.jpg

Zuckermandel-jre-sk-3-X.jpg

Ing. arch. Michal Zajíček a Ing. Peter Ondrovič, PhD., sú analytikmi v realitnej kancelárii Lexxus

Grafy: Lexxus a Hypocentrum finančné služby

Vizualizácie: J&T Real Estate

Podobné články