Penta Real Estate postaví v Bratislave nový mestský park

24.05.2019, Gabriel Tóth | Reality, nové projekty, novostavby

V lete 2020, popri dokončení prvej etapy rezidenčnej a kancelárskej časti projektu Sky Park v hlavnom meste SR, dostane Bratislava aj nový mestský park.

Na unikátnom koncepte verejných priestorov spolupracoval okrem ateliéru Zahy Hadid aj známy urbanista Igor Marko a londýnske štúdio Townshend. Rozlohou viac ako 30-tisíc m² ho možno prirovnať k obľúbenej Medickej záhrade v Bratislave či prezidentskému parku. Celkové náklady na výstavbu parku sú 4,5 milióna eur.

Park-Sky-park-1-X.jpg


Prírodný biotop v centre mesta

"Park je premyslene navrhnutý tak, aby vytvoril zelenú oázu v pulzujúcom centre mesta, zároveň s jednoduchým a prirodzeným prístupom pre verejnosť. Príležitosť pracovať uprostred zelene a rekreačných zón bude v rámci Bratislavy skutočne jedinečná. Takýmto štandardom sa nemôžu pochváliť žiadne iné kancelárske budovy," hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penty Real Estate Slovensko.

Nová verejná zóna v rámci svojho veľkorysého priestoru ponúkne množstvo možností využívania voľného času. Súčasťou parku budú rozličné športoviská, bežecký chodník, veľké detské ihrisko, výbeh pre psov a vodné plochy, ale aj útulné malé kaviarne či obchodíky. Citlivo navrhnutá zeleň v parku bude kombináciou mikrozáhrad s veľkými zelenými plochami, okrasnými drevinami a so stromami. V centre mesta tak vznikne rozmanitý prírodný biotop.

Park-Sky-park-2-X.jpg


Koncept nového parku

Koncept parku pripravoval ateliér Zahy Hadid, na jeho dotvorení spolupracovali urbanista I. Marko z Marko&Placemakers a štúdio Townshend, ktoré je známe viacerými projektmi verejných priestranstiev najmä v Londýne. Generálnym projektantom je slovenská spoločnosť GFI.

 

Koncept parku je založený na niekoľkých princípoch:

  • Vlnitá krajina v rovinatej časti mesta – rekreačné prostredie je vytvorené zvlnenou krajinou, ktorá sa v častiach s okolitými ulicami dvíha a vytvára mestské rozhranie a v časti, kde klesá, umožňuje vstup do prírodného prostredia.
  • Kontinuálny priestor – pohyb v rámci verejného priestoru je voľný, chodníky sú dizajnované tak, aby kopírovali prirodzený pohyb ľudí.
  • Aktívny parter – všetky budovy majú parter, ktorý je určený pre obchody a služby.
  • Jurkovičova tepláreň – historická budova teplárne s jej funkciami pôsobí ako katalyzátor na aktívne využitie verejného priestoru.
  • Scénická krajina – park je bohatý na množstvo kvalitatívne rozdielnych priestorov, od komunitných až po centrálne zhromaždovacie zóny.

"Zvolený typ zástavby v projekte Sky Park umožňuje vytvoriť verejné priestory dostupné pre všetkých obyvateľov mesta. V okolí veží tak vznikne moderná oddychová zóna s parkovou výsadbou a množstvom funkčných verejných priestranstiev, ktoré prinesú návštevníkom skutočný zážitok," vysvetľuje Dušan Ševela, vedúci oddelenia Design development v Pente Real Estate Slovensko.

Park-Sky-park-3-X.jpg


O projekte Sky Park

V prvých troch obytných vežiach projektu Sky Park v Bratislave, ktoré sa momentálne stavajú, je takmer 800 bytov a sú už takmer vypredané. Štvrtá rezidenčná veža je aktuálne vo fáze získavania potrebných povolení, jej výstavba by sa mala začať začiatkom roku 2020.

Súčasťou projektu sú aj dve kancelárskej budovy. Prvá z nich, Sky Park Offices, sa už takisto stavia, pričom na 31-tis. m² prenajímateľnej plochy ponúkne nájomcom najmodernejšie kancelárske priestory. Obsahuje aj vyše 1 200 m² určených pre drobné obchodné prevádzky, bude tu takmer 500 parkovacích miest. Autorom budovy je nemecký architektonický ateliér Vietzke & Borstelmann Architekten, generálnym projektantom je GFI. Jej výstavba by sa mala byť ukončiť v prvej polovici roku 2020.

Druhá administratívna budova, ktorej autorom je architektonické štúdio Zahy Hadid, má vydané záväzné stanovisko bratislavského magistrátu a je momentálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Výstavba by sa mala začať začiatkom roku 2020.

Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne, ktorá v tejto lokalite leží, má stáť viac ako 11 miliónov eur, jej dokončenie sa očakáva spolu s prvou fázou obytných veží. Penta Real Estate investuje do projektu Sky Park dovedna vyše 420 mil. eur.

Penta-Sky-Park-7-X.jpg

Vizualizácie: Penta Real Estate

Podobné články