V Bratislave sa predalo výrazne menej nových bytov ako vlani

12.01.2019, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

Počet predaných bytov v bratislavských novostavbách za posledný kvartál minulého roku výrazne klesol, v porovnaní s posledným štvrťrokom 2017 sa znížil takmer o polovicu.

V októbri až decembri 2018 bolo v Bratislave zazmluvnených 633 bytov. Medzikvartálne ide o pokles takmer o 30 percent, medziročný útlm je ešte výraznejší, keďže predaj sa znížil o 49,5 perc. Vyplýva to z aktuálnych informácií realitnej spoločnosti Lexxus a firmy Hypocentrum finančné služby. Dôvodom je obmedzený balík peňazí, ktoré klienti a záujemci o nové bývanie získavajú prostredníctvom hypotekárnych úverov na nehnuteľnosť. Dôvodom sú aj ďalšie faktory vyplývajúce zo sprísňujúcich sa opatrení Národnej banky Slovenska (NBS) v oblasti financovania nového bývania.

Statistika-1-2013-1-X.jpg


Záujem o byty najmä v obvode Bratislava 4

Vo štvrtom kvartáli 2018 bol najväčší záujem o byty v obvode Bratislava 4, kde sa predalo 147 bytových jednotiek. Naopak, najmenej bytov sa predalo v prvom bratislavskom obvode (80).

Na konci posledného štvrťroku vlaňajška bolo v hlavnom meste 96 aktívnych projektov (o dva viac ako na konci predošlého kvartála). Na trh pribudli len tri novinky, z toho ide o dva úplne nové projekty a jednu novú etapu už existujúceho projektu. Ponuka bytov sa rozšírila o 278 bytových jednotiek. Počas štvrtého kvartála vypredali svoju ponuku tri projekty.

Celkovo bolo v Bratislave na konci vlaňajška 2 411 voľných nových bytov. Ide o najnižšiu hodnotu od tretieho štvrťroku 2016. Medzikvartálne počet voľných bytov klesol takmer o 13 perc., v medziročnom porovnaní dokonca o viac ako 34 perc. Pomer medzi voľnými dokončenými a voľnými rozostavanými bytmi sa v hlavnom meste SR viac-menej nezmenil. Podiel počtu voľných rozostavaných bytov na celkovom objeme voľných bytov na trhu novostavieb mierne klesol na úroveň 91 perc. V treťom kvartáli 2018 to bolo 91,8 perc.

Graf-1-X.jpg

 Počet predaných bytov v bratislavských novostavbách (po kliknutí na obrázok sa predloha otvorí v novom okne; Q = kvartál)


 

Cena nového bývania stále rastie

Priemerná cena voľných nových bytov na trhu dosiahla 2 274 eur/m² (bez DPH), pokračuje analýza spoločnosti Lexxus. "Cena nového bývania v Bratislave stále rastie a už niekoľko kvartálov po sebe konštatujeme, že ide opäť o nové pokrízové maximum. To je paradoxne spôsobené viacerými faktormi. Poklesu cien momentálne bráni najmä výraznejší úbytok voľných jednotiek na trhu, ako aj nedostatočná nová kvartálna ponuka a chaotická dynamika na sekundárnom trhu. Samotné prísnejšie opatrenia NBS týkajúce sa úverového financovania nehnuteľností však v konečnom dôsledku ovplyvnia aj túto zložku," hovorí Peter Ondrovič, analytik vo firme Lexxus.

Medzikvartálne sa ceny zvýšili o 1,3 perc. (o 30 eur), v medziročnom porovnaní stúpli o 6,5 perc. Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých častiach hlavného mesta, najvýraznejšie v obvode Bratislava 5 (medzikvartálne o 3,5 perc.). Cena predaných bytov dosiahla úroveň 2 175 eur/m² (bez DPH), oproti tretiemu kvartálu 2018 sa zvýšila o 97 eur (o 4,7 perc.). Podobne ako pri cene voľných bytov aj v tomto prípade ide o nové pokrízové maximum.

Graf: Lexxus, a.s.

Podobné články