V hlavnom meste SR sa ponuka nových bytov znížila o 80 perc.

20.10.2021, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

Ponuka voľných nových bytov v Bratislave naďalej klesá. Zaujímavým zlomom oproti minulému obdobiu je zmena správania na strane klienta. Dopyt po novom bývaní výrazne ochabol. Oproti roku 2020 nové byty zdraželi o 16 percent.

Na rezidenčnom trhu v Bratislave bolo počas tretieho kvartála v porovnaní s predchádzajúcim obdobím o osem projektov menej, realizovalo sa 68 developerských zámerov. Na trh pribudli tri novinky, ale len v jenom prípade išlo o nový projekt. Ostatné predstavovali rozšírenie etáp už existujúcich stavieb. Na trhu pribudlo 206 bytov, celkových číslach však išlo o medzikvartálny pokles ponuky o 80 percent.

Byty-Bratislava-1-X.jpg


Historicky najnižšie čísla

"Úbytok medzi novinkami viedol k tomu, že dopyt musel byť uspokojený z toho, čo je. To malo za následok výraznejší pokles celkovej ponuky bytov a apartmánov v projektoch. Ponuka bytov v rámci novostavieb sa tak blíži k historicky najnižším číslam," hovorí Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v realitnej spoločnosti Lexxus, a.s.

Počas sledovaného obdobia bolo k dispozícii 1 694 bytových jednotiek, v medzikvartálnom porovnaní sa ich počet znížil o 17 perc. Približne rovnakú hodnotu – 17,8 perc., má aj medziročný pokles nových voľných bytov v ponuke.


Dopyt výrazne ochabol

V súvislosti s uvoľnenými opatreniami počas leta sa otvorili možnosti voľnejšieho pohybu a cestovania, a tak sa aj naplnilo očakávané zníženie záujmu o nové bývanie. Pokles dopytu bol citeľný vo všetkých kategóriách a oblastiach na rezidenčnom trhu nehnuteľností. Podobne ako na sekundárnom trhu aj v rámci projektov sa v Bratislave predalo výrazne menej bytov.

"Za výraznejším útlmom dopytu stoja menej atraktívne nehnuteľnosti, ale aj približovanie sa jednotkových a predajných cien v periférnych lokalitách hlavného mesta SR k maximálne akceptovateľnej cenovej hranici," pokračuje P. Ondrovič. V júli až septembri bolo zazmluvnených 563 bytov, čo je zhruba o 44 perc. menej ako počas druhého kvartála t.r. Ak sa počet predaných bytov porovná s rovnakým obdobím vlaňajška, situácia sa takmer nezmenila.

Najväčší záujem bol o byty v obvode Bratislava 2 (261 bytov), naopak, najmenej sa predalo v Bratislave 1 (29 bytových jednotiek). Na trhu je stále viac rozostavaných bytov ako dokončených. Ich podiel je vyše 96 perc.


Vývoj cien nových bytov

Nové bývanie je opäť výrazne drahšie, ceny znovu preskočili pokrízové maximum. Medzikvartálne sa priemerná cena nových bytov zvýšila o 151 eur (približne o 5 perc.) a dosiahla 3 181 eur/m² (bez DPH). Pred rokom si klienti kupovali byty, ktoré boli lacnejšie o viac ako 16 perc. Dynamika medziročného rastu cien sa zrýchlila.

Takmer 40 perc. developerských projektov zvyšovalo počas tretieho štvrťroku cenníkové ceny. Bývanie je drahšie vo všetkých obvodoch hlavného mesta (okrem Bratislavy 5). Najviac ceny rástli v obvode Bratislava 2 (o viac ako 7 perc.), najmenej si klienti priplatili v Bratislave 4 (o 4,5 perc.).

Priemerné ceny predaných bytov sa oproti predošlému obdobiu znížili o 64 eur (o 2,4 perc.), pričom cena dosiahla v priemere 2 652 eur/m² (bez DPH). "Keďže na trhu neprišlo k zlacňovaniu bytov, za poklesom priemernej jednotkovej ceny predaných bytov možno vidieť preferencie kupujúcich. Tie sa v treťom kvartáli primárne orientovali na kúpu jednotiek s nižšou cenou v prepočte na meter štvorcový, ako to bolo v predchádzajúcom období," spresňuje P. Ondrovič.


Trh starších nehnuteľností a trh nájmov

Ponuka klesala aj v segmente sekundárnych nehnuteľností. Medzikvartálne sa počet dostupných bytov znížil o 8,8 perc. Ceny rástli aj v prípade starších nehnuteľností, a to o viac ako 8 perc. (o 268 eur). Za meter štvorcový si vlastníci bytov pýtajú priemerne 3 577 eur/m² (bez DPH). Zdraželi takmer všetky kategórie okrem trojizbových bytov. Dynamika rastu cien sa aj v tomto prípade zrýchlila. Na trhu je aj menej bytov ponúkaných na prenájom. Objem bytov na trhu nájmov sa znížil až takmer o 19 perc.

Infografika: Lexxus, a.s.
Foto na úvodnej stránke: Cresco Real Estate, a.s.

Podobné články