Vysnívané bývanie môžu rodiny s deťmi nájsť v Záhorských sadoch

13.03.2014, Mária Mikušová | Reality, nové projekty, novostavby

Projekt stavebných pozemkov Záhorské sady ponúka klientom výnimočné prostredie pre rodinné bývanie v modernej štvrti v bezprostrednej blízkosti Malých Karpát.

Zahorske-sady-1-X.jpgVysnívané bývanie v Záhorských sadoch, ktoré ležia na zápanom okraji Bratislavy, má nadosah už takmer 20 rodín. "Väčšina z nich sa chce pustiť do výstavby v tomto roku, keďže všetky siete sú skolaudované a pozemky pripravené," hovorí Jozef Šimek, projektový manažér Záhorských sadov. Lokalita je chránená kontrolovaným vstupom, je tu detské ihrisko a relaxačná zóna pri potoku. Prístupové cesty k domom lemuje vyše 6-tisíc vysadených stromčekov.

Architekt Michal Oborný zo spoločnosti Penta Investments hodnotí Záhorské sady ako projekt s kvalitne riešeným urbanizmom a vysokým štandardom infraštruktúry a vybavenia. "Inšpiroval sa najvydarenejšími obytnými lokalitami na Slovensku, ktoré ani rokmi nestratili na svojej atraktívnosti a kvalite bývania. V rámci Bratislavy je tento projekt výnimočný svojím charakterom, polohou aj riešením," poznamenáva.

Kúpa stavebného pozemku je podľa M. Oborného dlhodobou investíciou, ktorú možno zhodnotí až ďalšia generácia, no je jednou z tých menej rizikových. Potvrdzuje to aj fakt, že práve ceny pozemkov ovplyvnila kríza najmenej.


Lokality s čulým životom sú žiadanejšie

Pri kúpe pozemku aj so zámerom zhodnotenia peňazí treba venovať pozornosť najmä lokalite. "Rodinný dom v štvrti, kde je čulý komunitný život, bude mať na cenovke vždy vyššie číslo ako porovnateľná stavba v lokalite s nefungujúcou infraštruktúrou," radí architekt z Penty Investments.

"Tam, kde nie je základom stabilná komunita obyvateľov, sa lokalita stáva náchylnou na rast kriminality. Potom aj logicky klesá cena nehnuteľností. Obytná zóna sa tak môže stať vyhľadávanou pre krátkodobých rezidentov práve vďaka nízkej cene bývania. V tomto prípade však prestáva fungovať biznis a lokalita upadá, lebo nik nemá záujem dlhodobejšie investovať do vybavenosti štvrte," pokračuje M Oborný.

"Pozornosť pri kúpe pozemku venujte polohe v rámci mesta, dosahu dobre vybudovanej infraštruktúry, vzdialenosti prírody, peknému urbanizmu, dobrej architektúre a aj stabilizovanosti územia. Nezabudnite však, že dobrú adresu tvorí takisto atraktívna sociologická skupina obyvateľov," vysvetľuje.


Kvalita má pre každého iné parametre

Po rokoch diktovania podmienok predávajúcimi sa karta konečne obrátila v prospech investorov. Teda kupujúcich. Zoznam požiadaviek na kvalitu bývania sa začal rozširovať a pôvodné základné atribúty nového bývania – cena a lokalita, sa spestrili o viac ťažšie merateľných štandardov.

"Samozrejmosťou je už požiadavka na kvalitne vybudovanú infraštruktúru, orientáciu pozemku voči svetovým stranám a vybavenosť lokality. Sú to otázky, pri ktorých kupujúci nie sú ochotní robiť kompromisy," konštatuje M. Oborný.

"Investori hľadajú kvalitný a plnohodnotne riešený verejný priestor lokality, ktorý dobre nadväzuje na okolitú infraštruktúru a necháva možnosti aj pre chodcov, cyklistov, rodiny s malými deťmi aj starších občanov. Dôležitým hľadiskom je tiež to, aby bolo riešenie od architekta dobre premyslené a zapadalo do kontextu svojho okolia," dodáva.

Práve Záhorské sady sú podľa neho príkladom takto kvalitne riešeného urbanizmu s vysokým štandardom vybavenosti a infraštruktúry. Na prvý pohľad tu zaujme kontrolovaná oblasť (gated area z angl.) pre rodinné bývanie, ako aj veľkoryso vybudované prístupové cesty a chodníky, spoločné priestory vybavené mobiliárom na relax veľkých i malých obyvateľov a profesionálne riešená zeleň v okolí miestneho potôčika.

Foto: Penta Investments

Podobné články