Chcete mať z povaly obytné podkrovie? Poradíme vám, ako na to

11.01.2019, Katarína Selecká | Rekonštrukcia bývania

Prestavať podkrovie tak, aby bolo vhodné na bývanie, je ideálnym riešením rozšírenia obytnej časti domu. V malom dome či byte sa väčšej rodine žije nepohodlne, nik tu nemá komfort. Popremýšľajte, ako vytvoriť ďalšie miestnosti, ktoré každému poskytnú potrebné súkromie.

Podkrovie sa nie vždy hodí na rekonštrukciu. "Nehnuteľnosti, kde sa priestor v podkroví dá prestavať na obytnú plochu, majú sedlové a manzardové strechy. Ak má dom iný typ strechy, napríklad valbovú, pultovú alebo stanovú, nie je isté, či bude spĺňať stavebné a dispozičné požiadavky na bývanie. V takom prípade je nutné odborné posúdenie statika a architekta," vysvetľuje Richard Klička, odborník z hobbymarketov Hornbach.

Hornbach-podkrovie-1-X.jpg


Odporúčania experta a potrebné povolenia

Tvar strechy, jej sklon, svetelnú výšku miestnosti či statiku dokážu zhodnotiť iba odborníci. Najlepšie poznajú aktuálnu legislatívu a stavebné normy, ktoré musí stavba spĺňať. Iba odborník môže posúdiť, či konštrukcia domu unesie hmotnosť nového priestoru alebo či sú niektoré časti krovu deformované, napadnuté hubami či hmyzom.

Je dôležité zhodnotiť aj stav strešnej krytiny a spojovacích prvkov, ktoré môžu sťažiť rekonštrukciu a výrazne zvýšiť rozpočet prestavby. Odborné posúdenie stavby hneď na začiatku môže odhaliť skryté chyby, ktoré by mohli priebeh rekonštrukcie prekaziť alebo predĺžiť.

Hornbach-podkrovie-2-X.jpg


Stabilita konštrukcie a dostatok svetla

Ideálnou konštrukciou do podkrovia je krokvová sústava bez väzných trámov alebo hambálková s priečnymi vzperami. Poškodenú nosnú konštrukciu treba vymeniť a novú prispôsobiť podľa pokynov statika a architekta. Vždy je potrebné zvážiť nosnosť, pretože konštrukcia nemusí uniesť hmotnosť novej krytiny a zateplenia. Drevené časti sa ošetria proti hubám a drevokaznému hmyzu.

Dôležitým bodom pri prestavbe podkrovia je tiež dostatok svetla. Pri výbere okien myslite na celkovú rekonštrukciu a dispozičné riešenie priestoru, teda na počet miestností a ich veľkosť.

Hornbach-podkrovie-6-X.jpg

"Podkrovie sa dá presvetliť oknami v priečelí, balkónikom alebo veľkými strešnými oknami. Obľúbeným riešením sa stávajú svetlovody, ktoré dokážu usmerniť svetlo tam, kde je potrebné. Pri montáži strešných okien venujte zvýšenú pozornosť napojeniu strešného plášťa na konštrukciu okna. Presakujúca vlhkosť by mohla okno po čase deformovať," pokračuje R. Klička.


Izolácia strechy

Pri rekonštrukcii podkrovia je skvelou voľbou technológia suchej stavby, ktorou sa vyhnete zbytočnej vlhkosti. "Suchá výstavba je moderná technológia s minimom mokrých zásahov, ako je napríklad murovanie, malta alebo lepenie, preto je vhodná do všetkých interiérov," radí R. Klička. Suchý postup sa môže použiť pri izolácii, výrobe strešných podhľadov aj realizácii podláh.

Základom suchej montáže izolácie sú pásy zo sklenej vaty a sadrokartónové dosky. Tie sa pripevnia na nosnú konštrukciu, zatmelia a vystužia páskami. "Priestor medzi trámami sa utesní izolačnou vatou, ktorá sa medzi krokvami prikryje parotesnou fóliou, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti. Jednotlivé pásy fólie sa zlepia dohromady. Kvalitnú izoláciu oceníte tak v zime, ako aj v lete," poznamenáva odborník.

Hornbach-podkrovie-5-X.jpg


Výstavba stien a podlahy

Rovnaký postup suchej výstavby použite aj pri izolovaní stien. Po montáži izolačných pásov sklenej vaty a jej prekrytí parozábranou sa na nosníky drevenej konštrukcie krovu pripevnia profily na uchytenie dosiek. Narezané sadrokartónové dosky sa pomocou skrutiek pripevnia na všetky steny miestnosti. Po osadení podkrovia doskami zostáva ešte zakryť špáry a upraviť rohy a sokle lištami.

Hornbach-podkrovie-7-X.jpg

Suchý proces zvoľte aj pri podlahe. Nerovnosti sa vyrovnajú suchým podsypom, na ktorý sa umiestni vrstva tepelnej a zvukovej izolácie. Po uložení izolačnej vrstvy nasleduje tzv. roznášajúca vrstva.

"Je to plocha, ktorá slúži na rovnomerné roznesenie zaťaženia izolačnej vrstvy podlahy, takže zabráni jej poškodeniu. Túto vrstvu vytvoríte použitím sadrokartónových, drevotrieskových či betónových dosiek," vysvetľuje R. Klička. Podlahu treba od stien a priečok oddeliť dilatačnou medzerou. Na takto pripravenú podlahu sa dá položiť dlažba, koberec, parkety alebo PVC krytina.

Hornbach-podkrovie-4-X.jpg


Ako zlepšiť vlastnosti podkrovia

Zakryť nerovnosti stropu alebo zlepšiť tepelné, akustické či protipožiarne vlastnosti miestnosti je možné pomocou sadrokartónových podhľadov. "Kombináciou závesného podhľadu s tepelnou izoláciou z minerálnych vlákien sa nielen vyrieši tepelná izolácia stropu, ale sa zlepší aj akustika a požiarna ochrana podkrovia," dodáva odborník z Hornbachu. Použiť sa dajú klasické sadrokartónové alebo kazetové dosky. Ich výberu by sa mali prispôsobiť nosné profily, na ktoré sa pripevnia. Sadrokartónové dosky možno využiť aj pri montáži priečok.

Foto: Hornbach

Podobné články