Citlivo zrekonštruovaný podkrovný byt v historickom centre Košíc

10.01.2017, Eva Fačková | Rekonštrukcia bývania

Bývanie na Hlavnej ulici v Košiciach vyhľadávajú nielen zahraniční študenti, ale aj manažéri, ktorí pracujú v neďalekých administratívnych centrách. Zážitok z bývania v centre mesta prináša aj originálne zrekonštruované podkrovie starého meštianskeho domu.

Kedysi zanedbaná povala domu rozvinula svoj potenciál naplno, a to vďaka odhodlaniu a vytrvalosti investorov, manželov Tyčiakovcov. "Inšpiráciou na rekonštrukciu bola pre nás idea vytvoriť špičkové bývanie priamo v centre Košíc. Vtedy som ešte netušil, či byty budú slúžiť nám alebo nájomníkom," spomína si pán Tyčiak.

Renovácia pod drobnohľadom pamiatkového úradu je vždy výzvou. Majiteľ však mal od začiatku záujem zachovať čo najviac pôvodných prvkov a vytvoriť jedinečný genius loci podkrovia. V spolupráci s architektmi sa podarilo vytvoriť dve originálne bytové jednotky, ktoré dnes košickí pamiatkari hrdo prezentujú ako mimoriadne vydarený príklad rekonštrukcie historickej strechy.

Kosice-Velux-2-X.jpg

 Priestor členený drevenými prvkami ponúka útulné a zároveň moderné bývanie


 

Cesta k citlivej rekonštrukcii

Pracovníci pamiatkového úradu ocenili prístup investora a košického dua architektov Kristíny Kristiánovej a Stanislava Mráza. "Vážime si hodnotné historické konštrukcie a detaily. Snažili sme sa zachovať čo najviac pôvodných častí. Ponechali sme celú konštrukciu krovu a vymenili sme len poškodené časti krovu a krokvy. Zateplenie sme realizovali nad krovnou konštrukciou, čím sme v priestore ukázali krokvy a neubrali tým z vnútorného priestoru," vysvetľujú architekti.

Podstrešný priestor členený drevenými prvkami ponúka útulné a zároveň moderné bývanie. Pôvodné trámy plnia nosnú funkciu. V miestach, kde nebolo možné pre nevyhovujúci stav zachovať originálne drevo, sa použilo nové, ktorého vzhľad sa vizuálne prispôsobil pôvodnému.

Kosice-Velux-3-X.jpg

 Spoločenskej zóne dominuje presvetlená obývačka


 

Dobrý výber realizačnej firmy

Pri pohľade do interiéru zaujme nielen architektonická čistota, ale aj remeselná zručnosť vyhotovenia. Majiteľ sa vyjadruje uznanlivo aj o realizačnej firme J.M.J.Pro, s.r.o., ktorá je rodinným podnikom bratov Šarišských zo Zborova pri Bardejove.

"Bratia Šarišskí sa dlhé roky venujú rekonštrukciám historických pamiatok. Jeden z nich dokonca študoval prácu s drevom u majstrov tesárov v Japonsku. Ich profesionalita a zanietenie pre prácu sa naplno prejavili aj tu. Zakaždým si dokázali citlivo poradiť aj so zdanlivo neriešiteľnou situáciou. Spolupráca s nimi bola naozaj na vysokej úrovni," hovorí pán Tyčiak.

Na špecifiká realizácie poukazuje aj Ing. arch. Marek Šarišský, jeden z majiteľov stavebnej spoločnosti J.M.J.Pro: "Táto zákazka na jednej strane preverila naše organizačné schopnosti, keď s limitovaným použitím mechanizmov zásluhou stiesnených pomerov v historickej zástavbe centra bolo potrebné presunúť niekoľko desiatok ton stavebného materiálu. Na druhej strane sme museli ukázať schopnosť sústrediť sa na detail pri ručnom opracúvaní jednotlivých prvkov interiéru. To všetko sme zvládli vďaka zručnosti a spoľahlivosti našich majstrov. Veľmi sa teším, že k dobrému výsledku v spolupráci so skúsenými architektmi a zanieteným investorom prispela aj naša stavebná firma."

Kosice-Velux-4-X.jpg

 Drevené strešné okná Velux boli v prípade renovácie historickej strechy logickou voľbou


 

Dva mezonetové byty

Na najvyššom poschodí meštianskeho domu pod deväť metrov vysokou strechou sú dva mezonetové byty. Každý z nich má rozlohu približne 100 m². Byt orientovaný do Hlavnej ulice ponúka komfortné útočisko pred ruchom mesta a výhľad na hviezdy priamo z postele. Vchádza sa doň cez priestrannú vstupnú časť, odkiaľ vedie schodisko do súkromnej zóny. Originálne schodisko vzniklo opláštením homogénnej oceľovej konštrukcie drevom.

Spoločenskej zóne dominuje útulná obývačka, z ktorej sa schodmi vystupuje na vyvýšenú platformu, kde sa rozprestiera jedálenský kút a kompaktná kuchyňa. S kuchyňou susedí aj kúpeľňa s toaletou. Spodná línia trámov, ktorá prebieha rovnobežne s podlahou, je podsvietená LED pásmi. Tento vizuálny efekt umocňuje príjemnú atmosféru a pomáha pri bezpečnej orientácii v priestore. Priestrannosť spodného podlažia sa podarilo dosiahnuť i praktickým umiestnením neviditeľných úložných priestorov za týmito trámami.

Kosice-Velux-5-X.jpg

 Strešné okná nad posteľou ponúkajú romantický výhľad na hviezdy


 

Romantické bývanie pod hviezdami

Súkromná zóna na hornej galérii ponúka oddych v lôžku s romantickým výhľadom na nočnú oblohu. Z praktických dôvodov je tu aj extravagantná presklená kúpeľňa. "Kúpeľňa pri spálni bola nápadom mojej manželky. Ja som počas pracovných ciest zasa nazbieral množstvo iných inšpirácií. Jednou z nich bola presklená stena," prezrádza majiteľ.

Presklenú kúpeľňu zhotovili na mieru Rudolf Rafael a Ondrej Timko zo spoločnosti Tito, s.r.o., Košice. Pozostáva z obvodových bezrámových sklenených panelov so vstupnými posuvnými sklenenými dverami. Realizácia kúpeľne nebola náročná len z hľadiska návrhu riešenia, komplikovaná bola aj doprava jednotlivých kusov i montáž v členitom podkroví.

"Tento 'monolit' kúpeľne sa musel komplikovanou oceľovou konštrukciou oddeliť od trámov na podlahe a v strope. Kotviace oceľové konštrukcie sme museli navrhnúť tak, aby zvládli prípadné pohyby drevených trámov, a zároveň, aby boli stabilnou konštrukciou pre sklenené časti," vysvetľuje R. Rafael.

Kosice-Velux-6-X.jpg

 Realizácia presklenej kúpeľne bola náročná, no výsledok stojí za to


 

Denné svetlo ako štýlový prvok interiéru

Drevené okná Velux boli logickou voľbou v prípade renovácie historickej strechy. Strešné okná priniesli do interiéru dostatok denného svetla a umožňujú tiež efektívne vetrať. "Vzhľadom na metodiku pamiatkového úradu by smerom do ulice ani nebolo možné umiestniť vikier. Na druhej strane, strešné okná prinášajú interiéru omnoho viac denného svetla ako fasádne okná, prípadne vikier," poznamenávajú architekti.

Podkrovie chráni pred prehrievaním vonkajšia markíza Velux, ktorá teplo zadržiava ešte pred okennou tabuľou. Pre väčší komfort sú okná vybavené systémom diaľkového ovládania Velux Integra, ktoré automaticky regulujú ovládanie okien i tieniacich doplnkov.

Architekti sú spokojní s výsledkom rekonštrukcie aj z hľadiska dostatočného presvetlenia podkrovia: "Denné svetlo hrá významnú úlohu v živote človeka. Nejde len o jeho fyzickú, ale aj psychickú stránku. Ak sú strešné okná správne orientované, dokážu v interiéri vytvoriť zázraky, ako aj v tomto prípade."

Kosice-Velux-1-X.jpg

 Originálne zrekonštruované podkrovie umocňuje zážitok z bývania v centre mesta. Pamiatkový úrad trval na tom, že na streche nesmie byť vikier.


 

Celistvosť podčiarknutá súhrou detailov

Dlhá a náročná rekonštrukcia napokon priniesla očakávanú radosť z výsledku. Architekti aj majiteľ sú hrdí nielen na to, že sa do interiéru podarilo prirodzene zakomponovať značnú časť pôvodných trámov, ale aj na vycibrené technické detaily. "Okrem atypického riešenia krovnej konštrukcie sme osobitne hrdí na celkovú renováciu historického priestoru, v ktorom sa podarilo dodatočne vytvoriť nadposchodie," dopĺňajú architekti.

Výzvou, ktorú sa podarilo splniť k spokojnosti investora, bola aj realizácia atypickej kúpeľne. "Všetko sa vyrábalo na mieru. Od kovových oddeľovacích a spevňovacích konštrukcií pre sklá, cez samotné sklá, ktoré prešli povrchovou úpravou – chemickým leptaním, až po kovanie a posuvné systémy, ktorými sa sklenené panely ovládajú," dodáva R. Rafael.

Majiteľ do rekonštrukcie podkrovia investoval značnú sumu finančných prostriedkov. Napriek tomu by ani jeden z bytov nepredal, pôvab citlivo prerobeného podkrovia má preňho nevyčísliteľnú hodnotu. "Garantujem vám, že takéto byty v Košiciach nenájdete," uzatvára.

Foto: Martin Matula/Velux

Podobné články