Dekoratívne omietky do interiéru: z akých typov sa dá vybrať?
Dekoratívne omietky otvárajú dvere nových možností. Interiéru vdýchnu niečo unikátne a nevšedné, na rozdiel od tapiet a klasických farieb. Okrem širokej farebnej palety, od betónových po rôzne perleťové efekty, sa líšia aj zložením a s tým spojenými vlastnosťami.
Čo je to dekoratívna omietka?
Dekoratívna omietka je určená na estetickú úpravu stien. Dajú sa ňou dosiahnuť rozmanité efekty – hladké alebo štruktúrované povrchy, imitáciu mramoru, betónu či travertínu, alebo rozličné perleťové odtiene.
Interiérové dekoratívne omietky sú vo všeobecnosti odolnejšie ako tapety a mnohé druhy si poradia aj s vlhkosťou, preto je ich použitie vhodné i v kúpeľniach. Nižšie nájdete najviac používané typy.
Originálny výsledok dosiahnete aplikáciou valčekom alebo špachtľou. Záleží však aj na skúsenostiach, preto je lepšie nechať práce na odborníkov. Urobte krok k novému, luxusnému interiéru a inšpirujte sa ukážkami realizácií dekoratívnych stien na Artemura.sk.
Dekoratívne omietky na minerálnej báze
Minerálne omietky sú zložené zo zmesi cementu, vápna a ďalších minerálnych prísad. Vyznačujú sa dobrou paropriepustnosťou, čo znamená, že umožňujú vodnej pare prechádzať cez materiál bez toho, aby sa v ňom hromadila.
To zabraňuje vzniku plesní a ďalších problémov vyplývajúcich z vlhkosti. Tieto omietky vyrobené primárne z prírodných materiálov, takže nevypúšťajú žiadne škodlivé látky a sú vhodné aj do domácnosti s alergikmi.
Štruktúrované omietky
Náter je zhotovený s pridaním hrubšieho zrnitého materiálu, napríklad mramorového prachu alebo piesku. Účelom je dosiahnuť požadovaný efekt. Často sa používa na zvýraznenie interiérových prvkov, povedzme krbu. Špeciálnym typom je potom samopukajúca omietka, ktorá po nanesení postupne samovoľne praská a vytvára štruktúrovaný povrch s jedinečnými vzormi.
Akrylové omietky
Sú vhodné na povrchové úpravy vonkajších fasád, ale aj na dekoratívnu úpravu stien v interiéri. Steny by však mali byť dobre izolované. Majú totiž nižšiu priedušnosť ako dekoratívne omietky na minerálnej báze, preto sa nehodia do vlhkého prostredia.
Silikónové a silikátové omietky
Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči slnečnému žiareniu (nevyblednú) aj vode. Zložkou tenkovrstvovej silikátovej omietky je vodné sklo, ktoré prirodzene chráni omietku pred plesňami. Proces aplikácie je však náročnejší – náter rýchlo tvrdne.
Foto: Artemura, iStock