Ideálny čas na veľké zázraky v malej kúpeľni, vyskúšajte to

28.04.2021, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Malá kúpeľňa v byte je často problém. Aj obmedzený priestor sa však dá veľmi jednoducho zmeniť na oázu pokoja, pohodlia a príjemného relaxu. Stačí využiť niektoré dizajnérske triky a techniky.

Pri výbere vhodných povrchových úprav, vodovodného potrubia a nábytku sa dá aj neveľký priestor kúpeľne zariadiť tak, aby miestnosť nepôsobila stiesnenie. Naše odporúčania vám pomôžu vyhnúť sa chybám a spravia z vašej kúpeľne pohodlné a upravené miesto.

29b-shutterstock_289979372-sprcha-1-X.jpg


Odstráňte zbytočné priečky, ak sa dá

Prvá vec, ktorú by ste mali na úvod zvážiť, je to, či chcete kúpeľňu kombinovanú alebo samostatnú. Odstránením priečky medzi toaletou a vaňou či sprchovým kútom môžete mierne rozšíriť plochu a ušetriť na dokončovacích materiáloch. Potrebné zónovanie môžete nahradiť doplnkami.

Priečku však dobre preskúmajte, či sa s ňou dá hýbať, a ak treba, nezabudnite na stavebné povolenie. Môžu v nej byť uložené dôležité vedenia, napríklad vodovodné potrubie, vzduchotechnika či elektrické trasy. Odstránenie priečky priestor elegantne prevzdušní, hoci pre veľkú rodinu môže znamenať stratu súkromia. Preto si postup dobre premyslite.


Usporiadajte nábytok, spotrebiče a doplnky

Vďaka premyslenému umiestneniu vodovodných inštalácií a nábytku bude aj tá najmenšia kúpeľňa pohodlná a praktická. Pomôcť vo využití nábytku si môžete aj výberom modelov s kvalitným kovaním HETTICH.

V záujme úspory miesta je tiež lepšie zvoliť si umývadlo nie polkruhové, ale malé obdĺžnikové či štvorcové s vysokými stranami, pretože ho potom môžete ľahšie zabudovať do skrinky s množstvom úložného priestoru. Ak je to možné, splachovacia nádržka na toaletu by mala byť skrytá v stene, vonku by malo zostať iba splachovacie tlačidlo.

68b-shutterstock_1280240695-1-X.jpg


Vyberte si dobrú práčku

Ide o veľmi dôležitý kúpeľňový doplnok a spotrebič, ktorý môže veľkosť priestoru vo výraznej miere ovplyvniť. Preto skôr, ako si práčku s pomocou pevného paletového vozíka doveziete až domov, zvážte jej typ a všetky dôležité parametre.

Konkrétne spôsob jej plnenia a otvárania. Kompaktná práčka s bočným plnením môže byť zabudovaná do ľubovoľného voľného výklenku. Povedzme pod umývadlom, kotlom, v rohu medzi kúpeľňou a stenou. Stačí, ak v blízkosti tohto priestoru budete mať izolovaný vývod vody a nenápadne skryjete potrubie.

Pre dlhodobo dobrú výdrž a funkcie vašej novej práčky investujte aj do špeciálneho filtra, ktorý by mal eliminovať vplyv škodlivého vodného kameňa. V opačnom prípade a pri nedostatočnej údržbe práčky môžete začať veľmi rýchlo premýšľať nad kúpou nového ohrievacieho telesa.

V malej kúpeľni tiež oceníte aj dobré osvetlenie, vďaka ktorému sa postaráte nielen o optické zväčšenie priestoru, ale aj jeho pohodlie a bezpečie. Samozrejme, všetko si treba dobre a dopredu premyslieť, pretože ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články