Kvalitný materiál nestačí. Dbajte aj na výber realizačnej firmy

27.04.2014, Martina Černajová | Rekonštrukcia bývania

Sadrokartón má pri prestavbe v príbytku široké možnosti využitia. Má navyše skvelé vlastnosti – je nehorľavý, zdravotne neškodný, pachovo neutrálny a reguluje takisto vlhkosť v interiéri.

Rigips-montaz-1-X.jpgKvalitný materiál je však iba polovicou úspešnej prestavby či rekonštrukcie. Rovnako dôležitý je aj správny výber realizačnej firmy alebo montážnika. Na trhu je dnes veľa druhov sadrokartónu rozličných značiek, často aj bezmenných výrobcov materiálov nešpecifikovaného pôvodu a s pochybnými vlastnosťami. Ak ste sa už obzerali po vhodnom materiále na svoju stavbu, iste to viete.

Podobne je to, žiaľ, aj s montážnikmi, ktorí so sadrokartónom pracujú. Mnohí sa síce snažia presadiť najmä nízkou cenou, no čím sú lacnejší, tým nižšia môže byť aj ich profesionalita. Ťažia predovšetkým z toho, že ešte stále je tu veľa zákazníkov, ktorí si na vlastnú škodu neuvedomujú, čo všetko sa dá nekvalifikovanou montážou pokaziť.

Nesprávna manipulácia aj s tým najlepším sadrokartónom a nedodržanie pracovných postupov sa skôr či neskôr prejavia – poruchami v podobe prasklín, rozchádzajúcich sa dosiek, nerovných podhľadov či dokonca deštrukciou celej novej konštrukcie. Náklady na opravy sú značné a každá oprava so sebou prináša komplikácie. Ako podobným nepríjemnostiam predchádzať?


Kvalitný materiál + poctivá práca = (s)pokojné bývanie

Certifikovaní výrobcovia stavebných materiálov si uvedomujú potrebu komplexného riešenia otázky kvality. S cieľom vyjsť svojim zákazníkom v ústrety sa predajom stavebného materiálu ich ponuka nekončí. Sú to práve oni, kto vám najlepšie poradí aj s výberom realizačnej firmy. Kvalitný materiál je vždy len polovicou úspechu. Na spokojné bývanie je potrebná aj kvalitná montáž.

Niektoré firmy dokonca zašli ešte ďalej – nielenže poradia, ale odborníkov sami vzdelávajú. Školia profesionálov, aby tak mohli svojim zákazníkom garantovať tú najvyššiu kvalitu. Pripravujú školenia rôzneho druhu, v rámci ktorých prinášajú montážnikom tie najnovšie informácie a skúsenosti v odbore. Takto vyškolený a zaučený odborník je potom pre klienta tou najlepšou voľbou a zároveň garanciou, že stavba bude realizovaná kvalitne a môže poslúžiť aj niekoľkým generáciám.


Overte si odbornosť

Pozoruhodným príkladom z praxe, ako pozdvihnúť vzdelanostnú úroveň montážnikov sadrokartónových systémov a zvýšiť profesionalitu ich práce, je Technická akadémia Rigips. Akadémia sa zameriava na odborné vzdelávanie montážnikov, stavebného dozoru, projektantov, architektov, kontrolných orgánov stavebnej a požiarnej inšpekcie, majstrov odborného výcviku stredných odborných škôl, učiteľov odboru suchej výstavby a pracovníkov stavebných firiem, ale aj na vzdelávanie širokej verejnosti.

Spoločnosť Rigips na svojej webovej stránke pravidelne zverejňuje aktualizované rozpisy pripravovaných školení s rozmanitým tematickým zameraním, ako aj zoznamy všetkých montážnikov, ktorí školenie absolvovali.

Veľmi jednoducho si tak môžete preveriť, či vami vybraný montážnik prešiel školením a aký stupeň dosiahol (úroveň je daná počtom hviezdičiek, pričom maximum je päť). Každý preškolený montážnik získa potvrdenie vo forme montážneho preukazu. Môžete si teda jednoducho vybrať takého odborníka z vášho regiónu, aký najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám.

Foto: Shutterstock, Rigips

Podobné články