Zrekonštruujte si bývanie tak, aby vám príbytok začal šetriť energie

15.06.2022, Martin Paulík | Rekonštrukcia bývania

Zateplenie fasády, oprava strechy, zmena spôsobu vykurovania, nová elektroinštalácia. Ak plánujete niečo z toho urobiť tento rok, výrazne ušetríte na účtoch za energie.

Dnes, keď ceny za energie každého druhu lámu rekordy, každý rozmýšľa, ako ušetriť. Jar a leto sú ideálnym obdobím na malú či väčšiu rekonštrukciu domu, ktorá okrem obnovy prinesie aj úspory.

Byvanie-rekonstrukcia-4-X.jpg

Čo sa oplatí spraviť, aby ste účty za elektrinu, kúrenie, ohrev teplej vody či plyn dostali pod kontrolu? Určite napríklad toto:

  • zatepliť fasádu domu,
  • opraviť strechu a urobiť z nej zelenú,
  • vymeniť okná,
  • vymeniť starú elektroinštaláciu,
  • investovať do solárnych či fotovoltických panelov,
  • vymeniť staré elektrospotrebiče za nové s výhodnejšou energetickou triedou,
  • rozdeliť obytný priestor na dennú a nočnú časť.


Príprava detailov

Kým sa pustíte do väčšej a finančne náročnejšej obnovy, odborníci odporúčajú mať nielen plán, ale aj projekt. Ten síce tiež stojí peniaze, ale v konečnom dôsledku ich šetrí. „Základným pravidlom pri obnove je požadovať doriešenie všetkých detailov ešte v projektovej fáze a neponechávať to na realizátora. Často sa zabúda na zdanlivé maličkosti, ako sú napríklad netesnosti stavieb alebo priliehajúcich konštrukcií a ich napojenia, pričom cez ne dochádza k najväčším únikom tepla,“ hovorí Branislav Augustín zo spoločnosti Sika Slovensko.

Na základe podrobného, dobre urobeného projektu viete odhadnúť náklady a zároveň je možné kontrolovať všetky práce, ktoré sa majú vykonať, aby bol finálny výsledok stopercentný a priniesol reálnu úsporu.

Byvanie-rekonstrukcia-1-X.jpg


Rýchla návratnosť

Ak doteraz bývala návratnosť investície do zateplenia niekoľko rokov, teraz sa to skrátilo takmer na rok. Pretože aj napriek tomu, že stúpli ceny materiálov potrebných na zateplenie, ceny energií zdraželi násobne viac.

Zatepliť sa vyplatí aj novostavbu, keďže aj v novom dome dochádza cez obvodové múry k tepelným stratám. Najskôr ich však treba dobre vysušiť. „Zatepľuje sa iba suchý a čistý podklad, inak sa už o pár rokov môžu na fasáde objaviť chyby v podobe mikroorganizmov a plesní,“ upozorňuje B. Augustín.

Pripomína, že pri obnove si treba vyberať tepelnoizolačné materiály, ktoré majú čo najvyššiu hodnotu R (tepelný odpor). „Dávajte si pozor aj na časté konštrukčné chyby, medzi ktoré patrí napríklad nesprávna hrúbka izolačnej vrstvy, nedodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek, nesprávne kotvenie či nevhodný výber fasádnej omietky alebo farby,“ pokračuje. Tmavá farba absorbuje viac tepla, preto je potrebné prispôsobiť tomu ostatné materiály v zatepľovacom systéme.

Ak máte starší dom, na zateplenie fasády možno využiť aj príspevok zo štátnej dotácie, ktorý by sa mal vyplácať od jesene t.r. Vypláca sa aj spätne a dá sa použiť i na tieniacu techniku (vonkajšie žalúzie).


Živá strecha, ktorá šetrí

Ekologickým a hospodárnym riešením stavieb je realizácia zelenej strechy, cez ktorú v zime zbytočne neuniká teplo a v lete nespôsobuje prehrievanie stavby. „Kým správne zateplenie ušetrí 30-50 percent nákladov na vykurovanie, zelená strecha priaznivo ovplyvňuje energetickú bilanciu budovy v zime aj v lete, čo dokazujú mnohé štúdie z rôznych klimatických pásiem,“ vysvetľuje odborníčka na zelené strechy Martina Huková zo Siky.

Zatrávnená strecha sa dá urobiť na rovnej, ale aj na šikmej streche. Okrem toho, že zlepšuje mikroklímu v okolí domu a prospieva životnému prostrediu, chráni strechu pred UV žiarením, čím predlžuje jej životnosť až o 50 rokov.

Byvanie-rekonstrukcia-5-X.jpg

„Mnohí ľudia si myslia, že strecha môže byť buď zelená, alebo miestom získavania elektrickej energie zo slnka. V skutočnosti tieto dve technológie spoločne fungujú viac ako dobre a sú si navzájom prospešné,“ pokračuje Eva Rippelová, odborníčka na strešné systémy v Sike. Skúsenosti zo Švajčiarska, z Nemecka a Rakúska – z krajín, ktoré sú lídrami v biosolárnych strechách – ukazujú, že kombinácia fotovoltických panelov a vegetácie funguje v dokonalej symbióze.


Malá vlastná elektráreň

Aj návratnosť investície do solárneho zdroja energie na vlastnej streche je veľmi rýchla. Navyše sú domácnosti s fotovoltikou či so solárnymi panelmi do určitej miery nezávislé od dodávok elektriny alebo plynu. Energiu zo slnka môžu využívať na kúrenie, ohrev vody a v niektorých prípadoch aj na výrobu elektriny pre niektoré domáce elektrospotrebiče.

„Pred rokmi sa medzi ľuďmi šírili mýty o tom, že fotovoltický panel za svoju životnosť nevyprodukuje toľko elektriny, koľko treba na jeho výrobu a recykláciu. Našťastie sa tieto názory ani zďaleka nezakladajú na pravde - panel vyprodukuje túto energiu za menej ako rok, takže návratnosť investície je veľmi rýchla,“ vysvetľuje Michal Kolimár z firmy PPA Power DS, ktorá spravuje malé aj veľké fotovoltické elektrárne a patrí do skupiny PPA Controll.

Byvanie-rekonstrukcia-2-X.jpg


Šetrné spotrebiče

Ďalšou cestou, ako skrotiť náklady na energie, je výmena starých okien za nové s dôrazom na skutočne dobré tesnenie. Aj malá reorganizácia obytných priestorov s vytvorením dennej a nočnej zóny pomáha trochu ušetriť. Veď v nočnej časti netreba kúriť tak intenzívne ako v dennej.

Úsporu a bezpečnosť prináša aj výmena starých elektrických rozvodov za nové. Možno tak po rokoch konečne budete mať okrem iného zásuvky presne tam, kde ich potrebujete, a obmedzíte predlžovacie šnúry, ktoré zvyšujú spotrebu.

A keď už sme pri spotrebičoch, viete, ktorý u vás doma „žerie“ najviac šťavy? S vysokou pravdepodobnosťou to bude digestor. Odsávače pár bývali zaradené do takmer najvyššej triedy energetickej náročnosti označovanej písmenom F.

Vymeniť skutočne staré spotrebiče za nové a úsporné nestojí veľa peňazí, zato peniaze šetrí. Taká chladnička, varná doska, ale aj práčka či už spomínaný digestor prinesú v súčte za rok úsporu niekoľko desiatok eur. Nehovoriac o tom, že ich používanie je komfortnejšie. Ušetriť pri ich nákupe sa zvyčajne dá aj vtedy, keď staré za nové vymieňate spolu s kuchynským nábytkom.

Byvanie-rekonstrukcia-3-X.jpg


Nové štítky

Pri výbere nových spotrebičov sledujte nielen cenu, dizajn a funkcie, ale aj energetickú triedu. Jej označovanie sa však minulý rok zmenilo v celej EÚ. „Po novom na štítkoch nenájdete znamienko plus a aktuálne nie sú žiadne spotrebiče zaradené do triedy A, tá sa ponechala na označenie výrobkov s novými technológiami. Kritériá kategórií B a C spĺňa iba niekoľko výrobkov. Je teraz na nás, predajcoch, aby sme spotrebiteľom vysvetlili, že chladnička energetickej triedy B je energeticky úsporná, pretože v minulosti mala štítok napríklad A++,“ spresňuje Eva Szakálová, marketingová manažérka spoločnosti Oresi.

Na niektorých výrobkoch môžu byť dokonca aj dva štítky – podľa starých aj podľa nových pravidiel. Je to síce mätúce, zároveň sa tým však vytvoril priestor na ďalší vývoj a šetrenie pre domácnosti.

Foto: iStock

Podobné články