O rekonštrukcii bývania uvažuje každá šiesta slovenská domácnosť

21.03.2013, SITA | Rekonštrukcia bývania

Rekonštrukciu bývania plánuje v tomto roku každá šiesta slovenská domácnosť, teda 17 percent oslovených respondentov. Vyplýva to z výsledkov spotrebiteľského barometra Štatistického úradu SR.

Vlani bolo domácností chystajúcich rekonštrukciu o niečo menej. V minuloročnom januárovom barometri potvrdilo úmysel investovať do stavebných úprav bytu alebo domu 15 perc. domácností, ktoré sa zapojili do prieskumu.

Chuť a odhodlanie rekonštruovať však nestačia, poznamenáva k tomu analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Vynovovanie príbytkov je totiž finančne náročné a Slováci ho často zvažujú aj niekoľko mesiacov či rokov. Z prieskumu, ktorý ešte pred rokom pre Poštovú banku uskutočnila agentúra GfK, vyplynulo, že polovicu rekonštruujúcich Slovákov vychádza modernizácia bývania do 3 500 eur.

Ľudia sa ale púšťajú podľa E. Sadovskej aj do finančne náročnejších zmien bývania a pred rokom v prieskume 8 perc. oslovených uviedlo, že náklady súvisiace s rekonštrukciou bývania mali vyššie ako 20-tisíc eur.

Vo väčšej miere sa pre modernizáciu bývania zadlžujú mladí ľudia. Bývanie je najčastejším dôvodom, pre ktorý podľa E. Sadovskej ľudia siahajú po úvere z banky. Hypotékou alebo iným väčším úverom na bývanie si Slováci zväčša financujú samotnú kúpu nehnuteľnosti alebo jej rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Po spotrebných úveroch zasa siahajú vtedy, ak chcú uskutočniť drobnejšiu úpravu príbytku alebo nakúpiť zariadenie do domácnosti.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska poskytli banky vlani svojim klientom nové úvery na bývanie v objeme 3,7 miliardy eur. Na konci roku 2012 tak Slováci dlhovali bankám pre svoje bývanie dovedna 13,3 mld. eur. Záujem bol najmä o spotrebné úvery, ktorých novoposkytnutý objem dosiahol za celý vlaňajšok 1,3 mld. eur, takže ich koncoročný stav sa vyšplhal na 2,5 mld. eur. Slováci pritom najčastejšie po úvere z banky podľa E. Sadovskej siahajú počas jarných a jesenných mesiacov.

Ilustračné foto: Xyladecor

Podobné články