Priemerný Slovák je majster, ktorý sa nebojí domácich prác

20.12.2016, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Zima je ideálnym obdobím premyslieť si rekonštrukciu bývania, ak máme v úmysle pustiť sa do nej na jar. Slováci sú zruční domáci majstri, práce okolo zveľaďovania svojho príbytku im nie sú cudzie.

Domáce majstrovanie majú Slováci radi. A zdá sa, že im to aj ide. Podľa nedávneho prieskumu jedného z hobbymarketov dokáže až 65 percent mužov vziať do ruky náradie, ak si to vyžadujú nevyhnutné opravy v domácnosti. A len jeden z desiatich Slovákov, ktorých prieskum oslovil, sa priznal, že to nezvládne. Domáce práce pritom nie sú nič zložité a veľmi kladný vzťah k nim má každý štvrtý slovenský muž.

Bosch-dopyty-X-1-X.jpg

Slováci sú celkom zručný národ. Z prieskumu tiež vyplynulo, že až 47 perc. z nich si výhradne svojpomocne dokáže poradiť i s drobnými stavebnými prácami. Sú domáci majstri, čo si pokojne trúfnu aj na uloženie trebárs terasovej dlažby, čo pre iných je zasa výkon, ku ktorému si radšej zavolajú profesionála. V domácnosti sa však vždy nájde dosť prác, ktoré priemerne šikovný domáci pán urobí poľahky, povedzme uchytenie a zavesenie garniže, výmena elektrickej zásuvky či namontovanie novej vodovodnej batérie.

Pravda, veci okolo vody a príslušenstva, ktoré s ňou súvisí, je lepšie zveriť špecialistom. V odbornej inštalácii povedzme ohrievačov vody či vodovodných armatúr sú predsa len skúsenejší a poruke majú všetko náradie a vybavenie. Voda totiž v domácnosti aj poslúži, aj dokáže narobiť galibu. Stačí skulinka alebo nedobré tesnenie, a cestu, kadiaľ nemá ísť, si voda, ako na potvoru, vždy nájde.

Iný prieskum, tentoraz od jednej zo slovenských bánk, si zasa všímal, ako si domáce práce a zveľaďovanie príbytku delia medzi sebou ženy a muží. "Kým muž zväčša dom buduje, žena ho zariaďuje," cituje banka sociologičku Lýdiu Marošiovú. Prieskum zistil, že vyše 53 perc. žien túži mať štýlovo a moderne zariadenú domácnosť.

Ženy a mamy sú dušou rodiny a nesnívajú len o pekných bavlnených obliečkach, ale aj o tom, aby obydlie dýchalo útulnosťou a každý sa tešil, keď sa vracia domov. Nie je to len o upratanom, čistom byte či dome, ale aj o drobnostiach, ktoré príbytku dávajú ozajstný štýl.

Nuž a to, ako domácnosť zútulniť a skrášliť, by mohlo byť námetom na ďalší prieskum. Niekomu môže pocit domova pripomínať rozvoniavajúca mamina kuchyňa, inému kúpeľňa prevoňaná levanduľovým mydlom, ďalšiemu zasa dobrá nálada, úsmev a bezpečie pokojného prístavu, kde má každý z nás svoj kútik.

Foto: Bosch

Podobné články