Rekonštrukcia podčiarkla atmosféru historického domu v Prešove

02.02.2018, Eva Fačková | Rekonštrukcia bývania

Rekonštrukcia historického meštianskeho domu v réžii architekta Václava Kohlmayera priniesla nielen nový plnohodnotný priestor pre život i prácu. Podarilo sa tiež zachovať pôvodnú atmosféru objektu.

Meštiansky dom na Hlavnej ulici v Prešove je súčasťou radovej zástavby v centre mesta už od 16. storočia. Za roky svojej existencie prešiel viacerými stavebnými úpravami. Za najaktuálnejšou podobou domu stojí architekt Václav Kohlmayer, ktorý je od roku 1992 aj jeho vlastníkom.

Prešov-Velux-dom-1-X.jpg

 Meštiansky dom v centre Prešova pochádza zo 16. storočia


 

Postupná obnova

Objekt pozostáva z dvoch častí – z prednej, uličnej a zo zadnej, dvorovej. Obe časti sú trojpodlažné a podpivničené. Stavebnými úpravami pôvodného pôjdu sa podarilo rozšíriť úžitkovú plochu nehnuteľnosti na takmer 1 000 m². V novovybudovanom podkroví je teraz ateliér Ing. arch. Václava Kohlmayera, PhD. Uvoľnené priestory na nižších podlažiach sa tak mohli prenajať, aby generovali financie na prevádzku budovy.

Prešov-Velux-dom-2-X.jpg

 Citlivá rekonštrukcia objektu zachovala jeho historický charakter


 

Rekonštrukčné práce sa realizovali postupne, vždy s dôrazom na zachovanie pôvodných architektonických a konštrukčných prvkov. Zo strany ulice sa neudiali žiadne hmotové zmeny, bolo však nevyhnutné upraviť dispozíciu interiérov, aby objekt spĺňal požiadavky budúcich nájomníkov.

Najvýznamnejším zachovaným dedičstvom je priechodná chodba, ktorá spája Hlavnú ul. a dvor s bohato zdobenou krížovou klenbou z obdobia renesancie. "Zachovali sme aj niekoľko stĺpov, na ktoré sme natrafili počas sekania elektrických rozvodov, porušený kamenný portál, ale aj latinský nápis z roku 1596," vymenúva V. Kohlmayer.


Hodnotu objektu zvýšilo obytné podkrovie

Najväčšiu pridanú hodnotu prinieslo stavbe zobytnenie podstrešia. Vznikol veľkorysý priestor, ktorý pohodlne pojme nielen celý architektonický ateliér s galériou, ktorá ho spája s rokovacou miestnosťou, ale aj dva apartmánové byty, ktoré možno prenajímať.

Prešov-Velux-dom-4-X.jpg

 Umiestnením niekoľkých zostáv strešných okien sa podarilo docieliť maximálne presvetlenie pracovného prostredia ateliéru


 

Zachovať pôvodný tvar strechy a zároveň vdýchnuť podkroviu nový život bolo výzvou aj pre skúseného architekta. "Napriek komplikáciám sa podarilo vymyslieť systém kombinácie pôvodných a nových strešných trámov, ktorý zabezpečil stabilitu konštrukcie. Celý krov v podstate stojí na stĺpe, ktorý je uprostred rokovacej miestnosti," vysvetľuje architekt.

Úpravy podkrovia umožnili funkčne rozčleniť zvyšok objektu na niekoľko celkov. Na prízemí zo strany Hlavnej ul. sú umiestnené maloobchodné prevádzky. Na nadzemných podlažiach sú administratívne priestory vrátane výstavnej siene, ktorá je k dispozícii Spolku architektov Slovenska. Zadná časť s vlastným vchodom, orientovaná do dvora, slúži na rezidenčné účely.

Prešov-Velux-dom-3-X.jpg

 V spoločenskej zóne jedného z apartmánov dominuje masívne drevo v kombinácii s pálenou tehlou


 

Denné svetlo ako dôležitý prvok interiéru

V. Kohlmayer sa dlhodobo snaží vo svojich projektoch presadzovať denné svetlo. Nebolo to inak ani v tomto prípade. Ihneď po vyriešení statiky krovu sa začal zamýšľať nad možnosťami, ako priviesť do miestností čo najviac denného svetla. "Snažili sme sa sem umiestniť čo najviac okenných otvorov. Charakter historickej strechy nám však doslova predpísal využitie strešných okien. Napokon sa to ukázalo ako mimoriadne vhodné riešenie," dopĺňa V. Kohlmayer.

Prešov-Velux-dom-5-X.jpg

 Spoločenská časť druhého apartmánu je veľmi priestranná – jej vizuálnu čistotu podčiarkuje množstvo bielej farby


 

Umiestnením niekoľkých zostáv s hornými a so spodnými strešnými oknami sa podarilo docieliť maximálne presvetlenie pracovného prostredia ateliéru. "Denné svetlo vytvára v interiéri pozoruhodný efekt. Pre strešné okná Velux som sa rozhodol nielen pre pohodlné horné ovládanie, získal si ma aj dizajnom a servisom," poznamenáva architekt.

S ateliérom susedia dva mezonetové apartmány, kde sa tiež dbalo na presvetlenie denným svetlom. V jednom z apartmánov nebolo možné priviesť do vnútra dispozície dostatok denného svetla. Preto sa architekt rozhodol nad pracovnou doskou v kuchyni inštalovať svetlovod.

Prešov-Velux-dom-7-X.jpg

 V jednom z apartmánov sa majiteľ rozhodol presvetliť kuchyňu prostredníctvom svetlovodu


 

Komfortné bývanie

Dva apartmány s rozlohou približne 90 m² sú členené identicky: spoločenská zóna s kuchynským kútom je v spodnej časti, v hornej časti je spálňa. Sú zariadené s dôrazom na použitie hrubo opracovaného masívneho dreva, ako aj ďalších prírodných materiálov vrátane kameňa a pálenej tehly.

V zadnej časti historického objektu, ktorá je umiestnená vo dvore, je samostatný vchod do presvetleného podkrovného bytu. Ten leží na druhom podlaží a poskytuje komfortné ubytovanie na prenájom. Minimalistický, strohý interiér ozvláštňuje eklektický historický nábytok. Koncepcia tohto priestoru si vyžiadala osadenie bezúdržbových strešných okien Velux. Okná jednak pôsobia v presvetlenom interiéri harmonicky, jednak majiteľom uľahčujú údržbu.

Prešov-Velux-dom-6-X.jpg

 Spálňa je plná denného svetla


 

Foto: Martin Matula

Podobné články