Rekonštrukciu bývania má v pláne jedna domácnosť zo šiestich

13.03.2014, SITA | Rekonštrukcia bývania

Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva 16 percent slovenských domácností. Vyplynulo to zo spotrebiteľského barometra Štatistického úradu SR z januára tohto roku.

Rekonštrukciu bývania má v pláne zhruba jedna domácnosť zo šiestich. Na otázku, či tento rok zamýšľajú rekonštruovať svoj príbytok, kladne odpovedalo v barometri 17 perc. domácností. Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej je to však finančne náročné a často na to treba šetriť aj niekoľko mesiacov či rokov. Ak niekto nemá nasporenú potrebnú sumu, možnosťou je požiadať o úver z banky.

Prieskum, ktorý koncom roku 2013 pre Poštovú banku uskutočnila agentúra 2muse, ukázal, že práve na zrekonštruovanie svojho bývania si Slováci berú vyše tretiny spotrebných úverov.

Pre schopnosť čeliť neočakávaným finančným výdavkom je vhodné vytvárať si určitú finančnú rezervu, upozorňuje J. Glasová. To, že v tomto roku budú schopné tvoriť úspory, uviedlo pre štatistický úrad 37 perc. slovenských domácností.

Rekonštrukcia bytu či domu nie je jediná investícia, pre ktorú Slováci musia siahnuť na úspory či požiadať o úver z banky. Z barometra vyplynulo, že približne každá ôsma domácnosť má počas tohto roku v pláne zvýšiť svoje výdavky na kúpu bielej alebo čiernej techniky, nábytku, kobercov alebo iného bytového zariadenia. Kúpu nového auta plánuje 7 perc. slovenských domácností.

Podľa J. Glasovej sú však aj takí, čo tento rok plánujú ešte drahšie investície. Ide napríklad o kúpu bytu, výstavbu rodinného domu alebo chaty. Z barometra vyplynulo, že zaobstarať si nové bývanie majú tento rok v pláne 3 perc. slovenských domácností. "Aj v tomto prípade však často úspory nestačia a bez úveru z banky sa nezaobídeme. Na Slovensku žije v súčasnosti vo vlastnom byte alebo dome, ale s úverom, približne každý desiaty Slovák," dodáva J. Glasová.

Podobné články