Rekonštruujete byt? Tu je zopár pravidiel, ktoré vám môžu pomôcť

20.07.2021, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Architektonické riešenie nehnuteľností na bývanie, dokonca aj tých nových, často konfrontuje majiteľov domov s tým, že ich usporiadanie nie je práve najpohodlnejšie. Jediným riešením často býva kompletná rekonštrukcia celého bytu.

Malé kuchyne, úzke kúpeľne alebo pretiahnuté spálne, neuveriteľne veľké chodby či veľa ďalších nesprávne umiestnených priestorov, to všetko po kúpe nehnuteľnosti mnohých ľudí stavajú pred hotovú vec. Stavajú pred nutnosť transformácie a kompletnej rekonštrukcie bytu, na ktorú si treba zavolať odborníkov a nájsť čas. Aj tie zdanlivo najťažšie riešenia niekedy spočívajú v detailoch. V našom článku si na ne posvietime.

Byt-rekonstrukcia-1-X.jpg


Vyberte si správnu farbu stien

Je to základ, od ktorého bude závisieť nielen vaša nálada, ale aj priestorové vnímanie okolia. Nebude to jednoduché, pretože farba miestnosti sa líši v závislosti od množstva svetla z ulice. K výberu odtieňa stien treba preto pristupovať veľmi citlivo.

Aby ste neurobili chybu, keď vymaľujete izbu farbou, ktorá vyzerá dobre na palete, ale neukáže dobre v priestore, najskôr ňou natrite veľký list papiera a pripevnite ho k stene. Uvidíte, ako sa farba mení ráno, napoludnie a večer. Ak ste s výsledkom spokojní, pokojne sa do maľovania pustite.

Skúste neutrálne farby a textúry, ktoré sú večné a nikdy nevyjdú z módy. Nenáhlite sa však vymaľovať celú miestnosť jedným tónom. Najprv si spravte malý prieskum. Zlaďte svoje obľúbené neutrálne tóny s tmavými akcentmi. Ak máte pocit, že váš priestor ožil, skúste túto kombináciu využiť aj v iných miestnostiach.


Zvoľte si nábytok jednoduchý na údržbu

Nemal by zabrať ani veľa miesta, lebo voľná plocha sa v malých bytoch veľmi cení. Navyše sa v otvorenom a nepreplnenom priestore budete cítiť oveľa lepšie. Dosiahnete to vďaka nábytku so zatvorenými zásuvkami s veľkým počtom sekcií. Aj to vám umožní využiť priestor vo svoj prospech a docieliť vizuálny poriadok.

Byt-rekonstrukcia-2-X.jpg


Luxus a pohodlie s prírodnými materiálmi

Nábytok a dekor z prírodných materiálov je ziskovou investíciou do budúcnosti. Drevený jedálenský stôl, mramorová doska a ratanová polica sú príkladmi vecí, ktoré bez problémov obstoja v skúške času. Prírodné materiály zároveň nevychádzajú z módy a môžete ich použiť znovu a znovu, aj keď radikálne meníte štýl interiéru.


Využite silu a odraz zrkadiel

Na rozdiel od umeleckých diel, ktoré miestnosť iba zdobia, zrkadlo priestor vizuálne rozširuje. Tento prvok môže duplikovať okno a rozptyľovať prirodzené svetlo, takže čím viac zrkadiel v byte, tým lepšie.

Rekonštrukcia predsa nemusí byť len o veľkých zásahoch do samotnej stavby. Niekedy stačí zmeniť pár drobných detailov a efekt premeny sa dostaví bez veľkých časových i finančných strát.

Foto: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com, udra11/Shutterstock.com

Podobné články