Renovovaním bytu by sme mali susedov obmedziť čo najmenej

30.03.2015, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Niet nad dobré susedské vzťahy. Ak vám sused povie, že si s vami rozumie lepšie ako so svojím príbuzenstvom, ktoré sa mu len občas ukáže na návšteve, je to pochvala, akú si treba vážiť.

Dobre vychádzať so susedmi je praktické. Aj na vidieku či vo štvrti rodinných domov, aj v bytovke. Sused vám bez váhania požičia trebárs skrutkovač alebo pomôže, ak si neviete s niečím poradiť. A ako odmena mu stačí poďakovanie, úsmev alebo milé slovo. Verte, funguje to.

V bytovom dome má však život pod jednou strechou aj svoje špecifiká a odtienky. Ak ide o budovu s bytmi v osobnom vlastníctve, dom a jeho spoločné časti patria každému vlastníkovi a všetci sú povinní sa o ne starať. Kým je nad susedským spolužitím bezoblačné nebo, všetko je v poriadku a o mnohom sa dá viac-menej pokojne dohodnúť. Vzťahy medzi spoluvlastníkmi často preverí až niečo mimoriadne, napríklad rekonštrukcia obytného domu.

Dom-zateplovanie-X.jpg

Už na schôdzach, na ktorých obyvatelia pripravujú plán obnovy, sa vzťahy zvyknú obnažiť a samotná rekonštrukcia je potom neraz skúškou nervov a trpezlivosti. Financovanie opravy domu cez Štátny fond rozvoja bývania je dnes už našťastie jednoduchšie ako prv, takže obnova už nie je ani veľkou záťažou pre peňaženky vlastníkov.

Po rekonštrukcii sa život v dome vráti do normálu. Mnohí obyvatelia sa pustia do opravy aj svojich bytov, ak ju už nemajú za sebou. Pri výmene podlahovej krytiny je dobré pamätať i na to, že chôdza v pevnej obuvi sa môže na novej podlahe dosť ozývať a to zaiste nie je nič príjemné. Potlačiť tzv. krokový hluk však už nie je žiadny problém. Značne ho utlmí izolácia Phonestar TRI, čo je ekologický materiál z kartónu a piesku s veľmi dobrou zvukovou nepriezvučnosťou.

Doska Phonestar má hrúbku len 15 milimetrov a vyniká vysokou účinnosťou. Využíva sa takisto v stenových konštrukciách, takže celkom pokojne dokáže odizolovať hoci aj zvuk akustických gitár. To je však lepšie testovať skôr v nebytových priestoroch.

vinylove-podlahy-cz-X.jpg

Kedysi bolo zútulnenie bývania skôr starosťou domách majstrov a veci na vybavenie a skompletizovanie bytu bolo treba doslova zháňať po obchodoch. Hoci efekt v podobe peknej a teplom dýchajúcej domácnosti stál za to. Dnes je renovácia bývania podstatne jednoduchšia, hoci materiálov je na výber už toľko, že zavše je problém dobre si vybrať.

Zásluhou internetu navyše pribudli aj služby, ktoré obnovu bytu a jeho zariaďovanie zjednodušujú ešte viac. Rámy na obrazy, rámovanie obrazu online, kúpa nábytku – k mnohým veciam sa dnes dostaneme len pár kliknutiami. Fantázii pri zveľaďovaní bývania sa potom medze nekladú.

Foto: Martin Matula, vinylove-podlahy.cz

Podobné články