Štát ponúka možnosť získať dotáciu na výmenu okien rodinného domu

23.06.2022, Silvia Bíňovská | Rekonštrukcia bývania

Ak uvažujete o výmene okien, zateplení domu či strechy, zbystrite pozornosť. Vyhlásenie prvej výzvy na obnovu rodinných domov sa blíži. Nepremeškajte príležitosť na získanie dotácie, ktorá sa môže vyšplhať až na 19-tisíc eur.

Cieľom Plánu obnovy a odolnosti z dielne Ministerstva životného prostredia SR je zlepšiť energetickú hospodárnosť starších rodinných domov. Na obnovu domov na Slovensku je vyčlenených 528,2 milióna eur. Z tejto sumy chce ministerstvo do roku 2026 podporiť aspoň 30-tis. domácností.

10b-Depositphotos_101774864_dom-1-X.jpg

„Pri rekonštrukcii domu netreba zabudnúť na okná. Otvorové konštrukcie sú jedným zo základných prvkov obálky domu a veľkou mierou sa podieľajú na energetickej hospodárnosti nehnuteľnosti. Výmenou starších okien za nové možno výrazne znížiť spotrebu energie,“ hovorí Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Incon, ktorá patrí k popredným výrobcom okien na Slovensku.


Dôvody na výmenu okien

Zle tesniace okná môžu zvýšiť náklady na vykurovanie priemerne o 15-25 percent. Výmena starých okien za nové je veľmi dôležitá, keďže zvyšuje komfort bývania i celkovú energetickú efektívnosť budovy.

„Nároky na tepelnoizolačné vlastnosti okien sú o 100 perc. vyššie ako zhruba pred 15 rokmi. Staršie okná s dvojsklom je potrebné nahradiť modernými s trojsklom, ktoré majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti,“ zdôrazňuje L. Pavlovič. K ďalším prínosom výmeny okien patrí aj vyššia bezpečnosť. Moderné okná sú vybavené niekoľkými bezpečnostnými uzamykacími bodmi či uzamykacími kľučkami.

Nové okná navyše lepšie tlmia hluk z ulice. Ak treba minimalizovať prenikanie hluku z vonkajšieho prostredia, je nevyhnutné zvoliť izolačné sklo. No a v neposlednom rade, okná 21. storočia dokážu zlepšiť vzhľad domu: sú k dispozícii v širokej škále farieb, dekorov a povrchových úprav, aby vyhoveli každému vkusu a vhodne doplnili štýl každej budovy.


Aké okno uprednostniť?

S touto otázkou vám najlepšie poradí odborník či projektant, ktorý pozná parametre otvorových výplní a dokáže určiť, aké okná sú pre danú stavbu najvhodnejšie. Detaily výmeny a montáže nového okna však možno prediskutovať aj s potenciálnym dodávateľom, ktorý takisto vie s výberom okien pomôcť.

V našich končinách sú obvyklými materiálmi profilov plast, hliník a drevo, prípadne ich kombinácie – každý je v inej cenovej kategórii a každý má iné technické parametre. Tie vplývajú na vlastnosti okna, ale aj na konštrukčné a rozmerové možnosti. Pri výbere okna dbajte najmä na to, aby malo profil od špičkového výrobcu, kvalitné zasklenie a spĺňalo tie najprísnejšie tepelnotechnické normy.

„Cenovo najvýhodnejšou voľbou pri rekonštrukciách domov sú plastové okná, napríklad Incon Design. Majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sú bezúdržbové. Možno si vybrať zo širokej škály odtieňov a ich farebné riešenie prispôsobiť svojmu interiéru alebo exteriéru,“ pokračuje L. Pavlovič.

Okna-Incon-1-X.jpg


Výška dotácie až 19-tis. eur

Obnovu rodinných domov v rámci Plánu obnovy a odolnosti zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Dotácie majú zlepšiť tepelnotechnické vlastnosti nehnuteľností, podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energií a realizáciu zelených striech, ako aj podporiť inštaláciu akumulačných nádob na vodu či tieniacej techniky.

Finančný príspevok môže žiadateľ využiť na jedno opatrenie alebo na ľubovoľnú kombináciu viacerých opatrení. Podporiť bude možné však iba tie projekty, ktoré splnia požiadavky na minimálne 30-percentnej úspory primárnej energie. V takom prípade žiadateľ získa príspevok maximálne 14-tis. eur. Pokiaľ obnovou rodinného domu dôjde k úspore primárnej energie viac ako 60 perc., výška dotácie môže dosiahnuť až 19-tis. eur.


Kto môže požiadať o dotáciu

O dotáciu sa môže uchádzať fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenska, ktorá je vlastníkom alebo podielovým či bezpodielovým spoluvlastníkom rodinného domu, na obnovu ktorého chce žiadať peniaze. Príspevok dostanú len tí žiadatelia, ktorí si práce a tovar na obnovu stavby objednali po 1. februári 2020.

Žiadateľ má možnosť získať dotáciu v maximálnej výške 60 perc. skutočne vynaložených oprávnených výdavkov (bez DPH) na obnovu domu; zvyšnú časť je potrebné financovať z vlastných zdrojov. Sociálne alebo zdravotne znevýhodnení občania budú môcť požiadať o dotácie v sume až 95 perc.

Žiadosť o poskytnutie príspevku treba predložiť online prostredníctvom internetového portálu SAŽP alebo osobne v niektorej zo zriadených regionálnych kancelárií. Súčasná podoba podmienok však ešte nemusí byť finálna, záväzné podmienky budú zverejnené v rámci prvej výzvy.

Okna-Incon-2-X.jpg


V skratke

  • Rodinný dom musí ležať na území SR a využívať sa výlučne na bývanie.
  • Nehnuteľnosť musí byť postavená pred rokom 2013.
  • Energetická hospodárnosť rodinného domu pred obnovou musí byť určená odborne spôsobilou osobou v projektovom energetickom hodnotení alebo energetickom certifikáte.
  • Obnovou musí dôjsť k úspore primárnej energie minimálne o 30 perc. oproti stavu pred obnovou.
  • Príspevok dostanú len žiadatelia, ktorí si práce a tovar na obnovu stavby objednali po 1. februári 2020.
  • Súčasťou obnovy rodinného domu musí byť aspoň jedno z týchto opatrení: zateplenie obvodového plášťa, zateplenie strešného plášťa, výmena otvorových konštrukcií, zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia, zateplenie stropu nevykurovaného suterénu, zateplenie podlahy na teréne (vykurovanej miestnosti v dome, pod ktorou nie je iná miestnosť).
  • Poskytnuté finančné prostriedky možno použiť aj na projektovú dokumentáciu či energetický certifikát.

Všetky potrebné informácie nájdete na stránke obnovdom.sk.

Foto: Incon, Depositphotos

Podobné články