Štukovať steny a strop dokáže každý domáci majster. Ako na to?

08.04.2019, Zuzana Božeková | Rekonštrukcia bývania

Technika štukovania je spoľahlivou cestou k hladkým stenám i stropu. Vďaka nej steny získajú čisté línie a jednoduchosť. Nechajte sa inšpirovať praktickými radami odborníkov, ako správne štukovať.

"Štuk je jemná omietka zo sadry, z vápna, jemného piesku a zo spojiva, ktorá sa používa predovšetkým na stropy a steny. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory v stene. Nový povrch pôsobí dokonale čisto a jednoduchšie sa potom maľuje. A to už 24 hodín po úprave," hovorí Monika Linghartová, špecialistka z oddelenia farieb a lakov v projektových marketoch Hornbach.

Stukovanie-1-X.jpg


Omietky sa predávajú už hotové

Na trhu je veľké množstvo hotových štukových omietok. "Medzi najobľúbenejšie patrí tzv. hladká omietka Hornbach. Je to modelovacia omietka, ktorá zároveň vyrovná a vyhladí nerovnosti. Možno ju použiť okamžite a má vynikajúcu priľnavosť. Po zaschnutí je stena matná, biela a prekrytie maliarskym náterom už nie je vždy nutné," vysvetľuje M. Linghartová. Hladká omietka je vyrobená z ekologicky neškodných surovín, určená je na tenkovrstvové vonkajšie aj interiérové omietky alebo na betónové panely.

"Hladká omietka Hornbach sa dá aplikovať aj na sadrokartón, ale výsledok nie je perfektný. Sadrokartón odporúčam radšej ošetriť penetráciou a natrieť hustou farbou. Hladká omietka sa nanáša ručne, oceľovým hladidlom. Jeden kilogram materiálu vystačí na 1,5 metra štvorcového. Predajca túto hodnotu nazýva výdatnosťou," pokračuje M. Linghartová.


Pripravte si podklad na štukovanie

Steny vrátane stropov sa najprv musia očistiť od starých náterov či tapiet. V prípade nerovností je dôležité ich znova upraviť. Povrch sa odmastí a vyrovná. Sadrový štuk možno aplikovať až do hrúbky dvoch centimetrov, vďaka tomu s ním môžete bez väčších problémov vyrovnať priehlbiny na stenách. Ak sú na stene väčšie nerovnosti a diery, treba ich upraviť klasickou sadrou.

"Steny ľahko odmastíte napríklad teplou vodou s mydlom alebo so saponátom. Po dôkladnom zaschnutí naneste hĺbkový základ – napríklad akrylátovú hĺbkovú penetráciu Hornbach. Slúži na spevnenie savých podkladov, má silný hĺbkový účinok a reguluje rôznorodú savosť," poznamenáva M. Linghartová.

Stukovanie-3-X.jpg   Stukovanie-4-X.jpg

 Akrylátová hĺbková penetrácia (naľavo) a hladká omietka Hornbach (napravo)


 

Štukovanie krok za krokom

1. Penetrácia podkladu

Steny dôkladne napenetrujte ručným valčekom. Na strop naneste penetračný náter v silnejšej vrstve, pretože tu musí omietka odolať silnejšiemu gravitačnému zaťaženiu. "Kým penetračný náter schne, pripravte si materiál. Omietku dôkladne premiešajte, napríklad s použitím vŕtačky, ale už ju nerieďte vodou. Hotová hmota je pripravená na priame použitie," radí odborníčka z Hornbachu.

2. Prvá vrstva
Na stenu naneste dva-tri milimetre silnú vrstvu pomocou hladiacej lyžice. Táto vrstva musí pred ďalším náterom úplne zaschnúť. Po nanesení štuku na steny by ste sa mali pustiť aj do stropu. Pomocou menšieho hladidla začnite štuk nanášať na okrajoch stropu. Na veľké plochy nanášajte štuk veľkým oceľovým hladidlom. "Nanášajte vždy len tenkú vrstvu a naberajte iba malé množstvo, pretože inak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk najprv vtláčajte do stropu a potom uhladzujte. Ale opatrne, aby sa netrhal," upozorňuje M. Linghartová.

3. Druhá vrstva
Vyskúšajte, či už prvá vrstva štuku zaschla. Ak stena pri dotyku stále lepí, dajte jej ešte čas. Pokiaľ je už suchá, vyhlaďte ju hladidlom. Nezabudnite vyhladiť aj rohy. Teraz môžete aplikovať druhú vrstvu hladkej omietky. Hmotu znovu nanášajte oceľovým hladidlom, ale teraz v hrúbke nanajvýš dva milinetre. Povrch pravidelne kontrolujte, nikde by sa nemali objaviť prepadnuté alebo vystúpené miesta.

4. Vyhladenie povrchu
Po zaschnutí druhej vrstvy si vezmite na pomoc ručné halogénové svetlo. Pomocou svetla a tieňov totiž uvidíte zvyšné nerovnosti, ktoré je potrebné dohladiť. "Stenu navlhčite a vyhladzujte točivými pohybmi s použitím plsteného hladidla. Svetlom priebežne kontrolujte nerovnosti. Nerovné miesta navlhčite a zase vyhladzujte až do chvíle, kým bude stena dokonalá. Keď sa štuk začne miestami zosvetlovať, prichádza čas na premytie. Ideálne je použiť molitanový filc, ktorý namočte vo vode a točte s ním po strope. Silu tlaku vyvíjajte podľa toho, či prechádzate po mäkkom alebo tvrdšom štuku. Opatrne, aby ste ho nevymyli príliš. Pokiaľ niekde vznikne prepadlina, naneste na ňu nový štuk a premyte ho do okolitej plochy," dopĺňa odborníčka z Hornbachu.

5. Hotovo!
Keď štuk dobre zaschne, omeťte ho zmetákom. Po nanesení, vyhladení a dostatočnom vyschnutí môžete začať s maľovaním. Počítajte s tým, že sprvu bude farba vyzerať nerovnomerne a budú presvitať svetlejšie miesta. Je to normálne. Keď sa stena dostatočne presuší, väčšinou za niekoľko dní, škvrny zmiznú a farba zostane jednoliata.

Stukovanie-5-X.jpg   Stukovanie-6-X.jpg

 Nanesenie štuku pomocou hladidla (naľavo), vyhladenie povrchu (napravo)


 

Foto: Hornbach

Podobné články