Zberáte sa tapetovať? Poradíme vám, ako sa na to dobre pripraviť

24.12.2018, Katarína Selecká | Rekonštrukcia bývania

Tapety sa znovu tešia obľube. V ponuke sú druhy, farby a vzory, ktoré oživia každý interiér. Vdýchnu bytu originálnosť a zbavia ho nudných jednofarebných stien. A navyše, môžu zakryť drobné nedokonalosti.

Tapetovanie nie je žiadna veda a vďaka nemu už za pár hodín zmeníte svoj príbytok na nepoznanie. Dôležitý je správny výber tapety, kvalitného lepidla, nástrojov a príprava podkladu. "Pri práci s tapetami platí známe 'dvakrát meraj a raz rež'. Všetko si poriadne zmerajte, neponáhľajte sa. Vyhnete sa tak prípadným nerovnostiam," radí Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia tapiet a dekorácií v hobbymarketoch Hornbach.

Hornbach-tapety-1-X.jpg


Ako si vybrať tú správnu tapetu

Na trhu je množstvo rôznofarebných a zaujímavo vzorovaných tapiet z rozličných materiálov. Pri výbere treba brať do úvahy povrch, aký budete tapetovať, typ miestnosti, druh tapety, ktorý je pri týchto podmienkach najvhodnejší, a v neposlednom rade zaváži aj skúsenosť s lepením a vhodné náradie.

Farba a vzor sú len o osobnom vkuse. Medzi základné druhy tapiet patria papierové, vliesové, vinylové, sklovláknité či pretierateľné. Stenu môže spestriť aj fototapeta alebo tapeta s 3D efektom. Každý typ má svoje plusy a mínusy.

"Papierové tapety sú priedušné a majú nižšiu cenu, ale sú náročnejšie na lepenie. Najobľúbenejšie vliesové tapety sú priedušné a odolné, čiastočne umývateľné a zaručujú tepelnú a zvukovú izoláciu. Najodolnejšie sú vinylové tapety, ktoré dokážu prekryť i drobné nerovnosti, a bez problémov ich nalepíte na akýkoľvek podklad. Nie sú však priedušné a preto sa nehodia do spální a detských izieb," vysvetľuje T. Tenkl.

Tip Hornbachu: Pri nákupe tapiet sledujte sériové číslo, aby ste sa vyvarovali drobným farebným odchýlkam.

Hornbach-tapety-2-X.jpg


Príprava podkladu

Pozornosť treba venovať aj podkladu. Stena, ktorú chcete tapetovať, by mala byť v prvom rade rovná, aby ste nemali pri lepení problémy. Odlupujúcu sa omietku zoškrabte, praskliny zatmeľte, nerovnosti zahlaďte a odstráňte zvyšky starých tapiet. "Najťažšie sa odstraňujú papierové tapety, treba ich dokonale navlhčiť horúcou vodou. Pomôže aj tekutý odstraňovač tapiet alebo obyčajný ocot zmiešaný s vodou v pomere 1:1," pokračuje odborník z Hornbachu. Naopak, najľahšie sa odstraňujú vliesové tapety, ktoré sa dajú opatrne zospodu stiahnuť.

Stena pripravená na tapetovanie by mala byť suchá a čistá, zbavená všetkých mastných škvŕn a plesní. "Savý povrch pred tapetovaním dôkladne napenetrujte a nechajte schnúť aspoň šesť hodín, nesavý odmastnite. Pri tapetovaní udržiavajte v miestnosti rovnakú teplotu, ideálne 19 až 21 °C. Ak je miestnosť vlhká, v zime zapnite radiátor, v lete zasa poriadne vyvetrajte. V miestnosti by tiež nemal byť prievan," poznamenáva T. Tenkl.

Tip Hornbachu: Povrch, ktorý sa zberáte tapetovať, by mal byť jednofarebný a svetlý. Len tak budete mať istotu, že vám pôvodná tapeta nebude presvitať.

Hornbach-tapety-3-X.jpg


Lepenie tapiet

Pri lepení tapiet potrebujete ceruzku, meter, pravítko, rebrík, podložku na rezanie, hrebeň, valček, budík, vedro a nožík na odrezanie spodku. Dôležité je mať správne lepidlo. "Lepidlo sa vyberá podľa druhu tapety a podkladu. Obľúbené a kvalitné sú lepidlá Hornbach, ktoré sú veľmi úsporné, ľahko sa nanášajú, po zaschnutí sú transparentné a takisto sa dobre odstraňujú," dodáva T.Tenkl.

Hornbach-tapety-4-X.jpg

Na dodržanie nadväznosti vzoru nechajte dole presah päť centimetrov. Pri strihaní sa vyžaduje presné meranie a precíznosť, pri kontrole steny pomôže vodováha a závesná olovnica. Samozrejmosťou pre perfektný výsledok sú ostré nožničky.

Hornbach-tapety-5-X.jpg   Hornbach-tapety-6-X.jpg

 Hornbach-tapety-9-X.jpg   Hornbach-tapety-7-X.jpg

 Ukážka niekoľkých dekorov vliesových tapiet 


 

Foto: Hornbach

Podobné články