Výrobca strešných okien Velux je na slovenskom trhu už 25 rokov

14.11.2018, Petra Liptajová | Správy z firiem

Dánska spoločnosť Velux pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993, keď tu otvorila svoje obchodné zastúpenie. Od roku 2009 prevádzkuje aj závod Partizánske Building Components-SK, s.r.o., ktorý je najväčším výrobcom okien v SR.

Velux už viac ako 75 rokov zlepšuje kvalitu života ľudí tým, že pomáha privádzať dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu do domácností, na pracoviská a do škôl. Tento rok si jej predstavitelia pripomenuli 25. výročie začiatku podnikania na Slovensku. Pri tejto príležitosti predstavili za účasti šéfa spoločnosti Velux Group Davida Briggsa nový showroom v Bratislave.

Velux-vyrocie-3-X.jpg


Na Slovensku od roku 1993

Na Slovensku začala firma predávať drevené strešné okná v roku 1993. Vďaka rýchlo rastúcemu stavebnému trhu sa spoločnosť úspešne uchytila na trhu a dnes je značka Velux najpredávanejším typom strešných okien v SR. "Naši skúsení a ambiciózni kolegovia na Slovensku za 25 rokov vybudovali znamenité postavenie na trhu. Slovákom pomáhajú zabezpečovať dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu vo všetkých typov budov," hovorí D. Briggs.

Tak ako rástol trh, zvyšovali sa aj požiadavky zákazníkov na spôsoby zabezpečenia presvetlenia cez strechu. Do ponuky preto pribudli svetlovody, okná do plochých striech, ale aj doplnky v podobe roliet a žalúzií či markíz, montážne doplnky a ovládacie systémy. Inovatívnosť a vynaliezavosť špecialistov sprístupnila komfort elektrického ovládania strešných okien a ich doplnkov aj bežným domácnostiam.

Velux-vyrocie-1-X.jpg

 Spoločnosť predstavila nový showroom v Bratislave, otvoril ho šéf Veluxu Group David Briggs


 

Kvalitu postráži Velux Active

Pozíciu lídra, ktorý udáva trendy vo svojom odbore, potvrdila spoločnosť tento rok novinkou v produktovom portfóliu – Velux Active. Ide o automatický systém riadenia kvality vnútorného prostredia. Zdravá domácnosť je vďaka výrobkom Veluxu dostupná automaticky a bez toho, aby na ňu museli používatelia myslieť.

Bezproblémové fungovanie výrobkov počas mnohých rokov garantujú aj popredajné záruky a kvalitný pozáručný servis. "Náš záväzok voči zákazníkom sa nekončí namontovaním strešného okna," poznamenáva Dagmar Plevačová, generálna riaditeľka Veluxu Slovensko, spol. s r.o. "Ako líder trhu chceme byť na čele vývoja smerujúceho ku kvalitnejšiemu prostrediu pre život s denným svetlom a čerstvým vzduchom, ktoré sa prichádzajú cez strechu. V očiach našich klientov chceme byť hodnotení ako najlepší," dodáva.

Velux-vyrocie-2-X.jpg

 Pozíciu lídra, ktorý určuje trendy vo svojom odbore, potvrdila firma tento rok novinkou v produktovom portfóliu – systémom Velux Active


 

Velux za štvrťstoročie svojho pôsobenia na Slovensku vybudoval širokú sieť autorizovaných a skúsených montážnikov, spolupracuje s architektmi a projektantmi a vďaka širokej sieti stavebnín možno výrobky tejto značky jednoducho kúpiť v každom slovenskom regióne.


Významný zamestnávateľ v regióne

Dôveru v slovenský trh prejavila spoločnosť Velux aj v roku 2009, keď v Malých Bieliciach otvorila výrobný závod Partizánske Building Components-SK. Táto fabrika je dnes najväčším producentom okien na Slovensku. Aktuálne zamestnáva 497 ľudí a je významným zamestnávateľom v regióne mesta Partizánske. Závod sa špecializuje na výrobu bezúdržbových strešných okien Velux pre šikmé a ploché strechy, strešných výlezov a svetlovodov.

Velux-Partizanske-X.jpg

 Dve nové haly otvoril Velux v Partizánskom v roku 2015


 

Spoločensky zodpovedná firma

Osobitnú pozornosť Velux venuje spoločenskej zodpovednosti, v rámci ktorej majú kľúčové postavenie udržateľnosť a vynaliezavosť. Udržateľnosť sa realizuje nielen prostredníctvom samotných výrobkov Velux, ktoré do interiéru privádzajú denné svetlo, pomáhajú šetriť energiu a vytvárať zdravé prostredie. Komplexný prístup firmy k trvalej udržateľnosti možno ilustrovať aj pomocou 21 postavených aktívnych domov, ktoré dbajú nielen na úsporu energie, ale aj na kvalitu života v nich.

V rámci spoločenskej zodpovednosti venuje Velux pozornosť aj naliehavej problematike starnúceho bytového fondu v Európe. Budovy na Slovensku sú zodpovedné za 44 percent konečnej spotreby energií a majú v sebe obrovský potenciál úspor. Spoločnosť Velux verí, že obnova budov môže viesť k energetickým úsporám, a pritom môže svojim užívateľom ponúknuť kvalitné a zdravé vnútorné prostredie. Toto tvrdenie sa firma rozhodla dokázať ukážkovou rekonštrukciou typického štvorcového rodinného domu s názvom Renovactive Slovensko. "Náš pilotný projekt prebehol pred pár rokmi v Belgicku, druhá rekonštrukcia sa realizuje práve na Slovensku," dodáva D. Briggs.

Rodinný dom v pôvodnom stave v Šali, ktorý patrí rodine Hučkovcov, podstúpi komplexnú rekonštrukciu tak, aby sa na jeho príklade dalo demonštrovať, že úspory energií a vysokú kvalitu bývania možno dosiahnuť aj v bežnom rodinnom dome za primerané náklady.

Sala-Velux-1-X.jpg

Sala-Velux-3-X.jpg

 Vizualizácia podoby rodinného domu Hučkovcov v Šali po renovácii (hore) a vzhľad objektu pred rekonštrukciou


 

Jeden Slovák zo šiestich nežije v zdravom prostredí

Predstavitelia Veluxu sa naďalej budú aktívne zapájať do podpory obnovy bytového fondu na Slovensku, ako aj prispievať k odbornému vzdelávaniu budúcich profesionálov. "Na Slovensku je 800-tisíc rodinných domov, pričom len 35 perc. z nich je zrenovovaných. To samo o sebe ukazuje, že rýchlosť renovačného procesu na Slovensku by mala byť vyššia," tvrdí D. Plevačová.

Na potrebu rýchlejšieho presadzovania legislatívnych zmien poukazujú aj výsledky výskumu Healthy Home Barometer 2017. Podľa tejto štúdie sa každý šiesty Slovák sťažuje na nevyhovujúce podmienky v budove, v ktorej žije. "Naším dlhodobým cieľom je to, aby ľudia žili v zdravom vnútornom prostredí a zároveň aby netrpeli energetickou chudobou," dopĺňa D. Plevačová.

Foto: Martin Matula, Velux, Ddak

Podobné články