V súťaži Rodinný dom Velux zaujali inovatívne riešenia študentov

13.07.2022, Miriama Tomášiková | Správy z firiem

Firma Velux Slovensko už 14 rokov podporuje kreativitu študentov stredných škôl so zameraním na stavebníctvo. Pravidelne si môžu svoje práce porovnať so stredoškolákmi z celej SR a zmerať si sily v študentskej súťaži Rodinný dom Velux.

Vyučovanie na Slovensku sa znovu vrátilo do školských lavíc, ale súťaž Veluxu aj tento rok prebiehala viac-menej online. Osobné konzultácie čiastočne nahradila online forma a vzdelávacie workshopy, na ktoré boli študenti po minulé roky zo súťaže zvyknutí, vystriedali webináre.

Velux-RD-sutaz-1-X.jpg

Na webinároch sa v Českej republike a na Slovensku zúčastnilo približne 1 100 študentov stredných odborných škôl. Popri prednáškach venovaných prevažne problematike denného svetla v interiéri si stredoškoláci aj zasúťažili v kvízoch a v rýchlosti sa naučili používať nástroje, ktoré im potom pomohli pri tvorbe projektov.


Študenti znovu ukázali svoj talent

Keďže si študenti po dvoch rokoch na online prostredie už viac ako zvykli, ani takýto priebeh ich neodradil. Do súťaže Rodinný dom Velux sa tentoraz prihlásilo 97 žiakov z desiatich stredných odborných škôl. Do celoštátneho kola napokon postúpilo 37 projektov, ktoré posudzovala odborná porota v zložení:

  • Ing. arch. Martin Doršič – architektonická kancelária ddak,
  • Ing. Vlasta Púchovská – Štátny inštitút odborného vzdelávania,
  • Ing. arch. Klára Bukolská – architektka spoločnosti Velux.

Ktorá práca bola najlepšia a ktorá odborná škola odovzdala najviac prác, to sa študenti a pedagógovia dozvedeli počas slávnostného vysielania. Zsolt Szabó, Market Director pre ČR a Slovensko vo Veluxe, sa prihovoril v úvode slávnostného vyhlásenia: "Chcem sa poďakovať všetkým študentom a pedagógom, ktorí im pomáhali, za kvalitné a poctivo vyšperkované prihlásené práce." Zároveň študentom odovzdal dôležitý odkaz do budúcnosti: "Nezabúdajte, že keď budete projektanti, vy budete ovplyvňovať, aké budovy tu budú vznikať a akým spôsobom sa budú rekonštruovať tie, ktoré tu už stoja."

Velux-RD-sutaz-11-X.jpg


Zaskveli sa inovatívnymi riešeniami

Hoci do súťaže tento rok vstúpili ročníky, ktoré posledné dva roky vzdelávania sčasti absolvovali online, rozhodne to na ich prácach nebolo vidieť, skôr naopak: "Z prác sme cítili, že študentov to baví: priniesli niečo nové, hľadali inovatívne riešenia a pohľady, videli v tom aj bývanie budúcnosti, a to je pre mňa veľmi pozitívny impulz a dobrý dojem z tohto ročníka súťaže," zhodnotila K. Bukolská.

"Súťaž bola zaujímavá v tom, že sa objavili projekty bývania, ktoré spájali rozličné funkcie, čo je možno dôsledok pandémie – ľudia pracujú viac doma a práca sa presúva k bývaniu," podotkol k tomuto ročníku M. Doršic. Študenti sú podľa neho kreatívnejší aj v riešení presvetlenia pomocou výrobkov Velux a od klasického použitia strešných okien v podkroví sa posúvajú k netradičnejším riešeniam – svetlíkom, svetlovodom a udržateľnejším materiálom.

Velux-RD-sutaz-2-X.jpg

Velux-RD-sutaz-4-X.jpg

Velux-RD-sutaz-5-X.jpg

Velux-RD-sutaz-6-X.jpg

 Prvé miesto: projekt Michaely Pavleovej zo Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej, Bratislava


 

Nadštandardne zrelý víťazný projekt

Na výbere víťaznej práce sa porota zhodla jednomyseľne: je to projekt s názvom Dotyk mamy a dcéry študentky Michaely Pavleovej zo Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Bratislave. Konzultantkou práce bola Katarína Lavrinčíková.

"Tento projekt bol nadštandardne zrelo architektonicky spracovaný. Ide o dva objekty s veľmi modernými a aktuálne zvládnutými strechami a s výborným prepojením hmôt. Nechýbajú tu ani špecifické prvky, ktoré sú už síce nadstavbou, ale práve vďaka nim je tento dom výnimočný a lepší ako všetky ostatné," hovorí M. Doršic.

"Študentka krásne dokázala skombinovať dve hmoty a čo je veľkým bonusom tohto projektu, zásadným spôsobom pracuje aj s emóciami. Schopnosť prezentácie je to, čo nás veľmi zaujalo," dodáva K. Bukolská.

Okrem prvých troch miest a troch odmien bola ocenená aj škola s najväčším počtom odovzdaných prác. Toto ocenenie získala Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline. Ďalším ocenením bola cena zamestnancov spoločnosti Velux, ktorú si odniesol Maroš Ďurďovič s projektom Dolemis X-30.

Velux-RD-sutaz-7-X.jpg

Velux-RD-sutaz-8-X.jpg

Velux-RD-sutaz-9-X.jpg

 Druhé miesto: projekt Olivera Jána Norrisa zo Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu, Poprad


 

Velux-RD-sutaz-10-X.jpg

 Tretie miesto: projekt Matúša Šaraya zo Strednej priemyselnej školy stavebnej, Žilina


 

Foto: Velux

Podobné články