Programy na podporu inštalácie solárnych kolektorov a OZE

05.12.2024, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Firmy, samosprávy a domácnosti môžu od štátu získať peniaze na podporu financovania energetických systémov so solárnymi kolektormi alebo s inými obnoviteľnými zdrojmi energií (OZE).

Na Slovensku momentálne beží viacero podporných programov. Uvádzame krátke zhrnutie niektorých aktuálne prebiehajúcich programov a výziev, do ktorých sa môžete zapojiť a získať aspoň časť prostriedkov na financovanie ekologického zariadenia. Informuje o tom Ondrej Dobrocký, vedúci technického úseku spoločnosti Thermo|Solar Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

OZE-podpora-1-X.jpg


Zelená pre domácnosti

Zabehnutý a známy program Zelená domácnostiam pod gesciou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) funguje s určitými obmenami od roku 2015 a v rámci neho bolo podporených niekoľko desiatok tisíc subjektov. Domácnosť môže z tohto programu získať podporu do 50 percent oprávnených nákladov na zariadenie.

"Podpora sa realizuje formou poukážok, ktoré si domácnosti uplatnia u zhotoviteľa (dodávateľa) zariadenia. Za polovičnú sumu tak získajú zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje, ktoré im pomôžu znížiť účty za energie. Pri slnečných kolektoroch tak ďalších 40 rokov budú mať doma väčšinu teplej vody prakticky zadarmo," vysvetľuje O. Dobrocký.

OZE-podpora-2-X.jpg


Zelená solidarita pre nízkopríjmových

Ministerstvo hospodárstva a SIEA spustili od 28. októbra 2024 projekt Zelená solidarita na zníženie nákladov na energie pre nízkopríjmové domácnosti. Domácnosti spĺňajúce podmienky môžu už požiadať o podporu na nákup zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energií.

Príspevok vo forme poukážky im môže pokryť až 90 perc. oprávnených výdavkov na kúpu a inštaláciu zariadenia – fotovoltických panelov, slnečných kolektorov a kotlov na biomasu. Na projekt Zelená solidarita je vyčlenených 28,4 milióna eur z európskych a národných zdrojov. Viac informácií je TU.

"Aj slnečné kolektory sú už dostupné pre rodiny s nízkym príjmom, ktoré sú najviac ohrozené energetickou chudobou. Kým bežné domácnosti môžu z projektu Zelená domácnostiam získať príspevok v maximálnej výške 50 perc. nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia, rodiny s nízkym príjmom dostanú zo Zelenej solidarity podporu, ktorá im pokryje až 90 perc. nákladov. Maximálna hodnota poukážky je 3 600 eur, maximálny podporovaný výkon slnečných kolektorov 4 kW," hovorí O. Dobrocký.


Obnov dom

Domácnosti môžu okrem programu Zelená domácnostiam využiť i projekt z Plánu obnovy Obnov dom, ktorý je cielený na obnovu starších rodinných domov. V rámci oprávnených nákladov môže domácnosť získať podporu aj na solárne kolektory a iné obnoviteľné zdroje energií.

OZE-podpora-3-X.jpg

"Program beží na báze výziev, do ktorých sa domácnosť musí v prípade záujmu zapojiť. Aktuálne je vyhlásená už v poradí šiesta štandardná výzva pre celé Slovensko. Občania majú k dispozícii aj výzvu Obnov dom mini 2, rozšírenú o ďalšie kraje. Program Obnov dom má pod sebou Slovenská agentúra životného prostredia," pokračuje O. Dobrocký. Viac informácií možno nájsť TU.


Šanca pre podniky

Vyššie uvedené programy sa orientujú na podporu domácností. Pre záujemcov o obnoviteľné zdroje energií z podnikateľského sektora je v príprave koncept Zelená podnikom, ktorého spustenie SIEA avizovala už tento rok. Je to program pre živnostníkov, mikropodniky, malé a stredné firmy, ktoré majú v pláne realizovať inštaláciu niektorého z obnoviteľných zdrojov energií, podobne ako v projekte Zelená domácnostiam. Aktuálne informácie o programe pre firmy sú TU.

OZE-podpora-4-X.jpg

Ďalšie zaujímavé výzvy na podporu obnoviteľných zdrojov energií, ktoré aktuálne bežia alebo sa ich spustenie plánuje v najbližšom období:

  • Výzva na podporu energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energií vo verejných budovách – viac TU,
  • Výzva na podporu energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energií v podnikoch – viac TU.

OZE-podpora-5-X.jpg

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články

  • Poukážky na OZE budú od polovice júla 2024 znovu aktuálne

    OZE-poukazky-4-X.jpg

    Čakanie na pokračovanie programu Zelená domácnostiam sa končí. Nové rozdelenie peňazí v projekte na podporu obnoviteľných zdrojov energií má umožniť ich preplácanie od júla 2024.

  • Uvažujete o fotovoltike? Čo by ste mali vedieť o uhloch a orientácii

    Fotovoltika-2-X.jpg

    Fotovoltika je unikátny moderný systém, ktorým sa domácnosti, firmy alebo iné objekty môžu zbaviť závislosti od verejných zdrojov drahej elektrickej energie. Dobré je však vedieť aj to, že pod efektívnosť zariadenia sa podpisuje tak počet panelov a ich kvalita, ako aj spôsob inštalácie, presnejšie orientácia a uhol.

  • Z času na čas treba v kolektoroch vymeniť solárnu kvapalinu

    Solarna-kvapalina-4-X.jpg

    Životnosť slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom je zhruba 40 rokov. Za ten čas pracujú takmer bezúdržbovo a takmer bez nákladov, občas im však treba vymeniť solárnu kvapalinu.

  • Kombinácia slnečných kolektorov s tepelným čerpadlom sa oplatí

    OZE-kolektory-7-X.jpg

    Spotrebitelia často premýšľajú, či sa im oplatí iba jeden obnoviteľný zdroj energií, alebo je lepšia ich kombinácia. Aj keď zložito, ale predsa len sa dá orientačne dospieť k výsledku.

  • Záujem o poukážky na slnečné kolektory stúpol o tretinu

    Kolektory-3-X.jpg

    Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar zaznamenal za uplynulé dva týždne zvýšený záujem o svoje výrobky, a to o 30-50 percent. Stalo sa tak po tom, čo sa od 13. júna 2022 zásadne zmenili podmienky vypĺňania žiadostí o poukážky z projektu Zelená domácnostiam.

  • Slováci ako zdroj teplej vody vyhľadávajú aj slnečné kolektory

    Kolektory-slnecne-7-X.jpg

    Slnečné kolektory na prípravu teplej vody by ako zdroj tepla preferovala viac ako tretina (34,8 percenta) Slovákov pri prípadnej najbližšej výmene kotla. Nasledoval kondenzačný kotol na zemný plyn (29,5 perc.) a tepelné čerpadlo (17,7 perc.). Uviedli to v prieskume agentúry Ako medzi slovenskými domácnosťami v októbri 2021.