Slnečné kolektory na domoch v SR vyrábajú najmä teplú vodu

13.04.2015, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Ak sa chystáte stavať nový dom alebo rekonštruovať starý, zatepľovať či vymeniť strechu, mali by ste si naplánovať aj inštaláciu zariadenia využívajúceho obnoviteľné zdroje energií.

V klimatických podmienkach Slovenska sa z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) pre domácnosti najviac osvedčili termické slnečné kolektory na zohrievanie úžitkovej vody, prípadne ich kombinácia s tepelnými čerpadlami. V poslednom období sa obľube tešia aj fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie. Dodávku týchto zariadení vrátane montáže zabezpečí najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., so sídlom v Žiari nad Hronom.

V mnohých krajinách výstavbu nových rodinných domov bez zakomponovania OZE už epovolia. V SR to ešte nie je samozrejmosť. Majiteľ domu by sa však mal usilovať o čo najväčšiu nezávislosť od externých zdrojov energií a od neistoty externého prostredia.

"Riziko dodávok energetických surovín z Ruska pociťujeme od začiatku ukrajinskej krízy. Aj výroba elektriny je zaťažená neprimeranými poplatkami a odvodmi, či už za produkciu z jadra, alebo paradoxne z OZE. Je však rozdiel, či občan platí poplatky za OZE v cene elektriny podnikateľom alebo sám sebe za investíciu do výroby elektriny pre vlastnú spotrebu," hovorí Milan Novák, riaditeľ Thermo|Solaru Žiar.

Solarny-panel-greatbrooksolar-com-X.jpg


Poradia odborníci

Kompetentní pracovníci firmy poskytnú zákazníkom nielen kompletný servis, ale aj poradenstvo. Po dôkladnej analýze ponúknu najvhodnejšiu zostavu pre rodinný dom.
Niekedy postačia na prípravu teplej úžitkovej vody slnečné kolektory, inokedy je výhodnejší unikátny Duo-Systém, úspešne spájajúci ploché vákuové kolektory typu TS 400 s malým tepelným čerpadlom. Tento systém v optimálnych podmienkach dokáže zabezpečiť nízkoenergetický dom teplom po celý rok.

Vykurovací systém Duo-Plus pozostáva zo šiestich vákuových kolektorov TS 400, z tepelného čerpadla s výkonom 2 kilowatty, dvoch akumulátorov tepla a z malého zemného kolektora špirálového typu v tvare koša. Tento systém je vhodný najmä na vykurovanie energeticky úsporných domov. V súčasnosti sa Duo-Systém predáva aj na Slovensku a v Českej republike.

V SR sa slnečné kolektory najčastejšie používajú na prípravu teplej úžitkovej vody. Menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania a na ohrev vody v bazénoch. Vo svete sú časté aj aplikácie na výrobu priemyselného tepla do 100 °C. Na prípravu teplej úžitkovej vody pre štvor- až päťčlennú rodinu je potrebné inštalovať zhruba 5 m² kolektorovej plochy. V prípade podpory vykurovania alebo ohrievania bazéna je nevyhnutná väčšia plocha. Určuje sa výpočtom na základe energetickej bilancie. Výpočet pre zákazníkov vykonávajú zmluvní partneri firmy.


Úspora ročných nákladov

"Z kolektorov, ktoré vyrába a predáva Thermo|Solar, odporúčame zákazníkom na prípravu teplej úžitkovej vody, na prikurovanie, príp. na ohrev vody v exteriérovom bazéne v kombinovaných systémoch typový rad kolektorov TS300 alebo vodorovné kolektory TS330," pokračuje M. Novák. V zariadeniach vyžadujúcich ohrev na vyššiu teplotu, na technologické účely a pri požiadavkách na väčší energetický zisk v zime je vhodný typový rad kolektorov TS400.

Využívajú sa najmä na celoročný ohrev vody v interiérových bazénoch. Spoľahlivú a dlhodobú činnosť solárneho systému zabezpečí uzavretá zostava s nepriamym ohrevom. "V kolektore však musí byť nemrznúca teplonosná kvapalina, umožňujúca celoročné využitie systému," vysvetľuje M. Novák.

Solárne systémy s čerpadlovými jednotkami majú vyššie energetické zisky, využívajú sa celoročne a môžu slúžiť nielen na prípravu teplej vody, ale aj na podporu vykurovania a ohrev bazénovej vody. V závislosti od množstva spotrebovanej teplej vody ponúka firma rozličné veľkosti cenovo a výkonovo optimalizovaných zostáv. Napríklad pre štvorčlennú domácnosť so spotrebou 160 litrov teplej vody za deň je vhodný 300-litrový bojler a solárny systém s objemom 6 m² kolektorovej plochy.

Okrem čerpadlovej jednotky s poistným ventilom a so spätnými klapkami obsahuje elektronickú reguláciu, expanznú nádobu, nosnú konštrukciu na kolektory, potrubia s inštaláciami, odvzdušňovacie zariadenia a potrebné množstvo drobného inštalačného materiálu. V zemepisných šírkach SR môže majiteľovi ušetriť 60 až 70 percent z ročných nákladov za energie potrebných na prípravu teplej vody.


Dôležitý je výber rúr a potrubí

Na optimálne prikurovanie je potrebné analyzovať energetickú bilanciu a na jej základe navrhnúť počet kolektorov. S prikurovaním možno uvažovať v domoch s malými tepelnými stratami. Nesmú však byť vyššie ako normou predpísané maximum pre novostavby. Je nevyhnutné použiť nízkoteplotný vykurovací systém, napr. podlahové alebo stenové kúrenie.

Z dôvodu pracovných teplôt a tlakov, ktoré sa vyskytujú v solárnom systéme, sa môžu používať len kovové potrubia. Plastové potrubia vinou nedostatočnej tepelnej odolnosti nevyhovujú v žiadnom vyhotovení. Výrobca odporúča používať medené alebo nerezové rúry, ktoré sú vo vzťahu k životnosti systému optimálne.

V solárnom systéme so štandardnými kolektormi môžu vzniknúť extrémne teploty až 180 °C. V prípade vákuových kolektorov vystupuje teplota až na 230 °C. Z tohto dôvodu odporúčajú odborníci používať pre štandardné kolektory tepelné izolácie z minerálnej vlny alebo z EPDM materiálov. Teplonosnú kvapalinu thesol na báze nejedovatého monopropylénglykolu možno po uplynutí šesťročného obdobia použiteľnosti zlikvidovať v priemyselnej spaľovni odpadov alebo odovzdať predajcovi na recykláciu.

Foto: Smileus

Podobné články