Solárne kolektory a zelenú energiu podporia aj peniaze z eurofondov

28.09.2014, SITA | Úsporné bývanie, energie

Solárne kolektory čaká na Slovensku lepšia budúcnosť. Na domáce zelené zdroje energií sa budú dať využiť aj eurofondy. Do roku 2023 by malo byť k dispozícii celkovo 100 miliónov eur.

Domácnosti budú môcť pripravovanú podporu využiť pri inštalovaní fotovoltických panelov a veterných turbín s výkonom do 10 kilowattov, ako aj tepelných slnečných kolektorov, kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel.

Rámcové podmienky čerpania podpory budú známe až po tom, že Európska komisia Slovensku schváli Operačný program Kvalita životného prostredia a súvisiace dokumenty, povedal pre portál vEnergetike.sk Eduard Jambor, riaditeľ odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Solarne-panely-1-X.jpg

 Pri zvažovaní investície do slnečných panelov je dobré sa poradiť s odborníkmi. Výhodnosť solárnych tepelných kolektorov, ktoré sa využívajú predovšetkým na zohrievanie teplej vody, závisí od slnečných podmienok, vhodného umiestnenia a počtu členov domácnosti.


 

Práve SIEA poskytuje bezplatné poradenstvo, ako využiť ponúkané peniaze, keďže nie každému záujemcovi sa vyplatí zriadiť si "domácu elektráreň". "Investíciu si treba dôkladne zvážiť, pretože zariadenia na využívanie zelenej energie nie sú vhodným riešením pre každú domácnosť," hovorí E. Jambor.

Pri zvažovaní investície do kotla na biomasu je podľa neho veľmi dôležitá dostupnosť cenovo vhodného paliva v mieste inštalácie. Výhodnosť solárnych tepelných kolektorov, ktoré sa využívajú predovšetkým na zohrievanie teplej vody, je zasa podmienená slnečnými podmienkami, vhodným umiestnením a spotrebou teplej vody v domácnosti. "Záujemcom o kolektory zvykneme s veľkým zovšeobecnením hovoriť, že ak chcú, aby sa im investícia v dohľadnom čase vrátila, mali by byť v domácnosti aspoň štyria," dodáva E. Jambor.

SIEA je príspevkovou organizáciou Ministerstva hospodárstva SR pre inovácie a energetiku, ako aj implementačnou agentúrou pre Operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Agentúra prevádzkuje monitorovací systém efektívnosti pri používaní energie a v rámci projektu Žiť energiou poskytuje bezplatné energetické poradenstvo v regionálnych centrách v Trenčíne, Banskej Bystrici a Košiciach.

Foto: resonance.sk

Podobné články