Teplá voda ide pri bývaní do peňazí. Ako ňou šetriť?

17.05.2014, Anna Palfiová | Úsporné bývanie, energie

Teplá voda a jej stabilná dodávka patrí k základnému komfortu, na aký sme zvyknutí. Kým kúrenie na leto vypíname, príprava teplej úžitkovej vody pokračuje aj počas teplejších mesiacov roku.

Buderus Logamax plus GB162, v popredíPríprava teplej vody tvorí značnú položku v nákladoch na chod domácnosti. Ak s ňou správne hospodárime, dokážeme každoročne ušetriť slušnú sumu. Svoju úlohu tu zohráva nielen množstvo spotrebovanej vody, ale aj spôsob jej zohrievania, cieľová teplota a užívateľské návyky.

Spotreba teplej vody sa pri bývaní premieta do celkových nákladov na energie. Dôležité je predovšetkým vhodne dimenzovať zásobníky na teplú vodu, pričom na jednu dospelú osobu sa ráta so spotrebu 50 litrov denne a na dieťa s 25 litrami na deň. Bojler pre troj- až štvorčelnnú rodinu má mať štandardne kapacitu 120-150 litrov, aby dokázal jednorazovo pokryť väčšiu spotrebu vody.

Zmiešavací zásobník zohrieva celý objem vody rovnomerne, čo však znamená, že často sa pripraví príliš veľké množstvo teplej vody, ktorú nik nevyužije. Stopercentnú spotrebu všetkej pripravenej teplej vody zaručujú iba prietokové ohrievače, no tie charakterizuje nižší užívateľský komfort a straty spojené s dlhším nastavovaním správnej teploty vody. Sú vhodné najmä pri menšej spotrebe a malom počte odberných miest.


Zásobník nemusí byť veľký

Jedným z najpokrokovejších riešení sú zásobníky s vrstveným plnením, ktoré už od začiatku ohrevu dokážu zabezpečiť dostatočne teplú vodu aj vo veľkom množstve, takže netreba robiť zbytočne veľké zásoby. Štvorčlenná rodina si teda vystačí aj so zásobníkom iba na 40 litrov.

"Pri rovnakom komforte dodávky teplej vody sú tepelné straty pri tomto spôsobe ohrevu o 10 percent nižšie. Vhodným riešením do bytov alebo rodinných domov je napríklad kombinácia nástenného kondenzačného kotla Buderus Logamax plus GB162 so 40-litrovým zásobníkom umiestneným vedľa kotla ako kompaktná jednotka. Nezaberie veľa miesta a vďaka elegantnému dizajnu môže byť i na viditeľnom mieste," odporúča Martin Fábry z oddelenia technickej podpory značky Buderus.

Teplá úžitková voda sa štandardne pripravuje s teplotou 45 až 55 °C. Je dobré vedieť, že čím je teplota vody nižšia, tým je jej príprava efektívnejšia. Týka sa to najmä kondenzačných kotlov, ktoré práve pri nižších teplotách dosahujú najvyššiu účinnosť.


Najdrahšia je voda zohrievaná elektrinou

Náklady na teplú vodu závisia aj od spôsobu, ako ju zohrievame. Pri súčasných cenách elektriny a zemného plynu je najlacnejší prietokový ohrev vody zemným plynom a za ním nasleduje zásobníkový ohrev plynom. Naopak, nákladovo najnáročnejší je zásobníkový ohrev vody elektrinou.

Takmer rovnako drahá je aj teplá voda dodávaná centrálne. Je to spôsobené predovšetkým stratami tepla v rozvodoch, kde teplá voda neustále cirkuluje, aby mali obyvatelia domu zabezpečený jej stabilný a rovnomerný prísun. Vo veľkých bytových domoch s nezateplenými rozvodmi môžu tieto cirkulačné straty predstavovať 50 až 80 perc. energií spotrebovaných na ohrev. Kvalitným zateplením rozvodov pritom možno straty znížiť na 15-20 perc.


Úsporní pomocníci v domácnosti

Pákové batérie skracujú čas potrebný na nastavenie teploty vody. Oproti klasickým batériám sú približne o 30 perc. úspornejšie.
Perlátory umožňujú premiešavanie vody so vzduchom, znižujú prietokové množstvo vody, zvyšujú objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Používaním perlátorov môžeme ušetriť až 20 perc. vody.
Termostatické batérie automaticky miešajú teplú a studenú vodu podľa nastavenej požadovanej teploty vody na výtoku.
Sprchovacie hlavice s nastaviteľným prietokom usmerňujú prietok vody cez nastaviteľný počet trysiek. Zvyšuje sa rýchlosť prúdenia vody a klesá jej spotreba.

Foto: Buderus

Podobné články