Viete, čo sú takmer nulové domy? Od roku 2021 budú povinné

23.05.2019, Marcela Danišová | Úsporné bývanie, energie

Len zhruba jeden Slovák zo štyroch sa už stretol s pojmom takmer nulový dom. Vyplýva to z prieskumu Združenia výrobcov murovacích materiálov, ktorý preň uskutočnila agentúra 2Muse.

Každá novostavba na Slovensku bude musieť pritom od začiatku roku 202i spĺňať podmienky budovy s takmer nulovou potrebou energie. Pripraviť Slovákov na sprísnené požiadavky výstavby môže pomôcť aj názorná pomôcka, ktorú vypracovalo Združenie výrobcov murovacích materiálov.

Teplo-dom-DJS-Architecture-1-X.jpg

"S pojmom dom s takmer nulovou potrebou energie sa stretlo len 28 percent oslovených Slovákov, čo potvrdzuje aj skúsenosť našich členov. Ľudia, ktorí plánujú postaviť si dom, často nepoznajú požiadavky noriem týkajúce sa tepelnotechnických vlastností stavebných konštrukcií, preto by pri výstavbe mali osloviť odborníkov," hovorí predseda združenia Martin Mihál.


Komplexný pohľad

Parametre takmer nulového domu treba vnímať komplexne, keďže nezávisia len od konštrukcie či použitia jednej technológie. Polovica (54 perc.) z ľudí, ktorí sa stretli s pojmom takmer nulové domy, si myslí, že pri týchto stavbách je rozhodujúce najmä využitie obnoviteľných zdrojov energií. Štvrtina (23 perc.) za najdôležitejšie považuje doplnkové technológie, napríklad rekuperačné vetranie či tepelné čerpadlo. Až vyše pätiny respondentov za hlavné však mylne pokladá hrubé steny alebo čo najlepšie zateplenie domu.

"Nemali by sme sa zameriavať na predimenzované obvodové steny. Dôležitá je kombinácia kvalitnej obálky budovy s využitím obnoviteľných zdrojov tepla, moderného vykurovania či chladenia. Postaviť takmer nulový dom možno vďaka kvalitne spracovanému projektu, ktorý optimalizuje všetky energetické straty a zisky, a to aj s pomocou energie slnka a prispôsobením dispozície domu," pokračuje M. Mihál. Práve šikovný projektant by mal navrhnúť, ako bude konštrukcia domu spolupracovať s technológiami.


Nadmerné zateplenie nie je riešenie

Približne polovica (52 perc.) Slovákov sa domnieva, že aj pri použití moderných murovacích materiálov treba dom zatepliť. To však nie je potrebné. Veľkou výhodou moderných murovacích materiálov je to, že majú dostatočné izolačné vlastnosti.

"Navyše, vďaka jednému stavebnému systému dokážete vyriešiť naraz viacero faktorov. Omietnuté murivo je trvale vzduchotesné, je mechanicky odolné a stabilné, akumuluje teplo v zime, vynikajúco zabraňuje nadbytočnému vonkajšiemu hluku a v neposlednom rade má skvelé protipožiarne vlastnosti," vysvetľuje podpredseda združenia Gabriel Szöllösi.


Výzva na dotácie bude v auguste 2019

Novelizácia normy o tepelnotechnických vlastnostiach, ktorá vznikla v roku 2012 a načrtla vývoj do roku 2021, bude miernejšia. Dôvodom je to, že prísne požiadavky, ktoré mali platiť pre obvodové murivo a boli nastavené z pohľadu neustáleho zvyšovania cien energií a materiálov, sa nesplnili.

Podľa údajov na stránke zatepluj.sk termín vyhlásenia výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie sa predpokladá v auguste 2019, dotácia by mala byť 8-tisíc eur.

"Podporu od štátu vítame, hoci prichádza skôr, ako nastane povinnosť stavať domy s takmer nulovou potrebou energie. Veríme, že vďaka nej sa Slováci začnú viac zaujímať o výstavbu domov v energetickej triede A0," dodáva G. Szöllösi. Pripomína zároveň, že pri podávaní žiadosti sa netreba unáhliť s certifikáciami a že treba dbať na správne vypočítanie plochy domu.

Ilustračné foto: DJS Architecture

Podobné články