Zateplenie musí chrániť aj pred chladom, aj pred horúčavami
Horúčavy do 40 °C môžu byť aj na Slovensku raz bežné, varujú klimatológovia. Pred zatepľovaním preto treba pri výbere tepelnej izolácie myslieť tak na ochranu pred chladom, ako aj pred páľavou.
Prestup tepla cez zateplenú stenu alebo strechu totiž prebieha inak v zime a inak v teplom letnom období. Keď je vonku chladno, konštrukcia by mala zadržať čo najviac tepla vnútri. Na spomalenie prehrievania by zasa mali mať stavebné materiály schopnosť absorbovať čo najviac tepla a čo najdlhšie ho zadržať, teda zabrániť jeho prenikaniu do interiéru.
Produkty na báze minerálnych vlákien bránia prehrievaniu obvodových stien lepšie ako materiály na báze penových plastov. Vďačia za to svojej vyššej plošnej hmotnosti a mernej tepelnej kapacite.
"Treba vyberať produkty z kamennej alebo zo sklenej vlny s čo najnižším súčiniteľom tepelnej vodivosti a v dostatočnej hrúbke. Odporúčané hodnoty lambdy pri izolácii šikmých striech sú od 0,035 W/m.K a nižšie. Pri obvodových stenách je to 0,038 W/m.K a nižšie. Vysvetlenie je prosté – čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie materiál izoluje," hovorí Miroslav Zliechovec, produktový manažér spoločnosti Knauf Insulation, s.r.o., Nová Baňa.
Osvedčené izolačné materiály
Na fasádu spotrebitelia najčastejšie volia minerálnu dosku Nobasil FKD S alebo jej novú verziu SmartWall so silikátovým nástrekom na rýchlejšie lepenie. Na izoláciu šikmej strechy sú vhodné produkty zo sklenej minerálnej vlny, na trhu nájdeme aj ekologickú novinku bez formaldehydov, fenolov a pridaných farbív na báze technológie Ecose.
Zateplenie je správne navrhnuté vtedy, ak konštrukcia budovy dokáže akumulovať teplotu počas celého dňa až do večera a keď sa vonkajšia teplota zníži, nastane proces ochladzovania. Špecifickým príkladom je šikmá strecha, ktorá je veľkou plochou vystavená slnečnému žiareniu a k jej prehrievaniu prispieva aj orientácia na juh.
Ako si poradiť s prehrievaním
"Prehrievaniu sa dá čeliť dvoma spôsobmi. V prvom kroku je potrebné vyberať materiály s veľmi dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami, čiže s nízkym koeficientom tepelnej vodivosti ƛ. Ďalším dôležitým kritériom je akumulácia tepla, ktorú treba zohľadniť pri navrhovaní zloženia fasády a strechy. Všeobecne platí zásada, že odolnosť voči prehrievaniu je tým vyššia, čím je vyššia celková hmota a tepelná kapacita, čiže schopnosť akumulovať, zadržať teplo," radí M. Zliechovec.
Faktor prehrievania berieme do úvahy aj pri výbere a inštalácii okien na stavbe či pri rekonštrukcii. Ich nedostatočná schopnosť izolovať a nesprávne zatienenie môžu mať značný vplyv na prehrievanie interiéru. Najvýraznejšie ho pociťujú užívatelia podkroví s netienenými strešnými oknami.
"Pri voľbe materiálov by sme mali tiež dbať na to, aby fasáda alebo krytina na šikmej streche nemali tmavú farbu, pretože tá priťahuje slnenčné lúče a dokáže podstatne zdvihnúť teplotu povrchu," dodáva M. Zliechovec.
Foto: Knauf Insulation