Gril by mal slúžiť čo najdlhšie, preto ho treba pravidelne čistiť
Grilovačka sa nekončí len tým, že dobroty sa pojedia a partia sa rozíde. Aby gril dlho dobre slúžil, treba ho pravidelne čistiť. A najlepšie hneď vtedy, kým zvyšky grilovania na ňom ešte nezaschnú.
Grilovacia sezóna je už v plnom prúde, a tak naša terasa býva často plná. Čistenie grilu však vždy zostane na mne. Chcem sa preto spýtať, či nepoznáte nejaké triky, ako jednoducho a efektívne udržať gril čistý.
Jana F., Modra
Odpovedá Lenka Hurná, špecialistka výrobnej legislatívy zo spoločnosti Unilever pre značky Cif a Domestos
• Žiaľ, nepríjemné upratovanie po párty či oslave zostáva často na žene. Ako si ho teda zjednodušiť? Špinavý gril je dobré vyčistiť ešte vtedy, kým je horúci. Nezabudnite si však rukavicami ochrániť ruky pred vysokou teplotou. Na čistenie grilovacích komôr použite oceľovú kefu. Pred čistením roštu najprv odstráňte hrubé zvyšky jedla, najlepšie drôtenou kefou.
Ak však chcete gril očistiť až neskôr a využiť čas po grilovačke ešte na rozhovory s rodinou či priateľmi, grilovací rošt zatiaľ zabaľte do mokrého novinového papiera. Tým docielite, aby jedlo na rošte nezaschlo, čo vám uľahčí jeho neskoršie umývanie.
Pred každým grilovaním a aj po ňom by sa mal grilovací rošt vypáliť. Vypaľujte ho tak dlho, dokiaľ sa z neho neprestane dymiť. Ďalej určite nezabudnite na popol, ten opatrne vyzbierajte a gril napokon pretrite vlhkou handrou. Pomôcť si možno aj špongiou na riad s vhodným čistiacim prípravkom, skúste napríklad sprej Cif Odmasťovač na zaschnuté mastné škvrny na grile. Dôležité je gril vyutierať celkom dosucha, aby sa na jeho povrchu netvorila hrdza.
Foto: Unilever