Plesne nie sú doma vítaným hosťom. Ako sa ich zbaviť?
Pleseň nik doma nevidí rád. Na jej vznik sú ideálne podmienky najčastejšie v kúpeľni, kuchyni či nevetraných a tmavých priestoroch, ktoré sú najviac vystavované značnej vlhkosti.
Na stene som za skriňou som objavila pleseň. Môže to predstavovať nejaké zdravotné riziká? Dá sa proti nim účinne bojovať?
Oľga L., Nová Baňa
Odpovedá MUDr. Eva Kovařiková, alergologička
• Plesne sa najčastejšie objavujú na miestach, kde nie sú na prvý pohľad viditeľné, teda v priestoroch za nábytkom, v kúpeľniach a na toaletách. Stačí, ak je miestnosť nedostatočne vetraná a je v nej vysoká vlhkosť. Rovnako môžu plesne napádať aj všetky zle uskladnené potraviny.
Niektoré plesne môžu mať na náš organizmus negatívny účinok, v horšom prípade aj vyvolávať celý rad infekčných ochorení, predovšetkým u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Pretrvávajúce zdravotné komplikácie môžu spôsobovať aj atopikom, ktorým môžu plesne vyvolať niektorú z alergických reakcií, napr. alergická nádcha, zápaly spojiviek, astma, atopický ekzém či alergická žihľavka.
Ak plesne doma objavíte, zvoľte lokálne ošetrenie špeciálnymi chemickými prostriedkami (napr. Savo Proti plesniam) a napadnuté miestnosti predovšetkým dôkladne a pravidelne vetrajte. Vhodným pomocníkom v boji proti plesniam sú taktiež čističky vzduchu, ktoré sú schopné plesňové spóry odfiltrovať.
Foto: Unilever