Plesne sú doma neželaným hosťom. Ako sa ich zbaviť?
Pleseň je v byte či dome nanajvýš neželaným spoločníkom. Keď sa niekde objaví, má to svoje príčiny, a tak treba len zistiť, čo ju spôsobilo. Ako sa jej zbaviť a ošetriť napadnuté miesto?
Hoci sme kúpeľňu pred dvoma rokmi kompletne zrekonštruovali, začali sa v nej nanovo tvoriť plesne. Držia sa najmä v špárach medzi kachličkami a v rohoch sprchového kúta. Viem, že plesne sú zdraviu nebezpečné, preto by som vás chcela požiadať o radu, ako sa ich rýchlo a účinne zbavím.
Katka P., Humenné
Odpovedá Lenka Hurná, špecialistka výrobkovej legislatívy spoločnosti Unilever Slovensko
• Kúpeľňa je jednou z najmenej vetraných miestností v byte, v ktorej zvykne bývať vysoká teplota a vlhkosť, a preto sa tu plesniam darí najlepšie. Pri rekonštrukcii kúpeľne je potrebné myslieť na efektívne vetranie miestnosti, ale neskôr aj na pravidelnú dezinfekciu. Ak ste však už v kúpeľni zaznamenali náznaky plesne, je potrebné nájsť okamžité riešenie, napríklad použitím dezinfekčného prípravku Savo Proti plesniam Kúpeľňa. Na napadnuté miesta nastriekajte prípravok zo vzdialenosti 10 až 15 centimetrov a nechajte pôsobiť. Po 15-20 minútach ošetrené miesto opláchnite vodou alebo prípravok nechajte zaschnúť. Keďže spóry plesní sa dokážu prenášať vzduchom, neodporúčame pleseň pred nastriekaním mechanicky odstraňovať, aby nedošlo k neželanému rozptýleniu do iných miest v kúpeľni. Prípravok čistí škáry medzi kachličkami a zažltnuté okraje vane, umývadiel a sprchových kútov. Účinne tak odstraňuje nielen plesne, riasy a kvasinky, ale napadnuté miesto sa aj dezinfikuje a vybieli. Na plesne inde v byte či dome zasa možno použiť Savo Proti plesniam.
Foto: Unilever