Robotický vysávač – uprace domácnosť naozaj dokonale?

04.02.2015, Miroslava Brindová | Otázky a odpovede

Robotické vysávače zažili svoj boom už pred pár rokmi a stihli si vyslúžiť veľa chvály. Pravda, objavil sa aj otázky, či sú naozaj takými dobrými pomocníkmi. Kam sa ich vývoj medzitým posunul?

Páči sa mi predstava prísť domov a mať upratané. Oplatí sa mi investícia do robotického vysávača? Nechcela by som, aby sa vysávač po 15 minútach vybil, pretože celý čas opakovane narážal do protiľahlých rohov miestnosti. Viete mi odporučiť prístroj, ktorý je výkonný, rýchly a šetrí energiu?
Simona R., Nitra

Odpovedá Martin Siblík, marketingový riaditeľ spoločnosti Zaren

Robotické vysávače sú dnes už výkonní a samostatní pomocníci do každej domácnosti. Ak budeme hovoriť o konkrétnych výrobkoch, odporúčam robotický vysávač Kobold VR100. Vyberáte si, či chcete upratať ihneď alebo vo vopred určenom čase. Vtedy vysávač sám povysáva byt, kým ste preč.

Vysavac-Kobold-X.jpg

Čo sa týka vašej otázky, vysávač má inteligentnú, 360-stupňovú laserovú navigáciu, pričom jeho senzory detegujú priestor 1 800-krát za sekundu. To umožní prístroju efektívne zmapovať priestor a zabezpečiť tak cielené a rýchle vysávanie, pretože si "pamätá", kde už bol. Ak sa stane, že sa k určitému miestu nedostane na prvý raz, opakovane to vyskúša z iného uhla.

Nemusíte sa báť, že by sa zničil – laserová navigácia mu umožní bezpečný pohyb v priestore. Rozoznáva nielen prekážky, ale napríklad i stupne schodov. Prekonáva prahy aj hrany kobercov. Má rozmery, ktoré boli navrhnuté tak, aby sa dostal i k ťažko dostupným miestam. Zdoláva prekážky až do výšky dvoch centimetrov.

Má valcovité kefy, preto odstráni aj chlpy po zvieratách. Je dizajnovo tvarovaný do tvaru písmena D, čo mu umožní dostať sa i k okrajom nábytku, stien. Sací výkon je veľmi vysoký, je určite konkurencieschopný voči klasickým vysávačom, pretože dokáže vysať aj nečistoty do 5 cm. Nabíja sa automaticky sám – keď potrebuje, príde k svojej nabíjacej stanici a po nabití sa vráti presne na miesto, kde prestal.

Vysavac-Kobold-2-X.jpg 

Foto: shop.vorwerk.cz, iluxus.cz

Podobné články