Akustika značne ovplyvňuje, ako sa ľudia cítia pri vianočných nákupoch

18.12.2017, SITA | Budovy

Podľa odborníkov zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave akustika ovplyvňuje, ako sa cítime v obchodných centrách pri nákupoch alebo pri káve s priateľmi.

Špecialisti z STU sa zaoberajú výskumom hluku v nákupných strediskách, reštauráciách a ďalších priestoroch a odporúčajú kupovať radšej na vianočných trhoch pod otvorenou oblohou. Tím vedcov z oblasti akustiky na Stavebnej fakulte STU v Bratislave vedie prof. Monika Rychtáriková, ktorá získala minulý rok ocenenie Vedkyňa roka SR.

Central-2017-Vianoce-1-X.jpg

"Nákupné centrá nás akustikov zaujímajú, pretože ide o nové typy priestorov s veľkými zasklennými átriami. Je v nich minimum materiálov, ktoré pohlcujú zvuk. Práve naopak, sklo, ktoré tu dominuje, je mimoriadne zvukovo odrazovým materiálom a pri navrhovaní priestorov, kde sa ľudia majú cítiť z hľadiska akustiky komfortne, nie je sklo dobrým kamarátom," hovorí doktorandka na stavebnej fakulte Magdaléna Kaššáková.

"Akustické prostredie hrá dôležitú úlohu nielen pri vnímaní pohody z prostredia, ale aj pri komunikácii. Služby odborníkov na akustiku sa na Slovensku využívajú najmä pri priestoroch, kde hrá zvuk kľúčovú úlohu, ako sú koncertné či prednáškové sály. Architekt pritom môže vhodným materiálovým riešením interiéru zlepšiť napríklad zrozumiteľnosť reči v školských triedach, znížiť únavu žiakov, ale aj zmierniť poruchy čítania u detí či pomôcť učiteľom šetriť si hlasivky," vysvetľuje M. Rychtáriková. Vhodné akustické podmienky v reštaurácii alebo nákupnom centre podľa nej môžu zasa znížiť únavu návštevníkov a v konečnom dôsledku aj zvýšiť príjmy obchodníkov.

Osobitným miestom v nákupných strediskách, ale nielen v nich, sú reštaurácie či kaviarne. V nich sme často nútení prekrikovať hlasnú hudbu. "Hluk rastie so zvyšujúcim sa počtom ľudí. A tí sa v reštauráciách koncentrujú napoludnie či večer. Ak k tomu hrá hlasná hudba, núti nás to zvyšovať hlas do maxima, to je asi 70-75 decibelov. Potom už radšej prestávame rozprávať. Ak ste sa teda chceli pri obede porozprávať so známymi, už sa to nepodarí. Riešením však nie je hudbu vypnúť, pretože tá je v reštaurácií dôležitá z pohľadu súkromia reči, aby susedný stôl nepočul váš rozhovor," dopĺňa doktorand Lukáš Zelem.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články