Akustika značne ovplyvňuje, ako sa ľudia cítia pri vianočných nákupoch

18.12.2017, SITA | Budovy

Podľa odborníkov zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave akustika ovplyvňuje, ako sa cítime v obchodných centrách pri nákupoch alebo pri káve s priateľmi.

Špecialisti z STU sa zaoberajú výskumom hluku v nákupných strediskách, reštauráciách a ďalších priestoroch a odporúčajú kupovať radšej na vianočných trhoch pod otvorenou oblohou. Tím vedcov z oblasti akustiky na Stavebnej fakulte STU v Bratislave vedie prof. Monika Rychtáriková, ktorá získala minulý rok ocenenie Vedkyňa roka SR.

Central-2017-Vianoce-1-X.jpg

"Nákupné centrá nás akustikov zaujímajú, pretože ide o nové typy priestorov s veľkými zasklennými átriami. Je v nich minimum materiálov, ktoré pohlcujú zvuk. Práve naopak, sklo, ktoré tu dominuje, je mimoriadne zvukovo odrazovým materiálom a pri navrhovaní priestorov, kde sa ľudia majú cítiť z hľadiska akustiky komfortne, nie je sklo dobrým kamarátom," hovorí doktorandka na stavebnej fakulte Magdaléna Kaššáková.

"Akustické prostredie hrá dôležitú úlohu nielen pri vnímaní pohody z prostredia, ale aj pri komunikácii. Služby odborníkov na akustiku sa na Slovensku využívajú najmä pri priestoroch, kde hrá zvuk kľúčovú úlohu, ako sú koncertné či prednáškové sály. Architekt pritom môže vhodným materiálovým riešením interiéru zlepšiť napríklad zrozumiteľnosť reči v školských triedach, znížiť únavu žiakov, ale aj zmierniť poruchy čítania u detí či pomôcť učiteľom šetriť si hlasivky," vysvetľuje M. Rychtáriková. Vhodné akustické podmienky v reštaurácii alebo nákupnom centre podľa nej môžu zasa znížiť únavu návštevníkov a v konečnom dôsledku aj zvýšiť príjmy obchodníkov.

Osobitným miestom v nákupných strediskách, ale nielen v nich, sú reštaurácie či kaviarne. V nich sme často nútení prekrikovať hlasnú hudbu. "Hluk rastie so zvyšujúcim sa počtom ľudí. A tí sa v reštauráciách koncentrujú napoludnie či večer. Ak k tomu hrá hlasná hudba, núti nás to zvyšovať hlas do maxima, to je asi 70-75 decibelov. Potom už radšej prestávame rozprávať. Ak ste sa teda chceli pri obede porozprávať so známymi, už sa to nepodarí. Riešením však nie je hudbu vypnúť, pretože tá je v reštaurácií dôležitá z pohľadu súkromia reči, aby susedný stôl nepočul váš rozhovor," dopĺňa doktorand Lukáš Zelem.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Vo februári sa uskutoční online konferencia Green Building 2022

  3c-architecture-740399_1920-2-X.jpg

  Čo konkrétne vyplýva zo Zelenej dohody pre Európu (Green Deal), ako sa s týmito záväzkami vyrovnať a ako reagovať na závery Klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov, ktorá sa koncom vlaňajška konala v Glasgowe?

 • Digitálne kroky vo firme Reinoo: obavy z neznámeho sú zbytočné

  Reinoo-Zilina-2-X.jpg

  Digitalizácia vo výstavbe je na Slovensku často akoby strašiakom. Znie to komplikovane a mohlo by sa zdať, že ide o enormné množstvo práce, ktorú treba vykonať za krátky čas. Digitalizácia sa však dá robiť postupne, krok za krokom. Dobrým začiatkom je napríklad súpis nedorobkov a nedostatkov, ktorý úspešne využíva stavebná firma Reinoo.

 • Konferencia Velux Build for Life 2021 o výstavbe zdravších budov

  Konferencia-Velux-4-X.jpg

  Podľa nedávnych štúdií zastavané prostredie ovplyvňuje pohodu človeka rovnako ako náš životný štýl a stravovanie. Ako možno stavať zdravšie a inteligentnejšie budovy, ktoré zlepšujú pohodu jednotlivcov a rešpektujú životné prostredie?

 • Ako si vybrať ten správny softvér na správu budov? Poradíme vám

  Pexels-budova-2-X.jpg

  Rozbiehajúca sa tretia vlna globálnej pandémie prináša správcom nehnuteľností viaceré problémy s hygienickými opatreniami. Zďaleka nejde iba o uzatváranie pracovísk, ale aj o úplnú reorganizáciu kancelárskych priestorov či pretváranie pôdorysov skladov.

 • Humanocentrické svetlo pre deti s poruchami učenia

  Svetlo-deti-ucenie-2-X.jpg

  Budovy a priestory, ktoré majú byť vľúdne k ľuďom s telesným postihnutím, sa navrhujú, upravujú i preverujú ľahko. K dispozícii sú jasné parametre a požiadavky. Zložitejšie je to pri deťoch s poruchami učenia či ADHD.

 • PlanRadar aj na stavbe najvyššej kancelárskej budovy v Európe

  Varso-Place-Varsava-5-X.jpg

  Spoločnosť HB Reavis, ktorá je aj na Slovensku známa úspešnými developerskými projektmi, sa v Poľsku spojila s aplikáciou PlanRadar. Tú využíva pri výstavbe projektu Varso Place vo Varšave. Po dokončení to bude najvyššia kancelárska budova v Európe.