Bytový dom Treenium bude mať na fasáde zeleň a vegetáciu

22.08.2017, Marián Kováč | Budovy

Prvé kontúry v týchto dňoch nadobúda obytný dom Treenium v Bratislave, ktorý bude prvým na Slovensku s horizontálnym porastom. Budovu stavajú v bratislavskej štvrti Ružinov.

Fasáda domu bude sčasti pokrytá trávou, kríkmi a stromami. Na obytnej budove bude takmer tisíc rastlín, ktoré budú výrazným architektonickým prvkom objektu. Bude na ňom rásť 82 stromov, 131 tují, 61 borovíc, 524 kríkov a 152 plazivých rastlín, hovorí Milan Halgaš, predseda predstavenstva spoločnosti Greefin, ktorá je investorom projektu Treenium. Bytový dom bude mať porasty vysadené na ploche približne dva hektáre, pričom zeleň môže ročne absorbovať 50 ton škodlivých látok.

Dom-Treenium-zelen-1-X.jpg

"Inšpiroval nás projekt Bosco Verticale (Vertikálny les) v talianskom Miláne. Princíp vertikálnej zelene sa pri budove Treenium dostal do investičného zámeru. Je to veľmi sympatická myšlienka. Projekt nemá pozemok s veľkými rozmermi a zároveň sa nechcel priživovať na okolitých parkoch v mestskej časti Ružinov. Chce však priniesť zeleň navyše. Zelený dom sa stal ikonou Milána a aj bratislavský Treenium má ambíciu byť novou ikonou hlavného mesta SR. Najdôležitejšie je, že vegetácia bude súčasťou fasády. Bude to kvalitná zeleň, nielen kvetinky a brečtany," vysvetľuje autor projektu Kalin Cakov z architektonického štúdia Cakov & partners.

Dom-Treenium-zelen-2-X.jpg

Dom-Treenium-zelen-3-X.jpg

Architekt si o Bratislave ako hlavnom meste myslí, že pôsobí provinčne. Podľa neho bude rásť do výšky. Je to nepísané pravidlo, tak to býva v každej metropole. "Porovnajme si Bratislavu s hlavnými mestami okolitých štátov. V nich je približne do 30 percent obyvateľstva tej-ktorej krajiny. Platí to pre Rakúsko, Maďarsko a Českú republiku. Viedeň má dnes 1,8 milióna, Praha 1,2 mil. a Budapešť 1,7 mil. obyvateľov. Dá sa predpokladať, že raz môže mať Bratislava milión či poldruha milióna obyvateľov. Vývoj bude smerovať k tomu, že mesto bude musieť rásť do výšky, už len preto, lebo dnes je veľmi 'rozťahané' a svoje periférie má ďaleko. Obyvateľstvo sa bude postupne koncentrovať," povedal K. Cakov.

Dom-Treenium-zelen-4-X.jpg

  Tvorcov bytového domu Treenium inšpiroval projekt Bosco Verticale v talianskom Miláne


 

Mimochodom, taliansky architekt Stefano Boeri, autor projektu Bosco Verticale, navrhol plán, podľa ktorého v Číne môže vyrásť celé mesto, kde všetky obytné budovy budú pokryté zeleňou.

Vizualizácie: Cakov & partners

Foto: ArchDaily

Podobné články

 • Vo februári sa uskutoční online konferencia Green Building 2022

  3c-architecture-740399_1920-2-X.jpg

  Čo konkrétne vyplýva zo Zelenej dohody pre Európu (Green Deal), ako sa s týmito záväzkami vyrovnať a ako reagovať na závery Klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov, ktorá sa koncom vlaňajška konala v Glasgowe?

 • Dosiahnuť bod, keď budovy vymažú svoju uhlíkovú stopu, sa dá

  Velux-konf-Sunlighthouse-3-X.jpg

  Bežné stavebné štandardy, teda ventilácia, filtrácia a prenosné čističe vzduchu, by šírenie Covidu-19 by výrazne utlmili. Na konferencii Velux Build for Life to povedal Joseph Allen, riaditeľ programu zdravých budov na Harvardskej univerzite v USA.

 • Digitálne kroky vo firme Reinoo: obavy z neznámeho sú zbytočné

  Reinoo-Zilina-2-X.jpg

  Digitalizácia vo výstavbe je na Slovensku často akoby strašiakom. Znie to komplikovane a mohlo by sa zdať, že ide o enormné množstvo práce, ktorú treba vykonať za krátky čas. Digitalizácia sa však dá robiť postupne, krok za krokom. Dobrým začiatkom je napríklad súpis nedorobkov a nedostatkov, ktorý úspešne využíva stavebná firma Reinoo.

 • Konferencia Velux Build for Life 2021 o výstavbe zdravších budov

  Konferencia-Velux-4-X.jpg

  Podľa nedávnych štúdií zastavané prostredie ovplyvňuje pohodu človeka rovnako ako náš životný štýl a stravovanie. Ako možno stavať zdravšie a inteligentnejšie budovy, ktoré zlepšujú pohodu jednotlivcov a rešpektujú životné prostredie?

 • Ako si vybrať ten správny softvér na správu budov? Poradíme vám

  Pexels-budova-2-X.jpg

  Rozbiehajúca sa tretia vlna globálnej pandémie prináša správcom nehnuteľností viaceré problémy s hygienickými opatreniami. Zďaleka nejde iba o uzatváranie pracovísk, ale aj o úplnú reorganizáciu kancelárskych priestorov či pretváranie pôdorysov skladov.

 • Humanocentrické svetlo pre deti s poruchami učenia

  Svetlo-deti-ucenie-2-X.jpg

  Budovy a priestory, ktoré majú byť vľúdne k ľuďom s telesným postihnutím, sa navrhujú, upravujú i preverujú ľahko. K dispozícii sú jasné parametre a požiadavky. Zložitejšie je to pri deťoch s poruchami učenia či ADHD.