Digitálne kroky vo firme Reinoo: obavy z neznámeho sú zbytočné

22.11.2021, Ivan Zich | Budovy

Digitalizácia vo výstavbe je na Slovensku často akoby strašiakom. Znie to komplikovane a mohlo by sa zdať, že ide o enormné množstvo práce, ktorú treba vykonať za krátky čas. Digitalizácia sa však dá robiť postupne, krok za krokom. Dobrým začiatkom je napríklad súpis nedorobkov a nedostatkov, ktorý úspešne využíva stavebná firma Reinoo.

S postupným zavádzaním stavebného softvéru už majú skúsenosti aj slovenské podniky. "Dosiaľ sme využili digitálnu formu súpis nedorobkov a nedostatkov pri odovzdávaní dvoch bytových domov. Ide o Rubicon v Púchove a Retro v Žiline," hovorí Martin Sobola, projektový manažér v spoločnosti Reinoo.

Reinoo-Zilina-1-X.jpg

 Spoločnosť Reinoo stála ako developer za výstavbou kancelárskej budovy Poštová v Žiline, dokončenej v roku 2019


 

Dôležité je ujasniť si, čo podnik potrebuje

Hoci aplikácie často poskytujú takmer všetky potrebné nástroje hneď od začiatku, s ich využívaním sa mnohé firmy hneď neponáhľajú. Je to nielen otázka nastavenia práce v samotnej spoločnosti či na konkrétnom projekte, ale aj presvedčenia dodávateľov prác. Bez toho, aby aplikáciu využívali všetci na stavbe, je efekt digitalizácie obmedzený.

"Presvedčiť dodávateľov nie je ľahké, ale v zásade na to stačilo asi polhodinové školenie a PlanRadar zvládal každý. Je to o nastavení potrieb. Ak potrebujete byť efektívni, nástroje stavebnej digitalizácie sú správna cesta. Stačí sa zbaviť obáv z neznámeho. Aj pre nás bol PlanRadar prvou skúsenosťou so stavebnou aplikáciou, ale mať odvahu sa vypláca aj v stavebníctve," vysvetľuje M. Sobola.


Veľkou výhodou je aktuálny prehľad

Najsilnejším argumentom v Reinoo bola jednotná evidencia. "Veľká výhoda je aktuálny prehľad. V mobile máte k dispozícii všetko. Komunikácia, obrázky, všetko je dokladovateľné a dohľadateľné. Kedykoľvek si môžete exportovať aktuálny stav projektu bez toho, aby vás čakali stohy dokumentov. To sa týka, samozrejme, aj reportov u jednotlivých dodávateľov alebo aktualizácie stavu požiadaviek," spresňuje M. Sobola.

Prehľad plnenia požiadaviek patrí medzi veľké výhody softvérových riešení. Projektovým manažérom a stavbyvedúcim umožňuje mať vždy aktuálne informácie bez toho, aby museli konkrétne úseky stavby osobne navštevovať, prípadne tlačiť množstvo stavebných plánov.

Vrátil by sa projektový manažér k starému spôsobu? "Ani náhodou. Bez digitalizácie sa už dnes nedá skutočne efektívne pracovať. Každá novinka má aj svoje muchy, ale celková efektívnosť práce vám to bohato vynahradí," dodáva M. Sobola.

Foto: Reinoo

Podobné články