Konferencia Velux Build for Life 2021 o výstavbe zdravších budov

09.11.2021, Petra Liptajová | Budovy

Podľa nedávnych štúdií zastavané prostredie ovplyvňuje pohodu človeka rovnako ako náš životný štýl a stravovanie. Ako možno stavať zdravšie a inteligentnejšie budovy, ktoré zlepšujú pohodu jednotlivcov a rešpektujú životné prostredie?

Konferencia-Velux-1-X.jpg

Aké sú hlavné výzvy v tejto oblasti a aké sú najnovšie inovácie v architektúre, ktoré môžu zlepšiť životné podmienky komunít a jednotlivcov? Toto sú niektoré z otázok, na ktoré odpovie konferencia Velux Build for Life, jedna z najzaujímavejších udalostí tohto roku zameraná na architektúru. Konferencia sa uskutoční 15. až 17. novembra 2021, prezentácie a panelové diskusie s najväčšími menami v stavebníctve a vo výstavbe možno sledovať online a zadarmo.


Vplyv na budúcnosť Zeme

Spôsob, akým sa dnes stavia, má obrovský vplyv na budúcnosť našej planéty: ovplyvňuje ľudstvo a citlivé ekosystémy na Zemi. Naše domovy a pracoviská, budovy, v ktorých trávime väčšinu dní, ovplyvňujú fyzické a duševné zdravie človeka viac ako kedykoľvek predtým, a to najmä v čase poznačenom životom počas pandémie a po nej. Ak chceme znovu spojiť ľudí a planétu prostredníctvom zdravších a udržateľnejších budov, je čas položiť si niekoľko dôležitých otázok.

Sú budovy dostatočne flexibilné, aby sa prispôsobili zmenám? Prečo záleží na dobrom dizajne? Môžu budovy pomôcť pri obnove životného prostredia? Podporujú budovy naše osobné zdravie a pohodu? Môžu budovy pomôcť vytvárať komunity? Ako môže súčasný dizajn budov podporovať miestny kultúrny kontext? Pomáhajú budovy uľahčovať každodenný život ľuďom?

Konferencia-Velux-2-X.jpg


Lepšie stavanie budov

Spoločnosť Velux rozvíja koncept Build for Life, priekopnícku a multidisciplinárnu iniciatívu spustenú v roku 2021, s cieľom preskúmať tieto otázky. "Ako súčasť našej stratégie udržateľnosti do roku 2030 sme sa zaviazali podniknúť merateľné kroky smerom k pozitívnej zmene, pričom sa zameriame na to, ako môžu budovy pomôcť vyriešiť globálne problémy pomocou udržateľných riešení a praktických opatrení. Jedným zo spôsobov, ako to robíme, je Build for Life, iniciatíva ktorá vznikla so zámerom pomôcť spojiť ľudí a planétu prostredníctvom lepšieho navrhovania budov," hovorí Lone Feifer, riaditeľka pre trvalo udržateľné budovy v skupine Velux.

"Veríme, že na to, aby sme zabezpečili prosperujúcu budúcnosť pre mestá, komunity, rodiny a jednotlivcov, musíme stavať spôsobom, aký zlepší život ľudí aj planéty. To sa dá dosiahnuť len vtedy, ak bude stavebný priemysel spolupracovať na spoločnom cieli, ktorým je urobiť budovy zdravšie pre spoločnosť a našu planétu," poznamenáva.


Praktické usmernenia a stratégie

Rámec Build for Life, ktorý oznámia a podrobnejšie prediskutujú na podujatí, ponúka praktické a princípmi riadené usmernenia a stratégie pre proces projektovania a výstavby budov. Načrtáva vplyvné parametre a umožňuje zainteresovaným stranám v stavebnom priemysle používať spoločný jazyk na spoluprácu pri projektovaní a stavaní udržateľnejších budov, kreovaní zdravšieho životného prostredia a silnejších komunít.

Aby sme pochopili koncept Build for Life Compass, stačí sa pozrieť na jeho kľúčové slová: lokálny, cenovo dostupný, flexibilný, kvalitný, s dôrazom životné prostredie, zdravý, komunita.

Konferencia-Velux-3-X.jpg


Hybridné podujatie v Kodani

Konferencia Build for Life 2021 – hybridné podujatie, ktoré sa koná v dánskom hlavnom meste Kodaň – spája profesionálov z odvetvia a svetových lídrov na dvoch hlavných podujatiach. Je to Compass Stage, kde sa bude diskutovať o siedmich najväčších výzvach a príležitostiach v dnešnom stavebnom priemysle, a Daylight Symposium Stage, ktoré skúma silu denného svetla pri vytváraní zdravých a odolných budov.

Konferencia bude obsahovať sériu kľúčových prezentácií vedúcich predstaviteľov, ako aj panelové diskusie zamerané na relevantné inovácie v dizajne budov, technológiách, udržateľnosti a zdraví.

Na konferencii vystúpi viac ako 90 rečníkov – architektov, staviteľov, inžinierov, dizajnérov, projektantov a ďalších odborníkov z odvetvia. Budú to o.i.: Joseph Allen, riaditeľ programu zdravých budov Harvard Chan School; Jakob Strømann-Andersen, architekt a partner v Henning Larsen Architects, ktorý spolunavrhol The Cube pre Velux; Eleonora Brembilla, odborníčka na (denné) osvetlenie a odborná asistentka na Fakulte architektúry Technickej univerzity Delft, a Natalia Sokol z Gdanskej technickej univerzity v Poľsku, ktorá sa špecializuje na implementáciu stratégií dizajnu denného svetla v mestskom plánovaní.

Medzi hosťami je aj rakúsky architekt Juri Troy, ktorého prejav sa zameria na to, prečo je dobrý návrh dôležitý pre udržateľnosť a dlhú životnosť. Sinus Lynge a Camilla van Deurs budú skúmať rovnako zaujímavú tému: architekti budú diskutovať o tom, ako môžeme vybudovať komunity, ktoré udržia ľudí a planétu. Každá z relácií bude vysielaná naživo z televíznych štúdií v Kodani a možno ju sledovať online. Program a prihlasovanie na konferenciu nájdete TU.

Foto: Velux

Podobné články