Liko - Noe: priemyselný objekt ukáže, ako prepojiť výrobu s prírodou

17.04.2015, Petra Benczyová | Budovy

Priemyselný objekt priateľský voči prírode a s nulovými nárokmi na energie začali tento týždeň stavať v moravskom Slavkove u Brna. S unikátnym konceptom prichádza česká spoločnosť Liko-S.

Podstatu projektu vystihuje už jeho názov. "Dali sme mu meno Liko - Noe, podľa biblického príbehu o Noemovej arche. Náš koncept vznikol so zámerom vrátiť ním prírode to, čo jej berieme, a chrániť ju pre ďalšie generácie," hovorí Libor Musil, predseda predstavenstva firmy Liko-S, a.s.

Za posledných 20 rokov výstavba výrobných hál a skladov v Českej republike zabrala 90-tisíc hektárov úrodnej pôdy. Každý deň v ČR pribúdajú stavby na vyše desiatich hektároch. "Na túto zastavanú plochu a strechy budov spadne ročne priemerne 674 milimetrov zrážok na meter štvorcový. Každý rok teda prichádzame takmer o 600 miliónov metrov kubických dažďovej vody, ktorá kanalizáciou bez úžitku odteká do riek a morí. Budovy navyše akumulujú teplo a pôsobia ako odrazové zrkadlá pre slnečné lúče," vysvetľuje L. Musil.

Liko-Noe-7-X.jpg

Liko-Noe-4-X.jpg

 Priemyselný objekt Liko - Noe začali v moravskom Slavkove u Brna stavať tento týždeň, dokončený má byť zhruba o mesiac


 

Prírodná tepelná stabilizácia

Spoločnosť Liko-S prišla s unikátnym riešením. Jeho cieľom je vytvoriť priemyselný objekt s nulovými nárokmi na energie a čistením odpadových vôd. Tvorcovia projektu označujú tento koncept pojmom prírodná tepelná stabilizácia, keďže stavba objektu a jeho prevádzka bude plne v súlade s prírodou.

"Znamená to, že bude pracovať iba s energiami získanými z prírodných zdrojov, či už pôjde o slnečné žiarenie alebo chlad z podzemia. Zaobíde sa však bez špeciálnych strojových zariadení," spresňuje Lukáš Kovařík, technický riaditeľ divízie Eenergy firmy Liko-S. Autorom projektu je známy brniansky architekt Zdeněk Fránek, ktorého meno sa spája s viacerými uznávanými dielami.

Objekt bude taktiež samostatne pracovať s vodou vďaka špeciálnej koreňovej čističke a dočistením pomocou mokraďovej fasády. "Súčasťou bude aj retenčné jazero, ktoré bude zásobárňou vody pre celý firemný areál," dodáva L. Kovařík.

Obvodový plášť stavby prirodzene stabilizujú zelené fasády, pričom poskytnú miesto aj na pestovanie dýň, paradajok a podobne. Tepelnú izoláciu obvodových plášťov zabezpečí moderná izolačná pena Icynene, ktorá umožní odvádzanie znehodnotených vodných pár cez povrch budovy.

Liko-Noe-3-X.jpg

Liko-Noe-5-XX.jpg

Liko-Noe-8-XX.jpg


Výstavba sa musí zmeniť

"Hlavný objekt je koncipovaný ako drevostavba, pričom k nemu pridružíme akustické a klima-komory, ktoré poslúžia na ďalší vývoj a merania produktov a materiálov spoločnosti Liko-S," poznamenáva L. Kovařík.

Firma má štyri samostatné divízie – Energy, Iinteriors, Production a Liko - Style. Prvá sa zameriava na úsporu energií, stavia energeticky úsporné budovy a izoluje už existujúce. Divízia Iinteriors vyrába a montuje interiérové riešenia pre komerčné budovy – prestaviteľné priečky, mobilné steny a akustické podhľady. Divízia Production zhotovuje a dodáva technologické linky a ich komponenty z uhlíkových a nerezových ocelí a hliníka. Divízia Liko - Style sa stará o budovanie medziľudských vzťahov medzi zamestnancami aj smerom k zákazníkom.

Maximálne prepojenie s prírodou nebude jedinou dôležitou črtou konceptu. Projekt Liko - Noe spoločnosti poslúži na ďalší vývoj jej produktov. Súčasťou medzinárodného tímu budú aj mladí technici, ktorí hneď po absolvovaní školy dostanú príležitosť podieľať sa na významných projektoch firmy.

"Je čas zmeniť prístup k výstavbe. Žiadajú nás o to alarmujúce čísla, keď 800 miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode a 2,5 miliardy žije bez toalety, 85 percent odpadových vôd sa nijako nečistí a vinou hygienicky škodlivej vody denne vo svete umiera 4-tisíc detí. Nesmieme ich ignorovať," uzatvára L. Musil.

Liko-Noe-6-X.jpg

  Libor Musil (naľavo), predseda predstavenstva spoločnosti Liko-S, a.s., Slavkov u Brna, a Lukáš Kovařík, technický riaditeľ divízie Energy


 

Vizualizácie a foto: Liko-S

Podobné články

 • Vo februári sa uskutoční online konferencia Green Building 2022

  3c-architecture-740399_1920-2-X.jpg

  Čo konkrétne vyplýva zo Zelenej dohody pre Európu (Green Deal), ako sa s týmito záväzkami vyrovnať a ako reagovať na závery Klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov, ktorá sa koncom vlaňajška konala v Glasgowe?

 • Dosiahnuť bod, keď budovy vymažú svoju uhlíkovú stopu, sa dá

  Velux-konf-Sunlighthouse-3-X.jpg

  Bežné stavebné štandardy, teda ventilácia, filtrácia a prenosné čističe vzduchu, by šírenie Covidu-19 by výrazne utlmili. Na konferencii Velux Build for Life to povedal Joseph Allen, riaditeľ programu zdravých budov na Harvardskej univerzite v USA.

 • Digitálne kroky vo firme Reinoo: obavy z neznámeho sú zbytočné

  Reinoo-Zilina-2-X.jpg

  Digitalizácia vo výstavbe je na Slovensku často akoby strašiakom. Znie to komplikovane a mohlo by sa zdať, že ide o enormné množstvo práce, ktorú treba vykonať za krátky čas. Digitalizácia sa však dá robiť postupne, krok za krokom. Dobrým začiatkom je napríklad súpis nedorobkov a nedostatkov, ktorý úspešne využíva stavebná firma Reinoo.

 • Konferencia Velux Build for Life 2021 o výstavbe zdravších budov

  Konferencia-Velux-4-X.jpg

  Podľa nedávnych štúdií zastavané prostredie ovplyvňuje pohodu človeka rovnako ako náš životný štýl a stravovanie. Ako možno stavať zdravšie a inteligentnejšie budovy, ktoré zlepšujú pohodu jednotlivcov a rešpektujú životné prostredie?

 • Ako si vybrať ten správny softvér na správu budov? Poradíme vám

  Pexels-budova-2-X.jpg

  Rozbiehajúca sa tretia vlna globálnej pandémie prináša správcom nehnuteľností viaceré problémy s hygienickými opatreniami. Zďaleka nejde iba o uzatváranie pracovísk, ale aj o úplnú reorganizáciu kancelárskych priestorov či pretváranie pôdorysov skladov.

 • PlanRadar aj na stavbe najvyššej kancelárskej budovy v Európe

  Varso-Place-Varsava-5-X.jpg

  Spoločnosť HB Reavis, ktorá je aj na Slovensku známa úspešnými developerskými projektmi, sa v Poľsku spojila s aplikáciou PlanRadar. Tú využíva pri výstavbe projektu Varso Place vo Varšave. Po dokončení to bude najvyššia kancelárska budova v Európe.