Neobsadenosť kancelárií klesla v Bratislave na 11,24 perc.

04.02.2015, Lukáš Slovák | Budovy

Ponuka administratívnych priestorov v Bratislave na konci posledného štvrťroka 2014 bola dovedna vyše 1,54 milióna metrov štvorcových. Oznámila to realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Kancelárie v štandarde A mali na tejto výmere podiel takmer 60 percent, viac ako 40 perc. patrilo administratívnym priestorom kategórie B. Širšie centrum hlavného mesta ponúka 43 perc. kancelárií, okrajové časti takmer 26 perc. a v centre mesta leží vyše 31 perc. celkovej plochy priestorov, vyplýva z analýzy CBRE.

Do celkovej ponuky moderných kancelárskych plôch v Bratislave pribudla vo štvrtom kvartáli 2014 budova Business Garden Štefánikova, situovaná v centrálnej časti mesta. Trh sa tak rozšíril o ďalších 5 100 m². V roku 2015 sa očakáva aj dokončenie prvej fázy projektu Twin City, ktorá zvýši ponuku administratívnych priestorov o viac ako 16-tisíc m². Projekt leží na okraji mestského centra a bude tak čiastočne dotvárať bratislavskú kancelársku zónu v okolí Mlynských Nív.

Twin-city-eTrend-X.jpg

 V roku 2015 sa očakáva aj dokončenie prvej fázy projektu Twin City, ktorá zvýši ponuku administratívnych priestorov v Bratislaveo o vyše 16-tisíc m²


 

Zelených administratívnych budov je 15 perc.

Momentálne je evidovaných 20 kancelárskych budov s certifikátom LEED alebo BREEAM, ktoré zefektívňujú prácu zamestnancov firiem a sú energeticky šetrné. Celkový podiel tzv. zelených budov sa tak posledný štvrťrok 2014 nemenil a zostal na úrovni zhruba 15 perc. z celkovej výmery moderných kancelárskych stavieb v Bratislave.

Celková nájomná aktivita klesla o 36 perc. (46-tis. m²) oproti tretiemu kvartálu vlaňajška, no v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku ide o nárast o 73 perc. Na trhu prenájmu kancelárskych priestorov bola zaznamenaná len jedna transakcia s výmerou väčšou ako 10-tis. m² a osem transakcií s veľkosťou tisíc až 2 500 m². Nové nájomné zmluvy tvorili tri štvrtiny všetkých transakcií, zvyšok pokryli prerokovania súčasných nájomných zmlúv.

"Vo štvrtom kvartáli dominovali transakcie v sektore financií, bankovníctva a poisťovní, ktoré tvorili 42 perc. všetkých transakcií. Zhodný, takmer 13-percentný podiel sme zaznamenali pri spoločnostiach zameraných na informačné technológie a profesionálne služby," uviedol Oliver Galata, vedúci oddelenia kancelárskych priestorov spoločnosti CBRE.


Twin City už prenajímajú

Priemerná miera neobsadenosti kancelárií v hlavnom meste SR sa ku koncu roku 2014 znížila na 11,24 perc., čo je pokles takmer o 2 percentuálne body v porovnaní s predošlým kvartálom. Najnižšia neobsadenosť administratívnych priestorov bola v piatom bratislavskom obvode (8,62 perc.), naopak, najvyššiu úroveň dosiahla v Bratislave 3 a Bratislave 4, kde bola na úrovni 19 perc. Mestská časť Bratislava 1 vykázala neobsadenosť 9,67 perc. a Bratislava 2 takmer 10 perc.

Predprenájom v komplexe Twin City s výmerou 14 300 m² bol najvýznamnejšou transakciu na trhu v poslednom štvrťroku 2014. Medzi významné patrili tiež renegociácia zmluvy v objekte Polus Tower II vo výmere 2 400 m², ďalším bol predprenájom v rámci Twin City s celkovou plochou 2-tis. m².

Vizualizácia: eTrend

Podobné články