Nová vláda by sa mala zaviazať k energetickej efektívnosti budov

06.03.2020, SITA | Budovy

Platforma Budovy pre budúcnosť vyzvala lídrov strán budúcej koalície, aby sa nová vláda zaviazala k energetickej efektívnosti budov, a navrhla im sedem konkrétnych opatrení.

Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) je presvedčená, že tieto kroky by mohli viesť k modernizácii budov na Slovensku. Je medzi nimi aj opatrenie na podporu dostupného nájomného bývania. Informovala o tom organizácia BPB s odvolaním sa na Európsku komisiu, ktorá v Správe o Slovensku 2020 tvrdí, že jednou z priorít SR v oblasti zmeny klímy by mali byť investície do energeticky účinnejšieho stavebníctva najmä v sektore verejných stavieb a rodinných domov.

BA-budovy-obnova-1-X.jpg


Budovy sú strategická infraštruktúra krajiny

"Za najdôležitejšie považujeme, aby sa vláda zaviazala k energetickej efektívnosti budov a aby k riešeniu problému nedostupnosti nájomného bývania pristúpila zodpovedne," hovorí riaditeľka BPB Katarína Nikodemová. "Budovy sú strategickou infraštruktúrou krajiny. Trávime v nich 90 percent času a týkajú sa nás všetkých," poznamenáva zástupkyňa platformy, ktorú tvorí osem združení aktívnych v sektore.

Obnova budov je podľa BPB aj kľúčovým nástrojom na dosiahnutie klimatických a energetických cieľov SR. Najväčší potenciál úspor energie na Slovensku do roku 2030 je práve v sektore budov. Potrebu zvyšovania tempa obnovy zahŕňa i Európsky ekologický dohovor. Obnova budov má podporu aj u ľudí.

Z prieskumu agentúry Focus z januára 2020 vyplýva, že Slováci vnímajú pozitívne podporu riešení klimatickej zmeny a zo štyroch dopytovaných opatrení najlepšie dopadla finančná podpora budov s dôrazom na úspory energie, a to podľa 89 percent oslovených (43 perc. s touto podporou rozhodne súhlasí, 43 perc. skôr súhlasí).


Podpora nájomného bývania

Jedno z opatrení sa týka podpory dostupného nájomného bývania. "V tomto smere si potrebujeme najskôr stanoviť realistické ciele a nájsť nastavenie spoľahlivého finančného modelu, ktorý bude pre štát aj samosprávy dlhodobo udržateľný. Kľúčové bude tiež to, ako nastavíme štátnu bytovú politiku a či vytvorí priestor aj na rozvoj nájomného bývania, a to v dostatočnej kvalite a realistickom počte," poznamenáva K. Nikodemová.

Pomôcť by podľa nej mohol vznik Rady vlády pre bývanie alebo parlamentného výboru pre otázky bývania. Platforma popritom navrhla opatrenia na medzirezortnú spoluprácu, zvýšenie tempa obnovy verejných budov, lepšiu kontrolu energetických certifikátov, podporu obnovy rodinných domov či pomoc na regionálnej úrovni formou centier One-Stop-Shop.


Rekonštruovať rodinné domy je náročné

"Viac ako polovica ľudí na Slovensku žije v rodinných domoch. Drvivá väčšina z nich bola postavená pred 40 rokmi a obnovou prešla zatiaľ menej ako polovica. Problémom je finančná náročnosť obnovy a komplikovanosť jej prípravy," dopĺňa analytik BPB Richard Paksi.

Slovákov podľa neho tiež trápi výrazný problém so znečistením ovzdušia z vykurovania. "Ten majú predovšetkým domácnosti v regiónoch, kde je častá kombinácia neobnoveného rodinného domu, nízkych príjmov a kúrenia tuhými palivami," dodáva R. Paksi. Dobre nastavené verejné politiky by podľa BPB mohli pomôcť ľuďom znižovať účty za energie a zvyšovať ich kvalitu života a bývania.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články