Slováci postavili v rakúskom Kaprune nízkoenergetický hotel

07.02.2015, Tamara Leontievová | Budovy

Kaprun má od januára 2015 nový hotel. Výstavba nízkoenergetickej budovy v rakúskom lyžiarskom stredisku trvala iba štyri mesiace, štvorposchodovú drevostavbu realizovali slovenské firmy.

Popri výstavbe novej budovy sa v rakúskom Kaprune súbežne rekonštruovala aj staršia pôvodná stavba. A keďže hlavnými dodávateľmi novej časti boli slovenské podniky, koordinácia a logistika projektu musela byť na najvyššej možnej úrovni. V januári tohto roku hotel privítal prvých návštevníkov.

Kaprun-1-X.jpg

Kaprun-2-X.jpg


Jednoduchá architektúra s úctou k prostrediu

Novú budovu projektoval slovensko-rakúsky tím architektov. Zadanie ruského investora bolo stručné. "Našou úlohou bolo navrhnúť funkčný nízkoenergetický objekt, ktorý svojou estetikou zapadne do prostredia rakúskych Álp," vysvetľuje slovenský architekt Martin Kyška z architektonického ateliéru Kyska.architects, spoluautor projektu.

Stavbu charakterizuje "áčková" strecha so štrnásťstupňovým sklonom, typickým pre región. Základom budovy je železobetónová spodná stavba, ktorá vzhľadom na polohu pod horským svahom musela byť pre jarné topenie snehu vodotesná. Oporou objektu je železobetónové komunikačné jadro, všetky ostatné časti budovy sú drevené.


Kvalitná izolácia je základom úspor

Nízkoenergetický štandard budovy zabezpečuje v prvom rade kvalitná izolácia, o ktorú sa postarala slovenská pobočka spoločnosti Isover. Na nízku spotrebu energií pri vykurovaní zasa slúži moderná kotolňa, ktorá privádza teplo z prvého, zrekonštruovaného objektu.

"Vonkajšie steny sú zateplené minerálnou vlnou Isover Unirol Plus s hrúbkou 120 milimetrov v ráme, plus 60-milimetrovou izoláciou Isover Domo v inštalačnej vrstve. Z exteriéru je konštrukcia zateplená izoláciou Isover TF Profi s hrúbkou 140 mm. Vnútorné priečky obsahujú okrem izolácie Isover Akuplat s hrúbkou 50 mm aj modrú akustickú dosku v záujme vyššieho súkromia hotelových hostí," opisuje riešenie Vladimír Balent, projektový manažér spoločnosti Isover.


Štvorposchodová drevostavba bola výzvou

Hlavným dodávateľom stavby bola slovenská firma ForDom zo Zvolena, ktorá sa špecializuje na nízkoenergetické a pasívne montované drevostavby. "Špecifikom projektu je jeho veľkosť. Na Slovensku je možné postaviť maximálne dvojpodlažný drevodom, táto budova má podlažia štyri a zmestilo by sa do nej asi desať rodinných drevodomov," poznamenáva Branislav Kuzma, marketingový riaditeľ spoločnosti ForDom.

Dodáva, že vzhľadom na vzdialenosť stavby od sídla zvolenskej firmy (650 kilometrov) a množstvo dovezeného stavebného materiálu (21 kamiónov) bol projekt okrem iného aj ukážkou umenia logistiky.

Kaprun-3-X.jpg

 Na stavbu bolo treba doviezť za 21 kamiónov stavebného materiálu


 

Kaprun-4-X.jpg

 Popri výstavbe nového objektu sa rekonštruoval aj starší, pôvodný hotel (v pozadí)


 

Vizualizácie: Kyska.architects

Foto: ForDom

Podobné články